Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Wrapped Bitcoin (WBTC), özgün kripto para Bitcoin’in (BTC) Ethereum (ETH) blockchain ağı üzerinde tokenleştirilmiş halidir. WBTC temelinde bir ERC-20 token’i olarak faaliyet gösteriyor. Bilindiği üzere ERC-20 token standardı ETH ağında kullanılan bir sistem. Bu standardı takip eden token’ler ETH ekosisteminde yer alan bütün merkezsiz uygulamalarla uyumlu hale geliyor. ETH ağının sunduğu tüm imkanlardan WBTC de faydalanabiliyor. Pahası milyonlarca doları geride bırakan merkezsiz finans (DeFi) ekosistemi düşünüldüğünde bu durumun değerini daha uygun anlamak mümkün. Bu içerik boyunca WBTC token’lerden, kullanıcılarına sunduğu imkanlardan bahsedeceğiz. Bu kripto paraya ait birtakım teknik datalara de değineceğiz.

“Bitcoin’in gücünü ERC-20 esnekliğinde sağlamak.” Takımın WBTC token’e yönelik kayda geçirdiği sözlerden birisi. Teğe bir oranında BTC’ye dayandırılan WBTC kullanıcılarına çok sayıda avantaj sunan bir proje. Kripto para piyasasının beğenilen altcoin’i Ethereum (ETH) bilindiği üzere çok sayıda yeni projeye konut sahipliği yapıyor. Bu yeniliklerin pahası milyonlarca doları aşıyor. Merkezsiz finans (DeFi) ekosisteminin kalbinin ETH ağında attığını söyleyebiliriz. Bu eşsiz ekosistemi yepyeni kripto para Bitcoin (BTC) tarafından sağlanan güçle birleştirmek… Uzmanlar bunun epeyce uygun bir fikir olduğunu tabir ediyor. Sahiden de ERC-20’nin hareket kabiliyetini BTC gücüyle buluşturmak kripto para ekosistemi için büyük imkanlar verebilir.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), Bitcoin (BTC) ile birebir oranında olacak halde tasarlandı. Bu durumun geçerliliği topluluk tarafından denetim ediliyor. Ağı kullanan yatırımcılar ve ağın öteki bileşenleri WBTC’nin birebir oranını ebediyen denetim ederek temin ediyor. Ayrıyeten ağdaki bu bileşenler WBTC’nin likiditesini de garanti altına alıyor. Bitcoin’e birebir oranında dayandırılan tarihteki birinci ERC-20 tokeni WBTC’dir. Girişimcilerin bu bağlamda bir çığır açtığını da belirtmek gerekiyor. Wrapped Bitcoin (WBTC) amamıyla şeffaf, %100 onaylanabilen ve en kıymetlisi kendi topluluğu tarafından yönetilen yenilikçi bir kripto para olarak dikkat çekiyor. Takımın tezlerinde birisi de BTC’nin bu biçimiyle daha güçlü ve kullanışlı olduğu istikametinde. WBTC’nin ETH ekosistemine de daha uygun bir likidite imkanı verdiği tabir edilenler ortasında yer aldı.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Ne Vakit Başlatıldı?

Wrapped Bitcoin (WBTC) projesi birinci olarak 26 Ekim 2018 tarihinde kripto para severlere ilan edildi. Projenin hayata geçirilmesi ve faaliyetlerine başlaması 31 Ocak 2019 tarihinde mümkün oldu. Wrapped Bitcoin (WBTC) projesi temelinde Wrapped token’lar projesinin bir eseri. Bir kişi tarafından değil de farklı tertiplerin bir ortaya gelmesiyle kurulan WBTC ekosistemin dikkat çeken teşebbüsleri ortasında yer alıyor. BitGo, Kyber Network ve Ren WBTC’nin kurucu kuruluşları olarak biliniyor.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

BitGo isimli kuruluşun birinci faaliyetleri 2013 yılına dayanıyor. Kurumsal seviyede hizmet veren bu kuruluş kullanıcılarına çeşitli finansal hizmetler sunuyor. WBTC’nin temel teminatçısı olduğunu bildiğimiz BitGo bu projenin önde gelen geliştiricileri ortasında yerini aldı. WBTC projesinin başka kurucu tertibi Kyber Network ise bir cins Blockchain likidite protokolü formunda faaliyet veriyor. Bu platformdan faydalanan kripto severler farklı para ünitelerini çeşitli merkezsiz uygulamalarda kullanabilmenin keyfini sürüyor. WBTC’nin bir öteki mimarı Ren ise yeniden merkezsiz finansı gayesine almış bir öteki proje. Bu projenin de tarihinde hoş başarılara imza attığını görüyoruz. Görünen o ki Wrapped Bitcoin (WBTC) platformunun geliştiricileri, sahip oldukları deneyimleri bir ortaya getirerek ortaya kaliteli bir platform çıkarmayı hedeflemiş.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nasıl Çalışır?

Wrapped Bitcoin (WBTC) bir cins ERC-20 token’idir. Bilindiği üzere ERC-20 token’leri Ethereum (ETH) ağında kullanılan bir standarttır. Bu standardı takip eden token’ler uyumlu bir biçimde tüm ETH ağında karar sürebiliyor. Bu da WBTC üzere token’ler için epeyce geniş bir kullanım alanı manasına geliyor. Bir ERC-20 token’i olarak WBTC, Ethereum ağının sahip olduğu teknik imkan ve özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ethereum cüzdanlarında saklanabilen WBTC bu ağda yer alan tüm merkezsiz uygulamalara (dApps) ve akıllı mukavelelere entegre olabiliyor. Pekala bu durumu nasıl yorumlayabiliriz? Buna nazaran WBTC’nin epey geniş ölçekte kullanılabilecek bir kripto para olduğunu söyleyebilmemiz mümkün.

WBTC, önder kripto para Bitcoin’in (BTC) ERC-20 formatıyla standardize edilişidir. Bu durumun tartışmaya açık olduğunu kabul edelim. Lakin sonuç olarak ortaya kullanıcılar için çeşitli fırsatlar sunan bir eser çıkıyor. WBTC sayesinde BTC için akıllı kontrat meydana getirmek mümkün hale geliyor. WBTC çeşitli Ethereum node’larının da desteklendiği bir kripto para. Buna nazaran çok sayıda uygulamada ödeme yapma, ETH uyumlu cüzdanları kullanma imkanı bulunuyor.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC) Fiyatı

Şu anda wBTC’nin fiyatı son 24 saatte -3.80% değişimle 374,802.38 TL liradan alınıp satılıyor. Öte yandan Wrapped BTC’nin fiyatı ABD doları karşısında 21,106.66 $‘dan, Euro karşısında ise 20.687,53 ‘den süreç görüyor.

Bir ERC-20 token’i olduğu için bu kripto paranın toplamda arz edileceği ölçü sonlu değil. Halihazırda sirkülasyonda bulunan wBTC token sayısı ise 230 bin 261 halinde seyrediyor. WBTC bu içeriğin hazırlandığı an itibariyle bir yılda en düşük 13.900 dolar düzeyini gördü. Tüm vakitler rekoru için ise 66.400 dolar düzeyinin kayda geçtiğini söyleyebiliriz.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nereden Alınır?

Wrapped Bitcoin (WBTC) çok sayıda borsa platformundan temin edilebilir. Elbette bu kripto parayı temin etmenin borsa dışı yolları da mevcut. Lakin borsalar kullanıcıların güvenebilecekleri bir taraf olma özelliği taşıyor. Yeniden de kullanıcıların hangi borsayı tercih edecekleri konusunda dikkatli davranmaları gerekiyor. Binance, Coinbase, FTX, Uniswap yahut Kucoin borsaları platformlarında WBTC için süreç imkanı veriyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu