Avrupa Merkez Bankası, Kripto Sektörü Hakkında Yeni Bir Rapor Yayımladı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kripto dalı ile ilgili telaşları temel alan bir araştırma raporu yayımladı.

Raporda kriptonun çevresel tesirleri, stablecoin’ler ve DeFi ele alındı.

İlginizi Çekebilir

Ekolojik Problemler

Avrupa Birliği yetkililerinin PoW algoritmasına olan katı tavrı uzun vakittir gündemde. Yetkililer, kripto bölümünün PoS konsensüsüne geçişini destekliyor.

PoW algoritmasını kullanan varlıkların epeyce güç tükettiği söz edilirken, mevzuyla ilgili rastgele bir eylemsizliğin kelam konusu olamayacağı vurgulandı.

Raporda, karbon vergisi ve madenciliği büsbütün yasaklanabileceği ihtimallerinin göz önünde bulundurulacağı belirtildi.

DeFi İkilemi

DeFi dalı ECB’nin dikkatini çekmeye devam ediyor. Uniswap’in şirket gibisi bir yapısı olduğu ve token’ların az sayıda insanın elinde olduğu vurgulandı. Düzenleyiciye nazaran DeFi “merkeziyetsiz” olarak görülse de işin aslı daha farklı.

ECB, DeFi’ın düzenlemelere tabi olabileceği bir yapı üzerinde tartışmalarını sürdürüyor.

Stablecoin’lerin Güvenliği ve Sürdürülebilirliği

Özellikle TerraUSD’nin çöküşünün akabinde stablecoin’ler düzenleyicilerin en değerli gündem unsurlarından birisi haline gelmiş durumda.

ECB, algoritmik stablecoin’lerin bile teminatları olmamasına rağmen inançlı kabul edildiği bir noktaya gelindiğinin altını çizdi.

ECB, Terra ve UST olaylarını örnek göstererek, gibisi bir olayın tekrar yaşanmaması için stablecoin’lerin acil olarak düzenlenmesi davetinde bulundu.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu