TVL (Kilitli Toplam Değer) Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Kilitli Toplam Paha (TVL), merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerini kıymetlendirmek için kıymetli bir ölçüm haline geldi. Günümüz traderların birçok, bir sistemin gücünü ve potansiyelini anlamak için bu kolay ölçüyü kullanır.

Kilitli Toplam Kıymet (TVL) Nedir?

İlginizi Çekebilir

Kilitli Toplam Kıymet (TVL), bir DeFi protokolünde yer alan tüm varlıkların bedelidir. Bir protokolün genel sıhhatinin faydalı bir ölçüsünü sağladığından, DeFi projelerini pahalandırmak için kıymetli bir ölçüt haline geldi.

TVL, halihazırda bir protokol dahilinde stake edilen tüm paraları sayarak, sistemin altında yatan toplam arzı ortaya çıkarır. Bu arz, sistem içinde kilitli sermayeye tekabül eder ve yatırımcıların protokole iştirakinden elde edilebilecek potansiyel gelirleri direkt yansıtır.

TVL’yi, bir protokol hakkında diğer bir kıymetli faktör olan TVL oranını belirlemek için de kullanabilirsiniz. Bu, rastgele bir kripto yatırımcısı için hayati bir bilgi kesimi olan bir varlığın şu anda düşük kıymette olup olmadığını gösterebilir.

DeFi’deki TVL Nedir?

Terimin bilhassa DeFi dünyasıyla nasıl bağlantılı olduğunu anlamadan TVL’yi tam olarak anlayamazsınız. Ne de olsa konsept, öncelikle merkeziyetsiz protokolleri ve bir bütün olarak DeFi sistemini değerlendirmenin bir yolu olarak geliştirildi. TVL, yatırımcılara merkeziyetsiz piyasaları anlamaları ve değerli yatırım kararları almaları için yeni bir yol sunuyor.

TVL ekseriyetle makul DeFi protokollerinin sıhhatini ve potansiyelini ölçmek için kullanılır. Bir protokolde yer alan varlıklarla alakalı pahası tahlil ederek, insanların DeFi ekosisteminin o muhakkak dalına olan ilgisini ölçebilirsiniz.

TVL, gelecekteki potansiyel getirileri dikkate almadan, şu anda protokole yatırılan tüm kripto paraların toplam bedelini ortaya koymaktadır. Günümüze bu odaklanma, metriği, bir protokolü gerçek vakitli olarak tahlil etmek için somut, sağlam bir bilgi noktası haline getirir.

TVL, tüm DeFi ekosisteminin bir göstergesi olarak da hizmet edebilir. Tüm DeFi dünyasına tek bir dev protokol üzere davranın ve akabinde mevcut varlıkların toplam pahasını ölçer.

TVL Oranlarının Hesaplanması

TVL’nin manasını hakikaten kavramak için metriğin nasıl hesaplandığını anlamanız gerekir. Bir protokolün toplam bedelini ve TVL oranını belirleyen makul faktörleri öğrenerek, metriğin gerçekte neyi ölçtüğünü ve sayıların kelam konusu hizmet hakkında ne söylediğini daha düzgün anlayacaksınız.

DeFi protokollerinin TVL’sini hesaplamak, metriğin farklı eser kategorileri ortasında ölçülmesini gerektirir. Her protokol yahut DeFi hizmeti kendi özel yapılarına nazaran çalışır ve bu farklılıklar TVL’nin nasıl hesaplanabileceğini gösterir.

Ödünç vermeye dayalı hizmetler, örneğin, yatırılan varlıklara odaklanırken, tokenizasyon protokolleri, basılmış varlıkları içerir. Birçok protokol, bu özellikleri eşsiz hallerde birleştirir ve TVL’ye ulaşmak için daha derinlemesine tahlil gerektirir. Her durumda, kilitlenen toplam kıymetin ve TVL oranının hesaplanması, bu merkezi DeFi bileşenlerinin dikkate alınmasına bağlıdır.

Merkeziyetsiz Borsalar

Merkeziyetsiz borsalar (DEX’ler), traderlara kripto süreçlerini tamamlamaları için daha kolay bir yol sağlayan DeFi protokolleridir. DeFi protokolleri bir dizi akıllı mukaveleye nazaran çalıştığından, bu borsalar kıymetli ölçüde likidite çekerek ekseriyetle yatırımcılar için önemli getiriler sağlar.

Bir DEX’te uzmanlar, borsaya yatırılan tüm varlıkları toplayarak TVL’yi ölçebilir. Curve ve Uniswap üzere dünyanın en büyük DEX’lerinin birden fazla, dikkate kıymet ölçüde yüksek TVL’lere sahiptir. Bu, bu cins hizmetlerin çektiği likiditenin genişliğini ve derinliğini gösterir.

Lending

DeFi ekosistemi boyunca, borç verme en yaygın finansal faaliyettir. Tıpkı klâsik kredi kurumlarında olduğu üzere, kimi sahipler fonlarını kâr elde etmek için bir protokole yatırırlar. Kısa vadede para ünitesine gereksinim duyan öbür kullanıcılar, kendi kilitli varlıklarını teminat olarak gönderirken fon havuzundan borç alırlar. Bu sistem kripto piyasalarındaki akışkanlığı artırır ve ilgili herkes için yeni fırsatlar yaratır.

TVL kriptosu, DeFi kredisi dünyasında kıymetli bir tedbirdir. Hem borç verenlerin hem de borç alanların sisteme yatırdığı varlıkların pahasına nazaran hesaplanır. Kıymetli kültürel ve finansal nüfuza sahip bir DeFi protokolü olan MakerDAO, borç verme uygulamaları yoluyla kilitlenen 1,8 milyar doları aşan öteki tüm DeFi protokollerine öncülük ediyor. Bu yüksek sayı, MakerDAO’nun gücünü ve beklenen uzun ömürlülüğünü göstermektedir.

Türevler

DeFi ekosistemi büyüdükçe ve olgunlaştıkça, türev eserler giderek daha yaygın bir fenomen haline geldi. Bu karmaşık eserler, tecrübeli traderlara sentetik varlıkları direktörün, vadeli süreç kontratları üretmenin ve karmaşık yatırım portföylerinden genel getirileri artırmanın bir yolunu sunar. Türev eserler, birden fazla yeni başlayan trader için hala yabancı olsa da genel DeFi sisteminin değerli bir bileşeni haline geldi.

Türev eserler kelam konusu olduğunda, TVL, yatırımcıların ilgili akıllı mukavelelere koyduğu varlıkların kıymetine nazaran ölçülür. Türev eserlerle ağır olarak ilgilenen tanınan bir DeFi protokolü olan Synthetix’in TVL bedeli 529 milyon dolar. Protokolde çok fazla bedelin kilitli olması, yatırımcılarının gereksinimlerine hizmet etmek için gerekli likiditeye sahip olduğunu gösteriyor.

Likidite Havuzları

Likidite havuzları, akıllı mukaveleler yoluyla bir DeFi protokolüne kilitlenmiş kripto fonlarıdır. Mevduat yoluyla yaratılırlar ve bir protokol dahilinde yatırımcılara erişilebilir fon havuzundan çekme özgürlüğü verirler. Varlıkların bir protokol içinde direkt ve anında kilitlenmesini içerdiklerinden, kripto TVL parametreleri içinde ölçülmesi nispeten kolaydır.

Yatırımcılar çoklukla bu varlıkların getirisi karşılığında kripto varlıklarını bir protokole yatırırlar. Bu mevduatları ne vakit yapsalar, protokol dahilinde tutulan toplam varlıkların pahasını arttırıyorlar. Bu nedenle mevduatlar, protokolün TVL’sinde bir artış üretir. Bir protokolün likiditesinin boyutu, TVL’sini büyük ölçüde belirler; bu, metriği çoklukla traderlar için mevcut olan likiditenin bir ölçüsü olarak kullanabileceğiniz manasına gelir.

Staking

DeFi protokollerine katılmak için traderların kendi kripto varlıklarının muhakkak bir ölçüsünü stake etmeleri gerekir. Bu varlıklar bir sefer stake edildiğinde, yatırımcılar üzerlerindeki getiriler yoluyla kar elde edebilirler. Randıman çiftçiliği olarak isimlendirilen bu süreç, DeFi kozmosunun merkezinde yer alıyor.

Kripto TVL’nin bir protokolün kilitli varlıklarının tüm bedelini ölçmesi amaçlandığından, staking’in metrik üzerinde bariz ve anında bir tesiri vardır. Bir yatırımcı sisteme daha fazla para yatırdığında, TVL buna nazaran yükselecektir. Daha yüksek bir TVL, birçok yatırımcının protokole para yatırdığını ve bu da sistemin sağlıklı bir yerde olduğunu gösteriyor.

TVL Nasıl Kullamılır?

Kripto TVL’nin manasını anladıktan sonra, kararlarınızı bildirmek için metriği kullanmaya başlayabilirsiniz. TVL, DeFi protokollerinde süreç yaparken dikkate alınması gereken tek bilgi noktasından uzak olsa da, muhakkak dikkate bedel.

Tüm DeFi protokolleri birbirine benzemez ve kimileri başkalarından çok daha güçlü konumlardadır. TVL’ye süratli bir bakış, güç kazanılmış kripto varlıklarınızı nereye yerleştireceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. TVL oranı yahut protokolün piyasa bedeline nazaran ölçülen mevcut kıymet de yararlı bir ölçümdür. Birçok DeFi protokolü için, sayısız traderın yararlı bulduğu bir DeFi panosu olan DefiLlama’yı kullanarak bulabilirsiniz.

TVL (Kilitli Toplam Değer) Nedir?

En Yüksek TVL’lere Sahip Kriptolar

TVL metriğini kullanarak DeFi protokollerini incelerken, en çok kıymete sahip projelere bakarak başlamak yardımcı olabilir. Bu altı protokol farklı düzenekler kullanır ve farklı amaçlar peşinde koşar, fakat hepsi etkileyici TVL sayılarına sahiptir. Görünür güçleri, bir dahaki sefere bir DeFi protokolüne yatırım yapmak istediğinizde onları dikkate almaya kıymet kılar.

Curve DAO Token

Curve, en güzel DEX’lerden biridir. Protokolün yüksek TVL’si prestijini artırır.

Lido

Paylaştırılmış varlıklar için likidite sağlamak üzere tasarlanmış bir DeFi protokolü olan Lido’nun mevcut TVL pahası 7,42 milyar dolar. Traderlar sistemde stake ettikleri varlıkları yansıtan bu toplam bedel, genel piyasa dalgalanmaları sonucunda azalmıştır fakat protokolün görünümü hala olumlu olarak bedellendirilmektedir.

Maker

Maker, DeFi dünyasında erken bir öncüydü ve ileri görüşlü yatırımcıların varlıklarını çekmeye devam ediyor. Merkeziyetsiz özerk bir tertip (DAO) olarak protokol, traderların karar verme sürecine direkt katkıda bulunmalarına imkan tanır. Mevcut 9,24 milyar dolarlık TVL ile proje, yatırımcılara sunulan en yüksek bedelli DeFi protokollerinden biri olmaya devam ediyor.

Aave

Aave, borç vermeye odaklanan bir DeFi protokolüdür. 8,24 milyar dolarlık TVL’si, kayda kıymet sayıda yatırımcının protokole para yatırdığını gösteriyor. Bu sayı yüksek kaldığı sürece hem yatırımcılar hem de borç verenler sistemin güçlü kalmasını bekleyebilirler.

Uniswap

Uniswap, Curve’e etkileyici derecede yüksek bir TVL’ye sahip bir DEX olarak katılıyor. Mevcut 5,5 milyar dolarlık sayı, protokolün kripto traderları için cazip bir seçenek olmaya devam edeceğini gösteriyor.

Compound

Ethereum zincirindeki bir borç verme platformu olan Compound, 3,97 milyar dolarlık etkileyici bir TVL’ye sahiptir. Toplam kıymetteki son düşüşler biraz dramatik olsa da, kalan likidite protokolün TVL’sini rakiplerinin birçoklarından daha yüksek tutuyor.

Son Kelamlar

Bir DeFi protokolündeki kripto varlıklarının toplam kıymeti olan TVL, bir sistemin sıhhatinin ve canlılığının kıymetli bir ölçüsüdür. Bir sistemdeki toplam varlıkları pahalandırmak yahut bir protokolün token’lerinin bedelinin düşük olup olmadığını belirlemek için TVL oranını incelemek isteseniz de, ölçüm günlük olarak faydalı olabilir.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu