Tayland Bankası, CBDC İçin Pilot Çalışmasına Başlayacak

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Tayland Bankası (BOT), yıl sonuna kadar CBDC için pilot çalışmalarına başlamayı planlıyor.

Banka, dijital para piyasaya sürülmesine ait riskleri ve yararları değerlendirebilmek ismine, yıl sonuna kadar bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) pilot çalışmasını başlatmayı planlıyor.

İlginizi Çekebilir

Tayland Merkez Bankası, özel bölümler yapılacak olan işbirliğinin, merkez bankasının evvelki CBDC çalışmalarının kapsamını genişletmesini sağlayacağı kaydedildi.

“Tayland Bankası, CBDC’yi yeni bir finansal altyapı olarak tanıyan birinci merkez bankaları ortasında yer aldı ve bu teknoloji daha düşük maliyetlerle çeşitli finansal hizmetlere daha rahat ve kolay erişim sağlama potansiyelini barındırıyor”

Bankanın pilot uygulaması iki kısma ayrılacak. Birincisi üç şirketin yer aldığı mal ve hizmetler için 10.000 civarında kullanıcının yaptığı ödemeleri kıymetlendirmek için tasarlanan temel yol. İkinci kısımsa yeni finansal hizmetlerin geliştirilmesini kolaylaştırma gayesiyle hazırlanan yenilikçi yol.

Tüm bu çalışmalara karşın bankanın şimdilik CBDC piyasaya sürmek üzere bir planı bulunmuyor. Merkez bankası birinci etapta CBDC’lerin risklerini ve yararlarını kapsamlı bir biçimde kıymetlendirmek istiyor.

Tayland, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, CBDC’nin 3 ila 5 yıl ortasında büsbütün uygulanabilecek bir sistem olduğunu söz etmişti.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu