Nvdia, Bitcoin (BTC) Dolandırıcılarının Radarında

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Dolandırıcılar belli bir topluluğa ulaşmak için ekseriyetle tanınmış şirketlerin kisvesi altında hareket etmeye devam ediyor. Çeşitli uzmanlar tarafından keşfedilen yeni makûs niyetli saldırganlar ise bu defa teknoloji şirketi Nvidia’nın gerisine saklandı. Saldırganlar, ziyaretçileri şirketin 30’uncu yılında 50 bin Bitcoin dağıttıkları bir çekilişe katılmaya davet eden düzmece bir web sitesini hayata geçirdi. Fakat dolandırıcılar, Nvidia logosu özgününde yeşilken logoyu menekşe renginde kullanma yanlışına düştüler.

Sayfa, tıklandığında ziyaretçiyi çekiliş hakkında detaylı bilgi içeren bir sayfaya götürmeyi vaat eden “Katıl” butonu içeriyor. Lakin içerik Nvidia üzere saygın bir şirket için kabul edilemez yazım yanılgılarıyla dolu. Sayfa, Nvidia CEO’su Jensen Huang‘ın fotoğrafı eşliğinde potansiyel kurbanları çekilişe katılmadan evvel bağış yapmaya teşvik ediyor. Başarılı iştirakçilerin bağışlarını ikiye katlayabilecekleri, hatta ‘jackpot’u (50 bin BTC) vurabilecekleri söyleniyor. Sayfa, kullanıcıların ‘bağışlarını’ gönderecekleri kripto cüzdan kimlik bilgilerini içeriyor.

İlginizi Çekebilir

Ancak dolandırıcıların adresi denetim edildiğinde toplam hesap bakiyesi 0.42 BTC olarak görünüyor ki bu reklamı yapılan 50 bin Bitcoin’den (BTC) çok daha az. Kelam konusu ölçünün bağışlarla oluşturulup oluşturulmadığı ise muhakkak değil. Fakat hesap geçmişinde bilinmeyen göndericilerden gelen birkaç süreç takip edilebiliyor.

Nvdia, Bitcoin (BTC) Dolandırıcılarının Radarında

Dolandırıcılığı Önlemek, Tasarruf Etmek ve Şahsî Dataları Bilinmeyen Tutmak İçin Neler Yapılmalı?

  • Tıklamadan evvel tüm kontaklar denetim edilmelidir. URL’yi önizleme, yazım yanılgılarını yahut başka düzensizlikleri aramak için imleci kontağın üzerine getirebilirsiniz.
  • Sahte web siteleri tıpkı gerçek web siteleri üzere görünebilir. İrtibatların yanlış yazılmış olma mümkünlüğü en ayırt edici alan. Lakin kelam konusu temaslar geçerliymiş görünmek ve yasal sitenin kimliğine bürünerek farklı bir sayfaya yönlendirmek için gizlenebilir. Bu duruma da epeyce dikkat etmelisiniz.
  • Verilerini ve mali durumu korumak için çevrimiçi ödeme sayfasının inançlı olduğundan emin olunmalıdır. Web sayfasının URL’sinin olağan HTTP yerine HTTPS ile başlayıp başlamadığı denetim edilmelidir. URL’nin ve adres çubuğunun yanında, birtakım tarayıcılarda yeşil olarak gösterilen bir kilit simgesi görünür. Bu özellikler yoksa devam edilmemelidir.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu