Finansal İstikrar Kurulu, Kripto Varlıklara Yönelik Rapor Hazırlayacak

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Kripto para üniteleri, hem kişisel hem de kurumsal seviyede ilgi çekmeye devam ediyor. Durum bu türlü olunca, devletler seviyesinde de bu ilgi göz arkası edilmiyor. Finansal İstikrar Şurası, kısa mühlet evvel yaptığı bir davette kripto para üniteleri için yeni global kurallara vurgu yaptı. Bu kapsamda Finansal İstikrar Konseyi (FSB), ekim ayında G20 Maliye Bakanlarına ve Merkez Bankası Liderlerine sabit paralar ve öbür kripto varlıklara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlar hakkında bir rapor sunacak.

Finansal İstikrar Kurulu’ndan Kripto Varlıklara Yönelik Rapor Geliyor

İlginizi Çekebilir

Kripto para üniteleri, son yaşanan piyasa düşüşünden sonra finansal istikrar için risk delili olarak gösteriliyor. Burada bir piyasa oyuncusunun başarısızlığının riskleri süratle ekosistemin öbür paydaşlarına yansıyacağı söyleniyor. Finansal İstikrar Konseyi (FSB) da yaptığı son açıklamada Terra çöküşüne dikkat çekti ve birçok finans otoritesinin gündemi olan stablecoin’lere odaklandı.

FSB’nin raporunda dikkat çeken cümlelerden kimileri şöyle:

“Kripto varlıklar ve piyasalar, hem lokal hem de milletlerarası seviyede oluşturdukları risklerle orantılı olarak faal düzenlemeye ve nezarete tabi olmalıdır. Kripto varlık hizmet sağlayıcıları her vakit faaliyet gösterdikleri yargı alanlarındaki mevcut yasal yükümlülüklere ahengi sağlamalıdır. Sabit paralar, yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olarak kabul edileceklerse yahut öteki bir biçimde finansal sistemde kıymetli bir rol oynayacaklarsa, sağlam düzenlemeler ve ilgili makamların kontrolü ile ele geçirilmelidir”

FSB tarafından yapılan açıklama aslında üst seviye finans yetkilileri ve komitelerinden gelen birkaç yorumla da uyumlu. 5 Temmuz’da İngiltere Merkez Bankası Mali Siyaset Komitesi, kripto varlıklarının bir gün daha geniş finansal sistem için risk oluşturabileceği konusunda ikazda bulunmuştu ve bunun, yapılacak bir düzenlemeyle önlenebileceğini söylemişti.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu