HNT Coin Nedir? Helium (HNT) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bu yazımızda HNT coin nedir, kripto para ünitesi Helium (HNT) nedir, HNT coin nasıl satın alınır üzere sorulara yanıt vermeye çalıştık. İşte HNT coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Helium (HNT), dünyanın en büyük merkezi olmayan kablosuz ağını oluşturmak için blok zinciri tabanlı yeni bir teşvik modeli olan blok zinciri ağıdır.

İlginizi Çekebilir

HNT Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası bilgilerine nazaran 1 HNT Coin 163.46 TL TL’den süreç görüyor. HNT Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -0.61% değişim gösterdi. HNT Coin’in son 24 saatteki süreç hacmi ise 28,335,272 $ dolar, toplam piyasa pahası ise 996,778,981 $ dolar düzeyinde.

HNT Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası bilgilerine nazaran 1 HNT Coin 9.86 $ dolardan süreç görüyor.

Helium (HNT) Coin Nedir?

Helium, başlangıçta Objelerin İnterneti (IoT) aygıtlarına uzun menzilli ilişki sağlamak ve uzun vadede rastgele bir şeyi birbirine bağlamak için ağ madencileri ve kablosuz erişim noktaları olarak ikiye katlanan aygıtlar olan merkezi olmayan global bir Hotspot ağından yararlanan bir blok zinciri ağıdır. Hotspot’lar herkes tarafından konuşlandırılabilir ve bireylerin, aygıtlara ilişki sağlama karşılığında Helium’un lokal HNT paralarını kazanmalarını sağlar. Bu merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı yaklaşım, kablosuz altyapının daha süratli ve klasik modellerin maliyetinin çok altında ölçeklenmesine imkan tanır.

Helium Ağına Giriş

Temmuz 2019’da başlatılan Helium, kablosuz temas ile Objelerin İnterneti (IoT) aygıtlarına güç sağlamak için tasarlanmış açık kaynaklı bir blok zinciri ağıdır. Global, her yerde bulunan bir kablosuz ağ oluşturma uğraşı içinde, bireyler, yakındaki aygıtlara irtibat sağlarken birebir anda ağı oluşturmak ve teminata almak için HNT madenciliği yapan node’ler olan Hotspot’ları barındırmaya teşvik edilir.

Dünya çapında büyüyen bir Helium Temas Noktası ağıyla, geliştiriciler ve işletmeler, uzaktan orman yangını yahut çevresel sensörlerden akıllı evcil hayvan tasmaları, scooterlar ve rastgele bir yerde izlenen bisikletlere kadar, aksi takdirde imkansız olacak yeni bir IoT aygıt sınıfını ekonomik bir biçimde bağlayabilirler.

Helium Hotspot’lar

Hotspot’lar, LoRaWAN kablosuz protokolü ve Helium blok zincirinin birleşimi olan Helium LongFi ile Wi-Fi’den 200 kat daha fazla temas sağlayan tak ve çalıştır kablosuz aygıtlardır. Hotspot’lar tıpkı vakitte Helium blok zincirinde madenciler olarak da hareket eder ve herkesi bir Hotspot dağıtmaya ve ağ oluşturmak ve aygıt bilgilerini hücresel bilgiye kıyasla maliyetin çok altında aktarmak için HNT kazanmaya teşvik eder. Tüm bir kenti kapsamak için sadece 50-100 İrtibat noktası gereklidir.

Helium Topluluğu tarafından onaylanmış üçüncü taraf üreticiler aracılığıyla çeşitli Helium İrtibat Noktaları mevcuttur. Hotspot’lara olan talep, Helium kripto topluluğunun süratli global büyümesine ve Ağı kullanmak için uygulamalar oluşturan geliştiricilerin ekosistemine paralel olarak epeyce yüksek olmuştur.

Birisi neden klâsik internet sağlayıcısına karşı Helium Ağı’nı kullanmak istesin ki? Doğal olarak merkezi olmayan bir ağ olarak, Helium büsbütün şifrelenmiştir ve klâsik hücresel bilgi maliyetinin çok altında yüksek derecede güvenlik ve her yerde internet erişimi sağlar. Kullanıcılar sırf gerçek data kullanımına nazaran ödeme yapar. Helium kripto protokolü ayrıyeten, bir cep telefonu sağlayıcısının dayatabileceği, beraberindeki kısıtlamalar ve fiyatlar ile birlikte gelmiyor ve kullanıcıların SIM kart üzere ek donanım satın almasını gerektirmiyor. Helium Ağı’nı kullanmaya başlamak için, kullanıcının LoRaWAN uyumlu rastgele bir sensör seçmesi ve Helium Konsolunu kullanarak aygıtlarına katılması kafidir.

Helium Ağının Kapsama Kanıtı

Helium Ağı, kullanıcıları kapsamı doğruladıkları için ödüllendiren ve böylelikle pozisyon ve ağ irtibatını kanıtlayan yeni bir çalışma algoritması olan Kapsam Kanıtı’nı (PoC) kullanır. Kapsam Delili, HoneyBadgerBFT çok taraflı hesaplama konsensüs protokolünü içeren Helium Consensus Protokolü üzerine inşa edilmiştir.

Katılımcılar, Ağı oluşturmaya katılmak ve Helium blok zinciri tarafından desteklenen yeni bir teşvik modeli aracılığıyla Helium madenciliği mükafatları kazanmak için Hotspot’ları kullanır. Helium Ağı’nın madencilik uygulaması, GPU’lar yahut ASIC’ler üzere klâsik madencilik teçhizatları yerine radyo dalgası teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirilir ve bu, Hotspot’ları klâsik muadillerinden çok daha az güç ağır hale getirir.

Hotspot’lara vakit zaman, muhakkak bir yerde ve belli bir vakitte sahiden radyo kapsama alanı sağladıklarını kriptografik olarak kanıtlamak için testler verilir. Bu testler rastgele ve otomatik olarak atanır ve bunları geçmek bir Hotspot operatörü HNT mükafatları kazandırır.

Helium Hotspot’ları, yakındaki aygıtlardan Ağ üzerinden data aktararak da HNT kazanabilir. Ne kadar çok bilgi aktarılırsa, o kadar çok ödül kazanılır.

Hotspot’lar, PoC zorluklarını tamamlayarak, meslektaşların performansı için şahit olarak hizmet vererek ve aygıt datalarını aktararak Helium kripto ekosistemine kattıkları bedelle orantılı olarak HNT kazanır ve en büyük HNT mükafatları ağ data transferlerine yöneliktir.

HNT Coin Nedir? Helium (HNT) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Kriptoekonomi: HNT Paraları ve Bilgi Kredileri

Hotspot operatörleri, kapsama alanı sağlamak ve Ağ üzerinde bilgi aktarmak için HNT kazanır. Haziran 2022 itibariyle, azamî 223 milyon HNT arzı ile dolanımda yaklaşık 90 milyon HNT kripto para var. Proje başlangıçta dolanımda sıfır HNT ile ve HNT’nin pazarda daha eşit dağılımını sağlamayı amaçlayan bir ön mayın olmadan başlatıldı.

Yaklaşık her 30 blokta bir dağıtılan HNT mükafatları ile her dakika yeni Helium blokları üretilir. HNT’nin kripto para emisyon oranı ayda beş milyon HNT ile başladı ve her iki yılda bir yarıya indi. 1 Ağustos 2021’de HNT kripto paralarının ihracı ayda iki buçuk milyon HNT’ye düşürülecek.

Ayrıca Helium ağının kriptoekonomisinin merkezinde Data Kredileri bulunur. Helium Ağı’nı kullanan her aygıtın, datalarını internete göndermek için Data Kredisi harcaması gerekir ve kullanıcılar Ağa erişmek için Bilgi Kredisi ile ödeme yapar. Data Kredilerinin pahası sabittir, ferdî kullanıcılara bağlıdır ve devredilemez. Bir Data Kredisi, 0,00001 USD’ye muadil bir bedelde sabitlenir. Data Kredileri, ağ büyüdükçe ve daha fazla aygıt Bilgi Kredisi kullandıkça, daha fazla HNT kripto parasının yakılacağı bir istikrar kurularak, HNT yakılarak basılır.

Helium (HNT) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Helium, tüm dünyada milyarlarca uyumlu aygıtı bağlama potansiyeline sahip yeni jenerasyon bir kablosuz ağ kuruyor. Temmuz 2021 itibariyle, Ağ halihazırda dünya çapında 8.000’den fazla kentte 88.000’den fazla Helium İlişki Noktasına mesken sahipliği yapıyor ve önümüzdeki aylarda ikinci büyük kablosuz ağı olan Helium 5G’yi ekliyor.

Hotspot’ların büyümesinin ötesinde, Helium ekosistemi süratle ölçekleniyor ve bir dizi donanım ve yazılım tahlili içeriyor. Bu büyüyen topluluk, Hotspot üreticilerini, IoT işletmelerini ve uygulamalarını, geliştiricileri, stake sağlayıcılarını ve daha fazlasını bir ortaya getiriyor. Helium Ağı ayrıyeten, Hotspot’ları dağıtarak ve sanayiler ortasında önde gelen işletmeler için sensör tahlilleri uygulayarak Helium kripto ekosistemini genişleten D-Web Technologies üzere bir dizi yeni işletmeyi de içeriyor.

Helium Ağı, IoT aygıtlarının sayısı katlanarak arttıkça IoT temasının zorluğunun üstesinden gelmede inanılmaz bir ilerleme kaydediyor ve geleceğin tüm kablosuz altyapısının nasıl oluşturulabileceğine dair bir plan vazifesi görüyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu