Polygon zkEVM Teknolojisini Tanıttı: zkEVM nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Polygon, Ethereum üzerindeki maliyetleri azaltmak gayesiyle geliştirdiği zkEVM teknolojisini duyurdu. Kripto para ve blokzincir dünyasında her geçen gün yeni seçenekler ve uygulamalar karşımıza çıkıyor. Pekala, Polygon’un yeni ölçeklendirme seçeneği zkEVM nedir?

Polygon Yeni Ölçeklendirme Seçeneği zkEVM Ne Vakit Çıkacak?

İlginizi Çekebilir

Polygon, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu, zkEVM isimli sıfır bilgili ölçeklendirme tahlili şimdilik testnette. Bu yeni ölçeklendirme seçeneği yılın sonlarında mainnet’te de başlatılacak.

Sıfır bilgi ispatları ismi ile bilinen Ethereum uyumlu ölçeklendirme tahlili olan Polygon zkEVM sıfır bilgili Ethereum sanal makinesi (Zero-Knowledge Ethereum Virtual Machine) seçeneğini tanıttı. Bahsi geçen bu teknolojinin piyasaya çıkmasıyla bir arada artık Ethereum üzerindeki rastgele bir akıllı kontrat geliştirici aracı, Polygon üzerinde de kullanabilecek. Böylelikle süreç fiyatı azalacak.

Polygon zkEVM Teknolojisini Tanıttı: zkEVM nedir?

Polygon Hermez’in kurucu ortağı Jordi Baylina, basın toplantısında şu halde açıklama yaptı;

“Birçoğu zkEVM’nin kesimden uzakta olduğuna ya da rekabetçi olmadığına inanıyordu. Bize kimse inanmadı lakin Polygon inandı”

Polygon, bu yeni duyurduğu teknoloji sayesinde hiçbir halde güvenlik sıkıntısından taviz vermediğini belirtti. Ayrıyeten zkEVM,’de ölçeklenebilirlik en üst düzeyde olacak. zkEVM, maliyeti azaltmak için kullanılacak olan birinci Ethereum ölçeklendirme tahlili olarak da öne çıkıyor.

zkEVM nedir?

zkEVM nedir sorusuna karşılık verelim. Node’ların işleyişine tesir eden zkEVM, gereksiz dataların şifrelenmesini ve geriye dönük kırılmasını engelliyor.

zkEVM, asgarî depolama ve hesaplama kaynaklarını kullanıyor. Değerli ölçüde yarar sağlamak ayrıyeten çok daha süratli ve fazla iş üretimi yapmak için Plonk Sıfır Bilgi ispatını kullanıyor. zkEVM tahlilinin Ethrereum teknolojisine yararı saniyedeki sürecin daha fazla yapılması diyebiliriz.

Bu yeni ölçeklendirme seçeneği istenildiği üzere ilgi görecek mi daima bir arada bakacağız.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu