KAVA Coin Nedir? KAVA Coin Yorum ve Geleceği 2022

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bu yazımızda KAVA coin nedir, kripto para ünitesi Kava (KAVA) nedir, KAVA coin nasıl satın alınır üzere sorulara yanıt vermeye çalıştık. İşte KAVA coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

KAVA Coin Kaç TL?

İlginizi Çekebilir

Aktüel kripto para piyasası datalarına nazaran 1 KAVA Coin 44.00 TL TL’den süreç görüyor. KAVA Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 6.02% değişim gösterdi. KAVA Coin’in son 24 saatteki süreç hacmi ise 47,792,053 $ dolar, toplam piyasa kıymeti ise 547,819,092 $ dolar düzeyinde.

KAVA Coin Kaç Dolar?

Yeni kripto para piyasası bilgilerine nazaran 1 KAVA Coin 2.68 $ dolardan süreç görüyor.

KAVA Coin Nedir?

Kava coin, kullanıcılarının klasik bir finansal aracıya gereksinim duymadan varlıkları ödünç almasına ve ödünç vermesine müsaade vermek için birden fazla kripto para ünitesi kullanan bir yazılım protokolüdür.

Bu formda Kava, gelişmekte olan bir dizi merkeziyetsiz finans (DeFi) projesinden biri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte, birden fazla DeFi projesi Ethereum üzerinde yürütülürken, Kava bunun yerine Cosmos üzerine heyetidir, grubunun sav ettiği bir tasarım kararı ek fonksiyonlar ekler.

Platformunun kullanıcıları, kripto para ünitelerini Cosmos’taki akıllı mukavelelere kilitler, böylelikle ABD doları kıymetine sabitlenmiş bir kripto para ünitesi olan USDX cinsinden kredileri ödünç alabilirler.

Kava, kabul ettiği ve daha sonra bağımsız ağlardaki programlarda çalışan kripto varlıklarını yönetmek için Cosmos’ta bölgeler ismi verilen bir özellikten yararlanır. Bu, projenin, başkalarının yanı sıra XRP, BNB ve BTC’yi dahil etmek için ödünç alanların kullanabileceği kripto varlıklarının sayısını genişletmesine imkan tanır.

Kullanıcılar, USDX basmak için kripto para ünitelerini teminat altına alarak, Kava’nın kripto para ünitesi KAVA biçiminde haftalık mükafatlar alırlar.

KAVA kullanıcılarının aldığı toplam ölçü, kullanılan teminatın çeşidine ve bir kullanıcının ne kadar USDX bastığına bağlıdır. Örnek olarak, teminat olarak BNB kullanan madencilere, platformun haftalık olarak yayınladığı 74.000 KAVA’dan hisse veriliyor.

Kava’yı Kim Yarattı?

Kava, 2018 yılında Brian Kerr, Ruaridh O’Donnell ve Scott Stuart tarafından ortaklaşa kuruldu.

İşte o vakit kurucular, gayesi Kava platformunun oluşturulmasını geliştirmek ve yönlendirmek olan kar hedefi gütmeyen bir şirket olan Kava Labs’ı kurdular.

Kava grubu daha sonra 2019’da kripto para borsası Binance’de bir token satışı gerçekleştirdi ve o sırada toplam KAVA arzının %6.5’ini satarak 3 milyon dolar topladı.

Kava’nın merkeziyetsiz borç verme platformu resmi olarak Haziran 2020’de yayına girdi ve bu sırada BNB, USDX ödünç almak için teminat olarak kullanılabilir. Ağustos 2020 itibariyle, 8 milyon USDX ödünç alınarak 24 milyon dolar kıymetinde BNB kontratlara kilitlendi.

KAVA Coin Nedir? KAVA Coin Yorum ve Geleceği 2022

Kava Nasıl Çalışır?

Kava, kullanıcıların varlıkları özel akıllı mukavelelerde kilitlemesine ve USDX ödünç almasına imkan tanır.

Art uçta bu, USDX pahasının ABD dolarına sabitlenmesini sağlamak için tasarlanmış bir mukavele olan teminatlandırılmış borç durumu (CDP) olarak isimlendirilen şeyi yaratır.

Bir CDP kurmak için kullanıcılar:

  • Kripto para yatırma: Kullanıcılar kripto para yatırmak için cüzdanlarını bağlayabilir.
  • Bir CDP oluşturma: Kava, yatırılan kripto para ünitesini akıllı bir kontratta kilitler.
  • USDX oluşturma: Kullanıcılara CDP pahasına nazaran USDX kredileri verilir.
  • Bir CDP’yi kapatma: Kullanıcılar, teminatlı kriptolarının kilidini açmak için borcu ve bir fiyatı geri öderler.
  • Kriptoyu geri çekme: Kripto kullanıcıya iade edildiğinde Kava USDX’i yakar.

Teminat oranı

Teminat oranını, protokolü teminatın bedelini azaltacak oynaklıktan müdafaaya yardımcı olan sistem olarak düşünebilirsiniz.

Kava’da USDX çoklukla aşırı teminatlandırılmıştır, bu da borç alanların protokol tarafından basılan USDX kıymetinden tipik olarak daha yüksek bir meblağ yatırması gerektiği manasına gelir.

Borç-teminat oranı daha sonra tasfiye fiyatını hesaplamak için kullanılır.

Örneğin, %200’lük bir teminatlandırma oranı, protokolde kilitli kripto para ünitesinin kıymeti ödünç aldığı USDX’in 2 katının altına düşerse kullanıcının tasfiye edileceği manasına gelir.

Borç-teminat kıymeti makul bir eşiğin altına düşerse, akıllı mukavelelerde tutulan teminat otomatik olarak tasfiye edilir ve yakılır.

KAVA Coin Yorum ve Geleceği 2022

KAVA kripto para ünitesi USDX basan kullanıcıları ödüllendirmek için kullanılır ve Kava ağının idaresinde değerli bir rol oynar.

Daha spesifik olarak, KAVA, ağdaki operasyonların idaresini dağıtır ve kripto para ünitesini elinde tutan ve hisseden herkesin yazılım siyasetleri ve kuralları üzerinde oy kullanmasına imkan tanır.

Bu, KAVA’ya sahip olarak ve stake ederek kullanıcıların yazılımın belli parametrelerini değiştirmek için oy kullanabilecekleri manasına gelir. Bunlar, protokolün teminat olarak kabul ettiği varlıkları, gerekli teminatlandırma oranını ve borçlular tarafından ödenen fiyatları içerir fakat bunlarla sonlu değildir.

Kava kullanıcıları ayrıyeten KAVA’yı blok zincirini yöneten ve yeni çıkarılan KAVA için rekabet eden doğrulayıcılara devredebilir ve CDP’lerini kapatan kullanıcılar tarafından ödenen istikrar fiyatlarının bir kısmını kazanmak için onlara oy tahsis edebilir.

Öbür birçok kripto para ünitesi üzere, KAVA tokenlerinin arzı da sonludur, yani yazılımın kurallarına nazaran yalnızca 100 milyon KAVA olacaktır.

Kava, kripto para sahiplerine merkeziyetsiz borç verme hizmetlerine erişim sağlama yeteneğine dayanarak cazip olabilir.

Birinin kripto para ünitesine karşı borçlanması, kullanıcıların mal ve hizmet satın almak için kullanılabilecek başka teminatları alırken bu varlıkların sahipliğini muhafazalarına imkan tanır.

Yatırımcılar, DeFi’nin vaatlerine ve bu protokollerin klâsik finansal hizmetleri bozma yeteneğine inanmaları halinde KAVA’yı satın almaya da çalışabilirler.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu