Tesla Neden Bitcoin Sattı? Piyasalar Nasıl Tepki Verdi?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Piyasalara baktığımızda dün 24 bin dolar düzeylerini gören Bitcoin’in 22 bin dolar düzeyine kadar gerilediğini görüyoruz. Bu gerilemenin ardında Tesla’nın elinde tuttuğu Bitcoin ölçüsünün %75’ini satması mı var yoksa farklı nedenler mi var?

Satış BTC Fiyatını Etkiledi Mi?

İlginizi Çekebilir

Elektrikli araba üreticisi Tesla, dün yapılan açıklamaya nazaran, ikinci çeyrekte elindeki Bitcoin ölçüsünün %75’ini sattığını belirtti. Tesla’nın elinde tuttuğu ölçünün %75’inin 936 milyon dolar kıymetine tekabül ettiği biliniyor ki bu piyasalarda panik yaşanması için geçerli bir sebepti ve o denli de oldu. Tesla’nın satış açıklamasının akabinde Bitcoin fiyatında olumsuz hareketler yaşanmaya başladı ve varsayım edildiği üzere yapılan bu satış piyasada ufak çaplı bir paniğe neden oldu. Dün 24 bin dolar düzeyinde bulunan önder kripto para ünitesi açıklamanın akabinde 22 bin dolar düzeyine kadar düştü ve şu sıralarda 22 bin 962 dolar düzeyinde fiyat hareketliliğine devam ediyor. Açıklamadan evvel 24 bin dolar üzere kıymetli bir direnç düzeyinin üstüne çıkan başkan kripto para ünitesi açıklamadan sonra geri çekilme yaşasa da fiyat üzerinde çok büyük bir tesir yaratmadığını söyleyebiliriz. Pekala Tesla neden elindeki Bitcoin ölçüsünün büyük bir kısmını sattı diye soracak olursanız Tesla CEO’su Elon Musk bahis ile ilgili kimi açıklamalarda bulunarak satışın sebeplerine değindi.

Tesla Neden BTC Sattı?

Tesla CEO’su Elon Musk satış ile ilgili yaptığı açıklamada, Çin’de yaşanan Covid-19 karantilarına vurgu yaparak, belirsizliğin ortasında nakit konumlarını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi ve gelecekte Bitcoin varlıklarını artırmaya açık olduklarını belirtti. Musk birebir vakitte ellerindeki hiçbir Dogecoin’i ise satmadıklarını açıkladı ve bu açıklamanın akabinde Dogecoin pahasında %6’lık bir yükseliş yaşandı.

Uzmanlar BTC Satışını Değerlendirdi

Tesla’nın elindeki Bitcoinleri satmasının akabinde kripto para dalında birçok uzman Tesla’nın bu satış kararına şaşırmadıklarını lisana getirdi. Ekonomistler, Tesla’nın kararının şirketler için ekonomik krizler sırasında nakit akışını güzelleştirmenin tipik bir strateji olduğunu belirtiyor. Husus ile ilgili kıymetlendirme yapan Swyftx’in Stratejik Paydaşlıklar Lideri Tommy Honan, Tesla’nın geçen yıl Bitcoin alma kararının birçok kurumsal yatırımcıyı cesaretlendirdiğini ve bu satış kararının da domino tesiri yaratabileceğini belirtti.

Justin Sun Durumu Değerlendirdi

Tabi herkes Honan üzere olumsuz düşünmüyor bu satış ile ilgili olumlu düşünen bir kesim de var ve bunların içerisinde TRON Kurucusu Justin Sun’da yer alıyor. Justin Sun, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Tesla’nın Bitcoin satmasının yeterli bir haber olduğunu söyledi. Justin Sun yaptığı paylaşımda: “Artık piyasanın bizi uzun müddettir rahatsız eden Tesla satışı için endişelenmesine gerek yok. Tesla’nın yaklaşık 1 milyar dolar pahasında BTC satması tüm büyük şirketlere Bitcoin’in likiditasyonunu gösteriyor ve Tesla’nın Bitcoinlerini satması elinde Bitcoin olan şirketler için düzgün bir örnek teşkil ediyor, tebrikler Elon Musk.” Sözlerini kullandı.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu