Bir Kriptonun Aşırı Alındığını veya Aşırı Satıldığını Belirlemek İçin Williams %R Nasıl Kullanılır?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Temel tahlilin size kıssayı anlatacağı söylenirken, teknik tahlil bir ticarete ne vakit girip çıkılacağının sinyallerini verir. Teknik tahlil, mevcut trendin istikametini ve piyasanın ne vakit çok alınıp çok satıldığını görmenize yardımcı olacaktır. Williams %R, traderların trend istikametini belirlemelerine yardımcı olan ve ne vakit alıp satacaklarını bildiren bir araçtır. Bu makalede, nispeten bilinmeyen bu göstergeyi ve bununla ticaret yapmak için dört stratejiyi öğreneceğiz.

Williams %R Göstergesi Nedir?

İlginizi Çekebilir

Williams %R, teknik tahlilde kullanılan ve bir kripto varlığının çok alınıp düzeltilmediğini yahut çok satılıp yeni bir ralliye başlamak üzere olup olmadığını ölçen bir momentum göstergesidir.

%R yahut Williams Yüzde Aralığı olarak da anılan Williams %R, Larry Williams tarafından geliştirildi ve birinci olarak 1979 tarihli “Nasıl Bir Milyon Dolar Kazandım… Geçen Yıl … Ticaret Emtiaları” kitabında tanıtıldı. 1973’te Amerika Birleşik Devletleri kendisini altın standardından resmen çıkardı ve enflasyon yüksekti ve yükseliyordu. Sonuç olarak, birçok emtia, bugün şahit olduğumuz kripto para trendlerine benzeri formda güçlü trendler yaşadı.

Bir piyasa güçlü trendler yaşadığında, alım satım fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacak momentum göstergelerini ve araçlarını kullanmak istersiniz. Williams %R, yatırımcıların giriş ve çıkışlarını zamanlamalarına imkan tanıyan, takip edilmesi kolay süreç sinyalleri üreten bir momentum göstergesidir.

Williams %R Formülü

%R formülü bu hesaplamayı kullanır:

Williams% R = (dönemin yüksek fiyatı – kapanış fiyatı) / (yüksek fiyat – periyodun düşük fiyatı) x -100

Temelde, hesaplama, mevcut fiyatın son zamanlardaki en yüksek yahut en düşük düzeye ne kadar yakın olduğunu belirler. Örneğin, -10 okuması, varlığın aralığın birinci %10’u içinde olduğunu gösterir. Öte yandan, -90 okuması, varlığın aralığın en alt %10’luk diliminde olduğunu gösterir.

%R, hudutlu bir osilatördür. Bu, (bu durumda) çıktı kıymetlerinin sıfırdan büyük yahut -100’den küçük olamayacağı manasına gelir. Hudutlu osilatörler, sinyallerin okunması kolay olduğundan, çok alım yahut çok satım varlıklarının trader sinyallerini sağlamak için eksiksiz araçlardır.

Williams %R ile, -20’nin üzerindeki bir okuma çok alım olarak kabul edilir. Bir kripto para ünitesi -20’nin üzerine çıkarsa, o vakit son tepelerine yaklaşıyor ve bir düzeltme yapılması gerekebilir.

Öte yandan, -80’in altındaki bir okuma çok satım olarak kabul edilir, bu da piyasanın sert bir biçimde satılması nedeniyle yakında bir yükseliş aksine dönebileceğini düşündürür.

Williams %R’nin Artıları ve Eksileri

Diğer teknik göstergeler üzere, Williams %R’nin hem avantajları hem de sınırlamaları vardır.

İlk olarak, sonlu bir osilatör olarak, Williams %R çok alım ve çok satım sinyallerini okumayı hayli kolay hale getirir: -20 çok alımı ve −80 çok satımı temsil eder. Bir kripto varlığın çok satın alındığını yahut çok satıldığını yorumlamak için ek matematik hesaplamalarına gerek yoktur.

Sınırlı bir osilatörün en büyük sınırlaması, piyasaların uzun mühletler boyunca çok alım yahut satımda kalabilmesidir. Örneğin, Williams %R’si -0,05 ile 0 ortasında gidip geliyorsa, bu basitçe piyasanın tanımlanan tekrar inceleme devri için en yüksek düzeyine yakın seyrettiği manasına gelir.

Başka bir deyişle, piyasa güçlü bir yükseliş trendindeyse, uzun bir müddet çok alım bölgesinde %R okumaları yaşayabilir, düşüş trendleri için durum tam zıddıdır.

Bir Kriptonun Aşırı Alındığını veya Aşırı Satıldığını Belirlemek İçin Williams %R Nasıl Kullanılır?

Williams %R için bir başka sınırlama, kullandığı ölçektir. %R’nin yükseliş trendleri göz önünde bulundurularak oluşturulduğuna ve bu nedenle pazarın yüksek aralığa ne kadar yakın olduğunu belirlemede kullanılması amaçlandığına inanıyorum. Böylelikle, piyasa her vakit yüksekten bir yüzde uzakta olacaktır, bu yüzden Larry Williams oranı -100 ile çarpar.

Bununla birlikte, ölçek, onu okurken mantığa alışılmamıştır. Beşerler olarak yükseliş trendlerini ve olumlu sayıları kolay kolay anlıyoruz. Negatif sayılar anlamamız için daha fazla zihinsel sermaye gerektirir. Bu nedenle, Williams %R’nin neredeyse tüm okumaları negatif bölgedeyken, sayıları yorumlamak bizim için daha fazla güç gerektirir.

Williams %R Kullanarak Nasıl Ticaret Yapılır?

Williams %R çok istikametli bir osilatördür ve birçok kullanım sağlar. Verimli alım satım sinyalleri sağlayan çeşitli kalıplara sahiptir. Aşağıda, bir kripto traderın Williams %R göstergesiyle kullanabileceği dört stratejiyi paylaşacağız.

Williams %R’nin avantajlarından biri, açıkça tanımlanmış çok alım ve satım düzeyleridir.

Bir varlık çok satıldığında ve -80’in altında olduğunda, bir trader, piyasa tekrar -80’in üzerine çıktığında satın alabilir. Çok alım şartlarında, bir kripto traderı, kripto piyasası -20’nin altına düşene kadar satış yapmak için bekleyebilir. Üstteki grafik, satın alma sinyallerini temsil eden yeşil dikey çizgiler ve satış sinyallerini temsil eden kırmızı dikey çizgilerle gösterilmiştir.

İşlemleri sadece bir trend doğrultusunda filtreleyerek bu kolay stratejiye öbür bir katman ekleyebiliriz. Bu rafine stratejinin gayesi, karşı trend sinyallerini yok sayarken, sadece daha büyük trendin istikameti ile uyumlu sinyallerden yararlanmaktır.

Yukarıda, Bitcoin trendi yükselirken sırf satın alma sinyallerini filtreleyerek kısa sinyalleri kaldırdık. Williams %R çok satım bölgesine -80’in altına düştüğünde, çabucak akabinde bir ralli olduğuna dikkat edin.

Bu stratejiyi özetlemek için, bir trader, tüm kısa sinyalleri göz gerisi ederek %R -80’in üzerine çıktığında bir yükseliş trendinde satın alacaktır. Düşüş trendinde, trader tüm uzun sinyalleri görmezden gelirken %R -20’nin altına düştüğünde kısa devre yapacaktır.

Trend Filtresi Olarak Orta Hat

%R’yi kullanmanın öteki bir yolu da -50’de orta hatta odaklanmaktır.

Osilatörün ortasını -50’de noktalı bir çizgiyle işaretledik. Williams %R bu orta çizginin üzerine çıktığında, trendin yükseldiğini ve yükselmeye devam edebileceğini gösterir.

Aksine, %R çizgisi -50 orta çizgisinin altında olduğunda, daha da zayıflayabilecek zayıf bir pazar olduğunu gösterir.

Açıkçası, %R çizgisi yükseliş ve düşüş bölgesi ortasında gidip gelecek. Lakin genel olarak konuşursak, bir mühlet bir bölge içinde kalır. Bu nedenle, bir trader, gösterge çizgisi her iki istikamette de -50’yi geçtiğinde konum başlatmaya çalışabilir.

Boğa ve Ayı Osilatör Sapması

Osilatörün fiyat hareketinden bağımsız olarak hareket ederek farklılık yaratacağı vakitler vardır. Bunu fark ettiğinizde, yakında bir trend değişikliğinin ortaya çıkabileceğine işaret eder.

Örneğin, 2 saatlik Bitcoin grafiğinde fiyat 13-21 Eylül ortasında daha yüksek süreç görüyor. 21 Eylül’de başlayan kısa bir düzeltmeden sonra, Bitcoin yeni bir doruğa ulaşmak için tekrar toplanıyor.

Ancak, %R osilatörü yeni bir doruğa yükselmez. Osilatörün fiyattaki yeni tepeyi onaylamadığı bu farklılık, bir düzeltmenin yakın olabileceğini gösteren bir düşüş sinyalidir. Aslında, birkaç saat içinde Bitcoin %20 düştü.

Bunun aykırısı de yükseliş sapması ile ortaya çıkabilir.

Nisan 2021’deki bu 4 saatlik Bitcoin grafiği, bir yükseliş sapması örneğini gösteriyor. Bitcoin’in fiyatı 23 Nisan’da birinci düşük düzeyine iniyor. Williams %R osilatörü çok satıldı ve Bitcoin küçük bir ölçü yükseldi.

Ardından, Bitcoin yeni bir düşük düzeye ulaşmak için tekrar aşağıyı düzeltir. Bununla birlikte, %R osilatörü yapmaz – bu da yükseliş sapması yaratır. Bitcoin, önümüzdeki birkaç gün içinde %30 artış göstermeye devam ediyor.

Williams %R Başarısızlık Salınım Stratejisi

Piyasanın o kadar güçlü olduğu vakitler vardır ki, düzeltmeler çok sığdır ve çok satılmaya eğilimli değildir. Bu güçlü pazarlarda düzgün pozisyonlanmak istersiniz. Başarısızlık salınımı stratejisi yardımcı olabilir.

Bir Kriptonun Aşırı Alındığını veya Aşırı Satıldığını Belirlemek İçin Williams %R Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki Bitcoin günlük grafiğinde, Williams %R çizgisinin düşüşü düzeltmeye çalıştığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, pazar o kadar güçlü ki %R çizgisi -50’nin altına çok az düşüyor ve -80 çok satım bölgesine ulaşmıyor.

Bu bir yükseliş başarısızlığı salınımı zira düşük salınım çok satım düzeylerine ulaşmıyor. Bir çizelgede bunun üzere durumları tespit ederseniz, kendinizi uzun tarafa pozisyonlandırmak için fırsatlar arayın.

Geriye dönüp bakmanın yararıyla, Bitcoin’in bu yükseliş gücünün bir sonucu olarak önümüzdeki dört ay içinde yaklaşık 3 kat arttığını görebiliyoruz.

Williams %R ve Alternatif Alım Satım Göstergeleri

Sınırlı bir osilatör olarak, Williams %R ve başka osilatörler ortasında kimi benzerlikler vardır. Hangisinin sizin için en uygun halde çalışacağını belirleyebilmeniz için bu osilatörler ortasındaki benzerlikleri ve farklılıkları anlamak kıymetlidir.

Williams %R – Süratli Stokastik Osilatör

Williams %R, tekrar inceleme devri için piyasanın mevcut düzeyini en yüksek düzeye nazaran hesaplar. Öte yandan, 0 ile 100 ortasında hareket eden süratli stokastik osilatör, piyasanın mevcut düzeyini en düşük düzey ile karşılaştırır. Sonuç olarak, bu iki osilatör temelde tıpkı şeyi yapar ve grafiklerde çok misal görünür.

Bu iki formülü incelediğinizde, iki temel farkla çok benzeri göründüklerini göreceksiniz. Daha evvel tartıştığımız birinci fark, %R’nin son en yüksekleri kullanarak karşılaştırması, süratli stokastik ise son en düşükleri kullanarak karşılaştırma yapmasıdır.

İkinci ana fark çarpandır. Bu tutarsızlık nedeniyle, %R 0 ila -100 ortasında hudutlu bir çıkış aralığına sahipken, süratli stokastik osilatör 0 ila +100 aralığındadır.

Williams %R ve İzafi Güç Endeksi

Bir öteki hudutlu osilatör, Nispi Güç Endeksi (RSI) göstergesidir. Süratli stokastik üzere, RSI göstergesi de 0 ile 100 ortasında ölçüm yapıyor. Fakat benzerlikler burada bitiyor.

RSI hesaplaması, “yukarı” günlerin “düşük” günlere karşı ortalamasını içerir. Özünde, kripto piyasasının yükseliş günlerinde ne kadar güçlü bir formda toparlandığını ve düşüş günlerinde zayıf düzeltmelerini buluyor. RSI, bir piyasanın ortalama olarak ne kadar hareket ettiğini hesaplamak için kullanılır.

Yüksek yahut düşük bir aralıkla saf bir fiyat karşılaştırması olan %R ile ortadaki farka dikkat edin. Williams %R, mevcut fiyatın yüksek ve düşük aralığa ne kadar yakın olduğunu hesaplıyor.

Sonuç olarak, RSI ile Williams %R’yi karşılaştırırken büsbütün farklı pahalar alma eğiliminde olacaksınız.

Yukarıdaki örnekte Williams %R içinde, -80’in altındaki çok satım okumalarına ulaşmak kolaydır. Bununla birlikte, karşılık gelen RSI okumaları asla çok satım 30 düzeyine ulaşmaz. Bitcoin o sırada bir yükseliş trendinde olduğundan, nispi gücü, buna bağlı olarak yüksek okumalarla RSI osilatöründe barizdir.

Son Sözler

Williams %R aracı, yatırımcıların kripto para üniteleri için çok alım ve satım düzeylerini net bir biçimde belirlemelerine yardımcı olmak için harikadır. %R ayrıyeten çok taraflıdır, zira bir tüccarın osilatörü kullanırken uygulayabileceği, kolay “düşüşleri satın al”dan salınım kusurlarına kadar dört farklı strateji vardır.

%R ölçeklendirmesi en sezgisel olmasa da, stokastik yahut RSI osilatörleri ile çalışan traderlar, Williams %R’nin çok alım ve çok satım piyasalarının bir göstergesi olarak nasıl kullanılacağına aşina olacaklardır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu