Fed’in CBDC Sorularına Cevaplar Geldi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Kripto para dalında düzenleme meseleleri tüm süratiyle devam ederken gelişmeler de sürüyor. Bir taraftan global düzenleyiciler araştırmalarına devam ettiklerini açıklarken, öbür taraftan şirketler düzenleme netliği istiyor. Bu noktada en kritik düzenleyicilerden biri olan Fed, kısa bir müddet evvel CBDC’ler hakkında kamuoyunun yorumunu istemişti. Bu sorulara gelen yanıtlar ise tahlil edildi.

Fed’in CBDC Sorularına Cevaplar GeldiKaynak

Fed’in CBDC Sorularına Çoğunluk Olumsuz Yanıt Verdi

İlginizi Çekebilir

Fed 24 Haziran tarihinde CBDC’ler hakkında kamuoyuna sorduğu sorulara gelen karşılıkları yayınlamıştı. Yayınlanan bu sıkıntıların yanıtları Cato Enstitüsü tarafından tahlil edildi. Tahlil sonucunda Fed’in CBDC sorularına 2.000’den fazla karşılık incelendi. Lakin yapılan tahlil sonuçlarına nazaran 2.052 yorumcunun yüzde 66’sı, CBDC konusunda telaşlı bir tutum izlerken bu fikre karşı çıktı.

Yapılan yorumlarda en sık görülen kaygılar ise finansal mahremiyet, finansal baskı ve bankacılık sistemine aracılık etme riski oldu.

Bununla birlikte Fed’e verilen cevaplarda başka görüşler de vardı. Finans, teknoloji ve mevzuata uygunluk alanlarında çalışan büyük işletmeler bir CBDC ile en çok ilgilenenler oldu. Kurumsal yorumcular ise ikinci ila son kümenin yüzde 34’ünü ve son yorum kümesinin yüzde 86’sını oluşturuyordu.

Diğer taraftan dikkat çeken bir başka kısım ise birçok banka ve kredi birliği mektuplarında Fed’in motivasyonlarını sorgulaması oldu. Bu küme bir CBDC’nin piyasaya sürülmesini haklı çıkaran bariz hiçbir yarar olmadığını belirttiler. Banka Siyasetleri Enstitüsü (BPI), yazdığı kendi yorum mektubunda, şöyle bir ekleme yaptı:

Bir CBDC’nin savunucuları tarafından belirtilen potansiyel yararların birden fazla belgisiz ve dahası, birden fazla birbirini dışlar ve bu nedenle birebir anda gerçekleştirilemez.

Tüm bu gelişmeler ışığında dijital bir doların yaratılmasından ve korunmasından sorumlu olacak olan Fed yetkilileri isee Kongre ve Biden idaresinden imza almadan bu mevzuda harekete geçilemeyeceğini söyledi.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu