İngiliz Mahkemeleri Kripto Davalarına Kolay Adapte Oldu

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Yaklaşık 30 Milyon pound kıymetindeki bir cüzdanın mülkiyet hakları için açılan davadaki karar sonrası bir hukuk uzmanından açıklama geldi. Uzman, İngiltere Mahkemelerinin kripto varlık davalarıyla alakalı giderek karmaşıklaşan duruma çok kolay adapte olduğunu söyledi. Bu noktada İngiliz mahkemeleri artan kripto davaları karşısında hayli süratli adapte olmuşa benziyor.

İngiliz Mahkemeleri Kripto Davalarına Kolay Adapte Oldu

Söz Konusu Dava Bir Birinci Niteliğinde

İlginizi Çekebilir

30 Milyon pound kıymetindeki bir cüzdanın mülkiyet hakları için açılan dava kripto bölümünde gündeme geldi. HDR Global Trading Ltd.‘nin yüksek mahkemeye sunduğu ve HDR’nin kendi borsası BitMex’te kurduğu bir hesabın Nexo’ya mı yoksa eski yönetici Georgi Shulev’e mi ilişkin olduğuna karar vermesi ismine müracaat yapmasıyla başladı. Nexo’nun idare konseyi Shulev’i yönetici olarak görevlendirince HDR hesabı dondurdu ve uyuşmazlık burada baş gösterdi.

Shulev içinde 800’den fazla Bitcoin barındıran cüzdanı kendi mailiyle açtığını ve içindeki Bitcoin’lerin bir kısmının kendisine ilişkin olduğunu argüman ediyor. Öte yandan Nexo, hesabın bir ticaret hesabı olduğunu ve barındırdığı tüm varlıkların firmaya ilişkin olduğunu sav ediyor.

Diğer taraftan Shulev ve Nexo davadan evvel uzlaşsa da bu durum karar üzerinde çok fazla tesirli olmadı. Shulev, 1 milyon dolar karşılığında Nexo’ya HDR hesabına erişim, denetim ve sahiplik haklarını devredecekti. Shulev ise kripto varlıklar tarifinin hayli geniş ve belgisiz olduğundan uygulanabilir olmadığını söyledi.

Ancak mahkeme, Shulev’in üzerine düşeni yerine getirmediğine kanaat getirdi ve Nexo’nun 1 milyon dolar ödemesinden evvel Nexo’ya 10 milyon dolarlık kripto para aktarmasını karar verdi.

Mahkeme ek olarak yapılması gerekenlere Nexo ve Shulev’e HDR’nin hesabı Nexo’ya bırakılacağını da ekledi.

İngiltere’de Kripto Davalarında Artış Var

Uluslararası hukuk firması Pinsest Masons tarafından yayınlanan rapora nazaran, İngiltere’nin kripto varlıklar ve akıllı kontratlar hakkında yayınladığı yasal çerçeve sonrasında davalar sağanak biçiminde gelmeye başladı.

Pinsent Masons’un hukuk yöneticisi Jennifer Craven şunları söyledi:

Bu davaların birçoklarının konusu hırsızlar tarafından çalınan kripto paraların izlenmesini ve kurtarılmasını desteklemek için alınan kararlara dayanıyor. İngiliz mahkemelerinin milletlerarası alanda kripto para yahut ilgili teknolojiler hakkındaki davalarda öncü olması İngiliz mahkemelerinin adaptasyonda uygun iş başardığını ve davacıların haklarını göz ettiğini gösteriyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu