Metaverse Karakter Oluşturma: Metaverse Karakteri Nasıl Oluşturulur?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Avatarlar sanal dünyadaki dijital temsilcilerimizdir. Görüntü oyunlarında denetim ettiğimiz karakterler avatarlar olarak düşünülebilir ve alışveriş yaparken, toplumsallaşırken, öğrenirken ve metaverse olarak isimlendirdiğimiz temaslı çevrimiçi ortamlarda çalışırken bizi temsil edecek avatarları giderek daha fazla benimseyeceğiz.

Ve bir gün, gelecekte, yapay zeka giderek daha yetenekli hale geldikçe, çok daha fazlasını yapabilir. Benim adıma konuşmalar yapabilir, dersler verebilir, toplantılar ve seminerler düzenleyebilir ve hatta muhtemelen yazılarımı bile yazabilir!

İlginizi Çekebilir

Aslında, bir gün herkesin, yapılması gereken her şeyi yapmak için dijital alana gönderebilecekleri kendi dijital avatarları olabilir. Bugün bile, bunların artan sayıda halde kullanıldığını görüyoruz, örneğin:

Bir dizi şirket, müşteri hizmetlerini yürütmek için dijital avatarları kullanır. Teğe bir etkileşim için direkt bir kişi tarafından denetim edilebilirler ya da birçok müşteri sorgusunu birebir anda ele almalarını sağlayan sohbet robotları tarafından desteklenebilirler.

Ayrıyeten, daha değerli ve öngörülemeyen insan aktörler yerine kurumsal eğitim görüntüleri ve nasıl yapılır kılavuzları üzere içeriklerde görünerek sentetik görüntüye insani bir dokunuş katabilirler.

Dijital avatarlar, otizmli çocuklara toplumsal ve etkileşim hünerlerini öğretmek üzere sıhhat ve tedavi ortamlarında da kullanılmıştır.

Metaverse Karakteri Nasıl Oluşturulur?

Kendi dijital avatarını oluşturmaya başlamak isteyen herkesin şu anda kullanabileceği bir dizi araç ve hizmet var.

Klâsik olarak dijital avatarlar, toplumsal medyada yahut çevrimiçi bir sohbet odasında bizi tanımlamak için kullanılan 2D bir imaj kadar kolay olabilir.

Gelişimlerindeki bir sonraki adım, Second Life (birçok istikametten erken bir prototip metaverse) üzere 3D çevrimiçi ortamların ve Meta Horizon Worlds üzere sonraki platformların gelişiyle geldi.

Fakat bu günlerde, görüntü imajlarından oluşturulmuş ve gerçek şeyden neredeyse ayırt edilemez olan birtakım avatarlar muhteşem gerçekçi görünebilirler.

Metaverse Karakter Oluşturma: Metaverse Karakteri Nasıl Oluşturulur?

Her birinin avantajları vardır. Daha gerçekçi avatarlar, izleyiciler yahut onlarla etkileşime giren herkes için daha sürükleyici tecrübeler yaratabilir. Daha kolay olanları oluşturmak çok daha süratli ve daha ucuzdur ve ayrıyeten daha esnek olabilirler. Örneğin, kıyafetlerini, aksesuarlarını yahut saç tarzlarını farklı maksatlara yahut ortamlara uyacak formda süratle değiştirebilirsiniz!

Bir dizi sağlayıcı hizmeti sunar. Synthesia, sentetik görüntü içeriğinde kullanım için çok gerçekçi, üst seviye avatarlar oluşturmanıza imkan tanır.

Ready Player Me, daha sonra VRChat ve Somnium Space dahil olmak üzere bir dizi farklı metaverse ortamına aktarılabilen tam beden, 3D avatarlar oluşturmaya yönelik bir hizmettir.

Bitmoji, bir müddettir var olan ve herkesin çizgi sinema avatarları oluşturmasına müsaade veren bir araçtır. Bir yazılım geliştirme araç seti kullanılarak, daha sonra çok sayıda oyun ve uygulamaya aktarılabilir ve kullanıcıların sanal dünyalar ortasında hareket ederken kişiliklerini yanlarında götürmelerine imkan tanır.

Hatta DC Comics, Coca Cola ve Champion üzere global isimlerden markalı eserlerle şahsileştirilmiş avatarınızı giydirmenize ve dekore etmenize müsaade veren Tafi üzere bir hizmeti bile kullanabilirsiniz. Aksesuarlar NFT olarak satılır ve dijital ikizinizin özgün ve eşsiz bir şey giydiğini göstermenize imkan tanır!

En Düzgün Metaverse Avatar Oluşturucuları

Aşağıda en düzgün Metaverse avatar oluşturcuları listeledik. Kendiniz için bir avatar oluşturmak için bunlardan rastgele birini seçebilirsiniz.

1. Avaton

Avatoon ile size benzeyen çizgi sinema avatarları oluşturabilirsiniz. Tüm beden avatarları oluşturmanıza, çeşitli kıyafet seçenekleri seçmenize ve eşsiz ve havalı bir avatar yaratmanın keyfini çıkarmanıza imkan tanır.

2. Bemoji

Size eşsiz bir görünüm kazandıran bir 3D avatar yapan arıyorsanız Bemoji’yi tercih edebilirsiniz. Avatarınızı başkalarından eşsiz kılmak için çeşitli yüz karakterleri ve kıyafetler içerir.

3. MakeAvatar

Avatarınızı oluşturmak için MakeAvatar’ı Metaverse avatar yaratıcısı uygulaması olarak kullanabilirsiniz. Kendiniz için bir avatar yapmak için yüzünüzü ve öteki beden bölgelerinizi kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Kullanıcılar tanınmış karakterlerin kıyafetlerini kullanabilir yahut orjinal olanları giyebilir.

4. Avatar SDK’sı

Avatar SDK’yı kullanarak Metaverse için kendiniz için gerçeğe yakın avatarlar oluşturabilirsiniz. Burada özçekimlerden şahsileştirilmiş 3D avatarlar yapabilirsiniz ve çok vakit harcamadan bir avatar oluşturmanıza yardımcı olacak kullanımı kolay bir uygulamadır.

5. Ready Player Me

Ready Player Me ile bir avatar oluşturarak çevrimiçi ortamda kendinizi kolaylıkla tabir edebilirsiniz. Burada çevrimiçi fotoğrafınızı kullanarak bir avatar oluşturabilirsiniz.

Metaverse Karakter Oluşturma: Metaverse Karakteri Nasıl Oluşturulur?

Sırada Ne Var?

Avatar oluşturmak için kullanılan teknoloji geliştikçe, sanal dünyanın hem içinde hem de dışında kendilerine ilişkin bir ömür sürmelerini bekleyebiliriz.

Metaverse kavramının en enteresan istikametlerinden biri, sanal ile gerçeği harmanlama yeteneğidir. Yakında yalnızca bizim üzere görünen ve kulağa beğenilen gelen avatarlar yaratmakla hudutlu kalmayacağız, onları kendimizi istediğimiz formda tabir etmek için kullanabileceğimiz kişiliğimizin bir uzantısı olmalarını bekleyebiliriz. Avatarımızın bir gün gerçek dünyada bir sunum yapmak yahut bir ders vermek için bir hologram olarak ortaya çıkması akıl almaz bir şey değil.

AI kullanarak, konuşmaları ve dersleri kendi başına formüle edebiliriz. Bunu hayal etmenin bir yolu, avatarların direkt denetimimiz altındaki kuklalardan evrimleştiğini, bizim tarafımızdan bilgilendirildikleri halde kendilerine ilişkin olan biçimlerde hareket edebilen özerk varlıklara dönüştüğünü düşünmektir.

Bu taraftaki birinci adımlar, herkesin bilgisayar tarafından oluşturulan avatar manzaralarını gerçek hayatta kendi manzaraları üzerine bindirmesine imkan tanıyan GeeneeAR ve Ready Player Me ortasındaki iştirak üzere projelerde şimdiden görülebilir.

Gerçeğin ve sanalın bu karışımı, metaverse ve web3’ün kalbindeki yaratıcı pahanın birçoklarının yattığı yerdir. Mümkün olsa bile, insanların her vakit tüm vakitlerini sanal dünyalarda geçirmek istemediklerini biliyoruz. Avatarlar gerçek dünyadaki benliklerimizin faydasına dijital alanın rahatlığından, esnekliğinden ve anlıklığından yararlanarak bu dünyalardaki temsilcilerimiz olabilirler.

Örneğin “Eles 2.0″ın, gerçek benden farklı olarak, tüm niyet ve hedefler için ölümsüz olduğunu düşünmek de değişiktir, yani, gerçek ben bu fani dünya bittikten sonra da öğrenmeye, etkileşime ve öğretmeye devam edebilir. Bunun etik ve felsefi sonuçları şimdiden tartışılıyor.

Gerçek dünya ve sanal dünya daha da yakınlaştıkça, avatarların hayatımızda giderek daha kıymetli bir rol oynaması olasıdır. Onlar sayesinde, fizikî olarak birbirinden kilometrelerce uzaktayken bile arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle daha fazla vakit geçirebileceğiz. Coğrafya, öğrenebileceğimiz ve deneyimleyebileceğimiz şeyler için bir pürüz olmaktan çıkacak. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, bu tecrübeleri her zamankinden daha gerçek ve sürükleyici hale getirecek. Bu mutlaka görmeyi dört gözle beklediğimiz bir gelecek!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu