Jump Crypto, Terra (LUNA) Fiyaskosunun Detaylarını Açıkladı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Jump Crypto, UST ve LUNA çöküşünün ayrıntılarını açıkladı.

Jump Trading’in kripto kolu Jump Crypto, UST’nin de-pegging (stablecoin’lerin sabit oranı kırması) olayının birinci kademelerini tahlil eden bir rapor yayınladı. Terra blockchain’i ile ağır bir biçimde ilgilenen şirket, UST’nin birinci fiyat düşüşünü tetikleyenin küçük bir balina kümesi olduğunu belirtti.

Yayınlanan rapora nazaran de-pegging olayı, UST/3CRV Curve havuzunda çeşitli kritik süreçlerin yapılmasıyla başladı. 75 dakikalık bir vakit dilimi içerisinde Terraform Labs havuzdan 250 milyon dolarlık UST çekti.

Bu esnada iki anonim balina adresi, USDC karşılığında 185 milyon dolarlık UST swap’i yaptı. Süreçler havuzun likiditesini hayli azalttı ve içeride bir aktivite telaşı başladı.

Birebir günün erken saatlerinde balina cüzdanlarından biri Binance’e 108 milyon dolarlık UST transfer etti. Bu, Binance’de yükselen ticaret hacimleri ve Curve’da berbatlaşan likidite ile birebir vakte denk geldi.

Jump Crypto, Binance’e UST gönderen cüzdana atıfta bulundu ve cüzdanı kimin denetim ettiğini bilmediklerini söyledi.

Anchor Protocol Ayrıntısı

Çöküşün bir öbür değerli sebebi de Terra tabanlı borç verme hizmeti Anchor Protocol’de gerçekleşen büyük ölçüdeki para çekme süreçleriydi. Anchor, %19’luk APY oranı sayesinde Terra’nın düşüşüne kadar olan kısımda UST arzının %72’sini elinde tuttu.

Kripto piyasalarında birebir periyotta yaşanan düşüş, UST fiyatının sapmasına katkıda bulundu. Fed’in faiz artırımını takiben yatırımcılar “riskten uzak” piyasa hissi nedeniyle Bitcoin ve UST üzere kripto paralardaki konumlarından çıktılar.

Terra’nın çöküşüne giden günlerde Do Kwon, olayla ilgili benzeri bir teori ortaya atan bir tweet’i retweet etti ve bunun kasıtlı yapıldığını argüman etti.

Şu anda Terra topluluğu, stablecoin kullanımını büsbütün terk eden Terra 2.0’ı piyasaya sürdü.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu