VR Kulaklık Pazarının Yüzde 90’ı Meta’da

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Sanal gerçeklik gözlükleri aslında uzun yıllardır hayatımızda olsa da Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesi ve metaverse adımlarını büyütmesiyle, çok daha görünür hale geldi. IDC’nin son bilgileri de VR kulaklık pazarında Meta’nın hakimiyetini gözler önüne serdi.

VR Kulaklık Pazarında Son Durum: Meta Lider

İlginizi Çekebilir

IDC‘nin bilgilerine nazaran, 2022 yılının birinci çeyreğinde VR kulaklıklar için global sevkiyatlar geçen yılın birinci çeyreğine nazaran yüzde 241.6 oranında arttı.

Meta ise buradaki rekabette Quest 2 oyuncusuyla pazarın yüzde 90’ını oluşturuyor. Meta’nın çabucak arkasında ise ByteDance’in Pico’su var. Pico ise pazarın yüzde 4,5’ini oluşturuyor.

VR Kulaklık Pazarının Yüzde 90’ı Meta’da

IDC’den Jitesh Ubrani dün hususla ilgili şunları söyledi:

“Meta, metaverse geliştirmeye dolar dökmeye devam ediyor, lakin karlılık kıymetine düşük maliyetli donanımı teşvik etme stratejisi uzun vadede sürdürülebilir değil”

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, kısa müddet evvel VR prototiplerini göstermişti. Zuckerberg, Meta’nın, kullanıcıların kendilerini öteki sanal beşerlerle tıpkı odadaymış üzere hissetmelerini sağlayacak kadar gerçekçi bir teknoloji geliştirdiğini söyledi.

Tabii şunu kabul etmek lazım, şu anda VR kulaklıklar hem hantal, hem de maliyetli ve düşük çözünürlüğe sahip. Buna karşılık, VR kulaklık sevkiyatlarının 2022 yılında yüzde 26,6 artışla 13,9 milyon ulaşması bekleniyor.

Burada gözler bir başka teknoloji devi olan Apple’da.Apple’ın kendi VR kulaklığını tanıtması bekleniyor. Bu süreçte ise Meta’nın pazardaki hakim sürecinin nasıl devam edeceği şimdilik meçhul.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu