Solana Hack Saldırısı’nın Perde Arkası, Hack Sonrası Solana Fiyatı Ne Durumda?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Yakın vakitte kesintiye uğrayan ve bu kesintiyle birlikte toplamda %85 kayıp yaşayan Solana ağı bu sefer de hackerların saldırısına uğradı.

Solana Ağında Neler Oluyor?

Yakın vakitte kesintiye uğrayan ve bu kesintiyle birlikte toplamda %85 kayıp yaşayan Solana ağı bu sefer de hackerların saldırısına uğradı. Akınla ilgili kimin yaptığı şimdi bilinmezken 8 binden fazla cüzdanın güvenlik ihlali yapıldığı açıklanan bilgiler ortasında yer alıyor. Kullanıcıların bildirdiğine nazaran Phantom, Slope ve TrustWallet dahil olmak üzere birçok sıcak cüzdandan kullanıcıların bilgisi olmadan fonlarının çekildiği belirtildi. 8 binden fazla cüzdanın etkilendiği bu akında gelen bilgilere nazaran hackerler 6 milyon doların üzerinde fon çalındı. Solana tarafından kullanıcıların cüzdanlarını erişime kapatmaları ve ağdaki kripto varlıkların soğuk cüzdanlara aktarılması tavsiye edildi. Soğuk cüzdan üzere bir donanıma sahip olmayan kullanıcıların da varlıklarını öbür bir merkezi borsaya aktarması alternatif bir tahlil olarak sunuldu. Mevzu hakkında açıklama yapan Solana Labs Kurucu Ortağı Anatoly Yakovenko, IOS tarafında taşınabilir aygıtları etkileyen bir DDOS saldırısı yaşandığını duyurdu.

Tehlike Solana ile Sonlu Değil

Blockchain kontrol şirketi OtterSec, dün gün içerisinde yaptığı bir Twitter paylaşımında Solana saldırısını yakından takip ettiklerini belirtti. Bilgi platformu Dune’un yaptığı açıklamaya nazaran ise milyonlarca dolar pahasında varlığın bulunduğu 8 binden fazla Solana cüzdanının taarruza uğradığı sırada taarruzdan birtakım Ethereum kullanıcıları da etkilendi lakin bu durumun Ethereum kullanıcılarının genelini etkileyen bir sorun olmadığı belirtildi.

Saldırıdan Slope mu Sorumlu?

Solana Status tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, ağın yaşadığı hack saldırısının Slope cüzdanlarındaki teknik bir zaafiyetten kaynaklandığı belirtildi. Solana katman-1 blok zincir için hizmet veren bir web 3 cüzdan sağlayıcısı olan Slope, Solana Status grubunun varsayımlarına nazaran kullanıcıların private key’lerini pekte inançlı olmayan lokal bir ağda sakladı. Solana takımı akın nedeniyle Solana protokolünün yahut kriptografisinin risk altında olduğunu gösteren hiçbir delil olmadığını da verdiği bilgiler ortasında açıkladı.

Saldırı Sonrası Solana Fiyatı

En büyük 9. Kripto para ünitesi olan Solana, son 24 saatlik datalara nazaran %5’e yakın düşüş yaşayarak 38 bin dolar bandına kadar geriledi ancak ufak bir toparlanma ile şu an 39 dolar düzeyinden fiyat hareketliliğine devam ediyor. Ama Solana’nın fiyatında yaşanan toparlanmalar göz önünde bulundurulursa hack saldırısının Solana fiyatını çok da etkilemediğini söyleyebiliriz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu