BNT Coin Nedir? Bancor (BNT) Yorum ve Geleceği 2022

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bu yazımızda BNT coin nedir, kripto para ünitesi Bancor (BNT) nedir, BNT coin nasıl satın alınır üzere sorulara karşılık vermeye çalıştık. İşte BNT coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Bancor’un en son sürümü olan Bancor v2.1, likidite sağlayıcılarına (LP’ler) tek taraflı maruz kalma ve kalıcı kayıp muhafazası dahil olmak üzere birkaç temel özellik sunar.

İlginizi Çekebilir

Bancor, “DeFi” popülerleşmeden evvel 2017’de Ethereum’da birinci otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları (AMM’ler) devreye aldı. Uniswap’ın başarısına ve SushiSwap üzere misal rakiplerin yükselişine karşın, Bancor orjinal eserini yinelemeye devam etti. Bancor’un en son sürümü olan Bancor v2.1, likidite sağlayıcılarına (LP’ler) tek taraflı maruz kalma ve kalıcı kayıp muhafazası dahil olmak üzere birkaç temel özellik sunar. Bu özellikler, ticaret fiyatlarından ve likidite madenciliği ödüllerinden daha yüksek, daha emniyetli getiriler elde etmek için tasarlanmıştır.

Bancor (BNT) Coin Nedir?

Galia Benartzi tarafından 2016 yılının sonlarında kurulan Bancor, kendi topluluğu (kullanıcılar) tarafından desteklenen, sahip olunan ve yönetilen merkezsiz bir borsa protokolüdür. Uygulamasına kripto para token’ları sağladığınız için sizi ödüllendirir. Bancor protokolünün eşsiz satış önerisi, kripto tokenlerinizi platformunda stake ettiğinizde kalıcı kayıpları önlemesidir.

Şu anda Bancor, tek taraflı mevduatlar yoluyla pasif gelir elde etmenize müsaade veren tek merkezi olmayan stake platformu olduğunu tez ediyor (bunun hakkında daha fazlası aşağıda). Bancor platformu aracılığıyla mevduat sahipleri, Wrapped Bitcoin (WBTC), Ether (ETH), Polygon token (MATIC) ve Chainlink (LINK) üzere atıl token’ları stake ederek aylık mükafatlar kazanıyor.

BNT Coin Nedir?

BNT (Bancor Network Token), Bancor protokolüne has bir ERC-20 token’ıdır. Ethereum ağına dayanır ve Bancor ekosisteminde muazzam bir yararı vardır. Ayrıyeten Bancor platformunda geliştirilen tüm akıllı tokenler için varsayılan yedek para ünitesidir.

BNT Ne İçin Kullanılır?

Bancor platformundaki her token, BNT tokeni ile eşleştirilir, örneğin, ETH/BNT, LINK/BNT vb.

Kullanıcılar, ödül ve süreç fiyatlarının bir kısmını kazanmak için BNT’lerini Bancor ağındaki rastgele bir süreç çifti havuzuna yatırabilir. Bancor platformunda birebir anda BNT ve ETH üzere öbür bir kriptoyu stake ederek mümkün olan en uygun mükafatları kazanabilirsiniz. BNT’yi stake ederek, mükafatların %70’ini almaya hak kazanırsınız. Aksine, çiftte ETH yahut öbür bir kripto para ünitesini stake etmek size yalnızca %30 kazandırır.

BNT ayrıyeten bir yönetişim token’ı olarak hareket eder. BNT tokeninin sahipleri ve stakerları, Bancor platformuyla ilgili önerilen değişiklikler yahut güncellemeler için oy kullanır.

BNT Coin Nedir? Bancor (BNT) Yorum ve Geleceği 2022

Bancor Nasıl Çalışır?

Temel olarak Bancor, kullanıcıların kripto para ünitelerini farklı kripto para üniteleriyle takas edebileceği merkezsiz bir borsadır. Fakat Bancor ile başka DEX’ler ortasında kıymetli farklılıklar bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için Bancor, mevduat sahipleri tarafından desteklenmektedir. Yatırdığınız fonlar, dünya çapındaki tüccarlar tarafından yapılan süreçleri kolaylaştırmak için kullanılır. Herkes token’larını Bancor platformuna yatırabilir ve takas edebilir.

Bir mevduat sahibi (paycı) olarak, platformun meselesiz çalışmasına katkıda bulunduğunuz için mükafatlar alırsınız. Yatırımcılar, takaslarını Bancor borsasında gerçekleştirmek için fiyatlandırılır. Alınan fiyat, süreçlerini mümkün kılan mevduat sahiplerine ödeme yapmak için kullanılır.

Merak ediyor olabilirsiniz: Bancor’un Uniswap yahut PancakeSwap üzere DEX’lerden farkı nedir?

Fark, tek taraflı mevduat kavramında yatmaktadır. Diyelim ki cüzdanınızda boşta ETH var ve bundan pasif gelir elde etmek istiyorsunuz.

Decentralize Exchange (DEX), blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve muhtaçlığı ortadan kaldıran bir kripto para borsa platformudur. Sırf ETH’nizi yatırma seçeneği yoktur. DEX’ler, her ticaret çifti iki kripto varlık havuzunun kesimi olacak formda inşa edilmiştir ve bu havuza yapılan rastgele bir depozito, bu varlıkların her ikisini de eşit ölçülerde içermelidir. Öteki bir deyişle, her ticaret çifti depozitonun yarısını alır.

Ancak, bu formül kalıcı kayıp muhtemelliğine yol açar. Kolay bir tabirle, bu, bir likidite havuzunda kazanıldığında mevduatlarınızın kıymet kaybetme ihtimali olduğu manasına gelir.

Bancor, tek taraflı mevduat sunarak bu sorunu ortadan kaldırır. ETH’nizi basitçe yatırabilirsiniz ve Bancor, ticaret çiftinde ikinci bir varlık olarak BTN’yi yatırır. Bu, sizin ve Bancor DEX’in değişim fiyatı ödeyen kullanıcılardan para kazanmanızı sağlar. Bancor, kazandığı fiyatları size – mudiye – rastgele bir kalıcı kayıp için geri ödemek için kullanır. Tam muhafaza elde etmek için yani, para çekerken yatırdığınız ölçünün birebirini almak için – fonlarınızı en az 100 gün boyunca platformda kilitlemelisiniz.

Bancor’un Temel Özellikleri

Bancor ağının birçok kıymetli özelliği üstte tartışılmıştır. Artık, Bancor ağı için önerilen en büyük ve en heyecan verici güncellemelerden biri olan Bancor 3’e daha yakından bakalım.

Anında Kalıcı Kayıp Koruması

Bancor 3’ün piyasaya sürülmesi, en başından itibaren tam bir kalıcı kayıp muhafazası sunacaktır. Daha evvel belirttiğimiz üzere, Bancor’un evvelki sürümünde, sadece tokenlerinizi en az 100 gün boyunca kilitlerseniz tam kalıcı kayıp müdafaası mümkündür. Lakin Bancor 3 ile bu, daha birinci günden elde edilir.

Çift Taraflı Ödüller

Bancor 3’ün piyasaya sürülmesiyle, üçüncü taraf protokollerin havuzlarında ödül vermelerine de müsaade verildi. Bu nedenle, mevduat sahipleri, BNT ve stake etmeyi seçtikleri token halinde çift taraflı mükafatlar alma hakkına sahiptir. Bu mükafatların her ikisi de kalıcı kayıplardan korunur.

Çok Hedefli Havuz

Bancor 3, kullanıcıların BNT’lerini tek bir havuzda paylaştırmalarına ve tüm Bancor ağından mükafatlar kazanmalarına imkan tanır. Bu, BNT’nizi farklı havuzlar ortasında taşıma gereksinimini ortadan kaldırarak teşvik sürecini kolaylaştırır. Ayrıyeten token’larınızı ağda takas etmek yahut stake etmek için süreç maliyetlerini de azaltır.

Sonsuzluk Havuzları

Bancor likidite havuzları için para yatırma limiti olmadığı için, slotların açılmasını beklemek zorunda kalmadan herkes tercih ettiği ölçüde katkıda bulunabilir.

BNT Coin Nedir? Bancor (BNT) Yorum ve Geleceği 2022

Bancor’un Artıları ve Eksileri

Artıları

  • Bancor protokolünün eşsiz çalışmaları, likidite sağlayıcıları için token’larını tutarken kalıcı kayıpları önler.
  • Bancor ağı, Ethereum ağındaki çok sayıda token’ı dayanaklar ve boşta kalan kripto varlıklarınızı çeşitli mevcut likidite havuzlarında stake etmenize imkan tanır.
  • Bancor, piyasa yapıcılara ve alıcılara olan muhtaçlığı ortadan kaldıran tek taraflı mevduata müsaade verir.
  • Bancor, mevduat sahiplerine likidite sundukları için çıkarlı mükafatlar sunar ve BNT mevduat sahipleri için mükafatlar daha da yüksektir.

Eksileri

  • Merkezsiz Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri kavramını alır ve bunu finans dünyasına uygular.
  • Acemiler Bancor platformunu kullanmayı sıkıntı bulabilir.
  • Bancor prestiji para yatırmayı desteklemez.
  • Teknik traderlar, Bancor sağlamadığı için üçüncü taraf ticaret platformlarını kullanmak zorunda kalıyor.
  • Ayrıca, ağ kimi rakiplerinin yaptığı üzere marj ticareti sunmuyor.

BNT Coin Yorum ve Geleceği

Bancor protokolü, DeFi dünyasının en acil sıkıntılarından biri olan kalıcı kayıp sıkıntısını çözüyor. Bu eşsiz platform, dünya çapında kripto para sahiplerine milyonlarca ödül alırken, onlara gönül rahatlığı sunuyor. Projede büyük potansiyel görüyoruz. Ayrıyeten Bancor platformu büyüdükçe BNT token’ın pahası de birebir biçimde artacaktır.

Kripto para kullanıcılarının pazar oluşturmasına ve ticareti kolaylaştırmasına müsaade veren platformların gelişmeye devam edeceğine inanıyorsanız, BNT ilginizi çekebilir.

Ayrıca, birden fazla blok zinciri üzerinde çalışan bir platformun, sırf tek bir blok zinciri üzerine kurulmuş platformlardan daha sağlam olabileceğine inanıyorsanız, bu sizin için ilgi cazibeli olabilir.

Yatırımcılar, Bancor platformunun yönetişim kurallarını belirlemede yer almak ve böylelikle varlıkları üzerinde daha fazla denetim elde etmek istiyorlarsa BNT satın almayı düşünmek isteyebilirler.

Acemiler Bancor platformunu gezinmeyi biraz güç bulsa da, arayüzüne alıştıktan sonra ticaret yapmak hayli kolay. Bancor, ağındaki likiditeyi otomatikleştirerek, klâsik DEX’lerin boğuştuğu problemlerin birçoklarını yaşamıyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu