LINK Coin Nedir? Chainlink (LINK) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bu rehberimizde sizler için yeni başlayanlar için Chainlink (LINK) nedir? Chainlink ne işe fayda, Chainlik nereden ve nasıl satın alınır? üzere soruların cevaplarını sunduk. Bu rehberimizde gelecek vadeden Chainlink (LINK) ile ilgili merak edilen birçok sorunun karşılığını bulabilirsiniz. Sık sık sorulan Chainlink coin nedir sorusunun karşılığını tüm ayrıntılarıyla bu rehberde bulabilirsiniz.

Chainlink Nedir

İlginizi Çekebilir

Chainlink, PayPal ve Visa üzere ödeme hizmetleri, HSBC ve Wells Fargo üzere bankalar ve Ethereum ve Bitcoin üzere Blockchain’ler ortasında köprü kurmayı hedefleyen Bir Blockchain projesidir. 2015 yılında hayata geçti ve 2017 yılında ICO token satışı sırasında ERC-20 token’ı olan LINK ile halka sunuldu.

LINK Coin Nedir? Chainlink (LINK) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Chainlink, gerçek dünya uygulamalarına, bilgilerine ve bir API’ye bağlanabilen, merkeziyetsiz Blockchain Oracle (uzman) platformudur. Chainlink başlangıçta SmartContract olarak isimlendirildi ve Blockchain ile eski sistemler ortasındaki boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Zincir sürece bir Servis Düzeyi Anlaşması’nda (SLA) belirtilen parametrelerle akıllı mukavelelere sahip. Oracle bilgileri müdehaleleri önlemek için toparlar, doğrular, Blockchain’e kaydeder ve Chainlink’in lokal Ethereum token’ı LINK ile ödüllendirme yapar. En kıymetlisi ise bu dataların akıllı mukavelelerde kullanılmasını sağlar.

Chainlink şu anda Ethereum Blockchain’i üzerinde bulunuyor ve öteki Ethereum dApp’lerine irtibat takviyesi sunuyor. Birlikte çalışabilirlik tüm projenin odak noktası olduğu için yakında daha fazla Blockchain’i destekleyecek.

Chainlink ve Augur üzere Oracle, yeni imkanların önünü açmak için gerçek dünyadaki dataları Blockchain teknolojisi ile birleştiriyor. Kimileri bunun kripto paralar ve akıllı mukavelelerin doğal evrimi olduğuna inanıyor.

LINK Nedir?

Chainlink’in token’ı LINK olarak isimlendiriliyor ve kripto para ünitesinin toplam arz ölçü 1.000.000.000 LINK ile sonlandırılmış durumda. Rehberi hazırladığımız sırada sirkülasyondaki LINK ölçüsü 350.000.000’du.

An itibariyle LINK fiyatı 8.73 $ ABD Doları’ndan süreç görmektedir. LINK fiyatı şimdiye kadar en yüksek seviyeyi 20,12 dolar ile 16 Ağustos 2020 tarihinde gördü.

Chainlink Nasıl Çalışıyor?

2015 yılında kripto para ekosistemine yeni bir kıymet katarak akıllı kontratları kullanıcıların hizmetine sunan Ethereum’un (ETH) bu kontratları sayesinde Blockchain artık yalnızca finansal süreçlerin ve dataların kaydedildiği bir yer olmaktan çıktı. Akıllı mukaveleler sayesinde Blockchain teknolojisinin kullanım alanı genişledi.

Buna rağmen bir akıllı mukavele sadece bulunduğu Blockchain üzerindeki bilgileri yönetebilme yeteğine sahipti. Yani, tüm dünyaya hizmet edebilecek potansiyele sahip olan Blockchain teknolojisi dünyadaki birçok bölüm tarafından kullanılamıyordu. İşte tam buradaki sorunu çözmek için Chainlink ortaya çıktı.

LINK Coin Nedir? Chainlink (LINK) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Chainlink, zincir dışı uygulamaları data havuzlarındaki ve buna benzeri kaynaklardaki dataların sürece dahil edilmesi yani Blockchain’e taşınmasını sağlıyor. Özcesi Chainlink’i gerçek dünya ile Blockchain ortasında çalışan bir temsilci olarak tanımlamak mümkün. Bu tanımlama ile, Chainlik, dünyadaki bilgileri alarak Blockchain’e entegre ediyor ve bu bilgilerin akıllı kontratlarda kullanılmasını sağlıyor.

Chainlink Özellikleri

Chainlink’in ana odak noktası akıllı mukavelelerle çalışmaktır. Chainlink, akıllı mukaveleye bağlanmak istediğiniz rastgele bir harici API’ye erişim sağlar. Böylece rastgele bir ödeme sistemine yahut bankacılık ağına bir mukavele yoluyla ödeme yapmak mümkündür.

ChainLink akıllı mukaveleleri üç fonksiyona hizmet eder:

  • İtibar değerlendirmesi: Kullanıcılar, hizmet düzeyi mukavelesi ismi verilen bir oracle prestijini içeren muhakkak bir parametre aralığıyla akıllı kontratları kullanabilir. Ağın kurallarını ihlal eden ve yanlış bilgi sağlayan kahinler cezalandırılır ve ayrıyeten rütbesi düşer. Akıllı mukavelenin kâfi sayıda uygulama alması durumunda, ChainLink ile bir hizmet kontratı başlar.
  • Dış datalarla çalışma: Çizgi dışı oracle’lar seçildiğinde, programatik bir mutabakat yaparlar ve istenen dataları sağlarlar.
  • Toplama: Üçüncü bir adım olarak, toplama mukavelesi, zincir dışı oracle’lar tarafından iletilen tüm bilgileri toplar ve akabinde yüklü bir toplu cevap oluşturmak için bunların ortalamasını alır.

Basit bir tabirle, Chainlink, data sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağı olarak tanımlanabilir.

ChainLink Oracle

Oracle, data sağlayacak sunuculardır. Onlar gerçek dünyada olup bitenlerin bilgi sağlayıcılarıdır. Onlar sayesinde datalar blok zincirine sarfiyat ve akıllı kontrat neler olduğunu anlar, sonuçlar çıkarır ve süreçler yapar. Sürecin tesirli olması için oracle’ların dürüst bir biçimde çalıştığını ve satıcıların hile yapmadığını ve gerçek bilgiler vermediğini bilmeniz gerekir.

ChainLink oracle’ları bilgi kümelerini, API’leri ve başka, neredeyse tüm dış dünyadan kaynakları kullanabilir. Bu, çalışmak için harici bilgilere muhtaçlık duyan projeler için yararlı olacaktır. ChainLink, klasik bilgi ile geleceğin teknolojisi olan blockchain ortasında bir köprü olmayı hedefliyor.

Chainlink Avantajları

  • Chainlink projesi Bitcoin, Ethereum ortasında uyumluluk sağlar ve ayrıyeten bankaların ve ödeme hizmetlerinin sisteme dahil edilmesini sağlar.
  • Chainlink’in amaçlarından biri, akıllı mukaveleleri merkezden uzaklaştırmaktır. Bu, bilginin güvenliğini ve doğruluğunu büyük ölçüde artıracak bir adımdır.
  • Chainlink geliştiricilerinin omurgasını oluşturan SmartContract şirketi, 2014 yılından bu yana mukavele otomasyonu ile uğraşmaktadır.
  • En büyük şirketlerle – Google Cloud, Oracle ve SWIFT – işbirliği itimat vermektedir
  • LINK token’ları, Chainlink projesinin teknolojik yetenekleri ve amaçları göz önüne alındığında kullanıcılar tarafından değerli bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Chainlink’in Dezavantajları

Yatırımcılar için iştirakin uzun ve verimli olacağına dair çok az garanti bulunmaktadır. Düşük geliştirme suratı büyük problemlerden birisi olarak gösteriliyor. Chainlink’in finansal süreçlerin yürütülmesini etkileyen gerçek bir çalışma tahlilini hayata geçirmesinin ne kadar süreceği bilinmemektedir. Dahası, rehberlik edilebilecek resmi olarak yayınlanmış bir yol haritası da yoktur.

DeFi ve Chainlink

Blok zincirleri temelde kapalı bir sistem olarak tasarlanmıştır. Yalnızca blok zincirinde esasen mevcut olan zincir üzerindeki datalara güvenirler. Bu, merkezi olmayan fikir birliğinin sürdürülmesini ve manipüle edilememesini sağlar. Bununla birlikte, blok zincirinin kullanım durumları, bu öncül ile son derece sonludur.

Örneğin, bir blok zinciri dışında (zincir dışı) oluşturulan ve farklı kaynaklardan kıymet ve format açısından farklılık gösteren fiyat ve faiz bilgi kümelerine erişilemez. Ek olarak, bilgi çeşitliliği, blok zincirlerinin fikir birliği güvenilirliğinden ödün vermeden muteber datalar elde etmesini zorlaştırır. Bu bağlamda, Chainlink grubu şunları belirtir:

“Modern dataların ve blok zinciri fikir birliğinin gerçekleri hesaba katıldığında, DeFi uygulamaları ile her çeşitten zincir dışı bilgi ortasında standart bir köprüye acil muhtaçlık vardır. Aşağıda tartışıldığı üzere, Chainlink, DeFi’nin zincir dışı kaynaklarla inançlı ve muteber bir biçimde bağlanmasını sağlamak için standart, lakin özelleştirilebilir bir protokoldür.”

Chainlink’i kullanarak DeFi projeleri, sunulan eser çeşitliliğini artırabilir ve piyasayı oyuncular için daha alımlı hale getirebilir. Toplamda, Chainlink, Chainlink Oracle teknolojisinin sunduğu dört somut avantajı listeler: İlişki, data muhafaza ve ayrıyeten bâtın ve uygun maliyetli datalar.

Chainlink Nasıl Satın Alınır?

Her tarafı ile gelecek vadeden bir Blockchain projesi olan Chainlik’e yatırım yapmak, kripto para ünitesi LINK satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz.

Paribu üzerinden Türk Lirası ile Chainlik alabilirsiniz. Borsaya buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.

Bu rehberimizle sizlerle Chainlink Nedir sorusunun karşılığını ayrıntılı olarak paylaştık.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu