Ethereum’da Merge İçin Beklenen Tarih Açıklandı, Merge Nedir? Ethereum, Bitcoin Fiyat Analizi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Ethereum geliştiricileri düzenledikleri bir toplantıda merakla beklenen Merge için kesin olmasa da bir tarih belirledi. Geliştiriciler güncelleme için 19 Eylül tarihini işaret etti ve bunun üzerine önder altcoinde %12’lik bir artış yaşandı. Pekala nedir bu Merge birlikte bir göz atalım.

Merge Nedir?

İlginizi Çekebilir

Bildiğiniz üzere Ethereum blok zincir ağı Bitcoin’de de olduğu üzere Proof of Work konsensüs düzeneğine yani iş ispatı düzeneğine sahip. Ama bu yapı her ne kadar kararlılık sunsa da günümüzde çok verimli bir metot olarak kabul edilmiyor. Zira bu düzenekte gas fiyatları ve yüksek süreç mühletleri üzere problemler karşımıza çıkıyor ve bu durumlar da ağ kullanıcılarını bi nevi bunaltıyor diyebiliriz. Bundan ötürü Ethereum, Proof of Work sisteminden Proof of Stake düzeneğine yani pay delili sistemine geçiş yapmayı uzunca bir müddettir planlıyor. Ethereum Merge de aslında bizlere Ethereum ana ağının pay delili sistemine geçişini söz ediyor. Bu geçişle ya da buna birleşme de diyebiliriz bu birleşme ile birlikte Ethereum 1.0’dan Ethereum 2.0’a geçiş olacak. Bu sayede Ethereum 2.0, Ethereum 1.0’dan %99,95 daha az güç kullanacak. Uzmanlara nazaran, Ethereum Merge yükseltmesi ile birlikte, merkeziyetsiz uygulamaların daha yüksek kullanımı, yüksek ölçeklenebilirlik ve süratli süreç gerçekleştirme üzere tesirler karşımıza çıkacak. Tüm bunlarla birlikte Ethereum ağındaki güvenlik düzeyi de artacak ve bu durunun da kurumsal yatırımcıların ilgisini çekeceği düşünülmekte. The Merge yükseltmesini Ethereum 2.0’a geçiş sürecinde bir orta periyot olarak düşünebiliriz. Geliştiriciler Ethereum 2.0 için bir yol haritası oluşturmuştu ve bu yol haritasında yer alan evrelerden biri de Merge yükseltmesiydi. Bu geçiş etabının birinci adımı ise 2020 yılında Beacon Chain olarak bilinen Faz 0 ile gerçekleşen bir dizi adımdı. Çok kısa bir halde açıklayacak olursak, The Merge Ethereum için yeni bir çağın başlangıcı manasına geliyor diyebiliriz.

Ethereum Fiyat Analizi

Lider altcoin Ethereum’un fiyat grafiğine baktığımızda son 24 saatlik bilgilere nazaran %6,50’lik bir yükseliş gerçekleştirerek 1456 dolar düzeyinden fiyatlandığını görüyoruz. Ethereum fiyatındaki bu güzelleşmenin gerisinde Merge güncellemesinin olduğunu söyleyebiliriz. Ethereum’da en yakın dayanak noktamız olarak 1340 dolar düzeyini görüyoruz. 1340 dolardan aşağı gerçek yaşanacak rastgele bir düşüşte birinci olarak bizi 1280 dolar akabinde 1150 dolar takviye düzeyleri bekliyor olacak. Şayet güncelleme haberinin de verdiği motivasyonla Ethereum yükselişine devam ederse karşımızda 1500 direnci var aslında bu direnç noktası ruhsal direnç diyebiliriz. Bu direnç noktasının aşılmasının akabinde da karşımıza 1650 dolar direnci ve akabinde 1770 dolar direnci çıkabilir.

Bitcoin Fiyat Analizi

Son 24 saatlik bilgilere nazaran %4,52 yükseliş yaşayan önder kripto para ünitesi 22 bin 223 dolar düzeyinden fiyatlanıyor. Burada bize en yakın pozisyonda bulunan direnç noktası çabucak 22 bin 400 dolar düzeyinde yani mevcut fiyatın civarında karşımıza çıkıyor. 22 bin 400 dolar direncinin aşılması durumunda ise 23 bin 900 ve 24 bin 200 dolar düzeyi karşılaşacağımız direnç noktaları gözüküyor. Takviye noktalarına bakacak olursak 20 bin 800 dolar birinci dayanak noktamız oradan yaşancak rastgele olumsuz bir fiyat hareketinde 19 bin 600 dolar ve 18 bin 500 dolar düzeyleri de öteki dayanak noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu