Fantom Nedir? FTM Coin Fiyat Analizi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Fantom Nedir, Nasıl Çalışır?

Fantom, merkezi olmayan uygulamalar ve dijital varlıklar için merkezi olmayan, müsaadesiz ve açık kaynaklı bir akıllı kontrat platformudur. Güney Koreli bilgisayar yazılımcısı Dr. Ahn Byung Ik tarafından 2018 tarihinde kurulan bu projenin ana blok zincir ağı Aralık 2019 tarihinde yayına girdi. Fantom’un en temel hedefi olarak, halka açık dağıtılmış defter teknolojilerinin ölçeklenebilirlik problemlerine tahlil getirebilmek diyebiliriz. Proje bu bağlamda mevcut DAG tabanlı protokollerin geliştirilmiş bir sürümünü kullanarak klâsik blok defteri tabanlı depolama altyapısından ayrışmayı planlamaktadır. Eminim birçoğunuz DAG’nin ne olduğunu merak ediyorsunuz, dilerseniz DAG’nin ne olduğuna birlikte bakalım.

İlginizi Çekebilir

DAG Nedir?

DAG’nin açılımı Directed Acylic Graph yani Yönlendirilmiş Döngüsel Grafiği manasına geliyor. Pekala ne demek bu yönlendirilmiş döngüsel grafiği? Yönlendirilmiş döngüsel grafiği tek bir tarafta ve asla tekrarlamayacak data yapılarına denir. DAG temelli kripto paralarda, yapıdaki her node yani her düğüm farklı bir süreci temsil etmektedir. Blokzincir teknolojisinde bulunan blok kavramı DAG’de bulunmamaktadır. DAG’de süreçler bloklara kaydedilmek yerine her süreç bir oburunun üzerine işlenir ve kaydedilir.

CryptoNode Nedir?

Crypto Node için bir madencilik protokolü diyebiliriz. Bu sistemde öteki madencilik tipleri üzere çok değerli donanımlar kullanmanıza gerek kalmıyor zira bu 64-bit CPU kullanılarak yapılan bir madencilik çeşidi.

FTM Token Nedir?

FTM, tüm Fantom blok zincir ekosistemine güç sağladığı üzere birebir vakitte ağdaki stake etme, idare ve ödemeler üzere durumlar için de kullanılabilir. FTM’nin azamî arzı 3 milyar 175 milyon iken toplam arzı ise 2 milyar 545 milyon 6 bin 273’tür ve bu toplam arzın %80’i şu anda sirkülasyonda bulunuyor. Tokenin toplam ve azamî arzı ortasında kalan hisse da stake mükafatları olarak dağıtılmak üzere ayrılmış durumda.

FTM Token İncelemesi

Piyasaya birinci sürüldüğünde 0,022 dolar düzeyinde bulunan token en yüksek fiyatını yani ATH’ını 16 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirerek 3,30 dolar düzeyini görmüştü tokenin gördüğü en düşük fiyat ise 13 Mart 2020 tarihinde görüldü ve 0,0019 dolar düzeyindeydi. FTM tokenin incelemesini yaptığımıza nazaran artık de fiyat tahliline bir göz atalım.

FTM Fiyat Analizi

Fantom’un fiyat grafiğine baktığımızda son 24 saatlik datalara nazaran %13,25 yükselişle 32 cent düzeyinde bulunduğunu görüyoruz. Takviye noktası olarak şu anki fiyatın çabucak yakınlarında bulunan 30 cent düzeyini gösterebiliriz. Direnç noktalarına bakacak olursak birinci direnç noktamız 60 cent düzeyinde bulunuyor 60 cent düzeyinin aşıldığı durumda ise karşımıza çıkacak bir sonraki direnç noktası 1 dolar düzeyinde bulunuyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu