GFI Coin Nedir? Goldfinch (GFI) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bu yazımızda GFI coin nedir, kripto para ünitesi Goldfinch (GFI) nedir, GFI coin nasıl satın alınır üzere sorulara karşılık vermeye çalıştık. İşte GFI coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Goldfinch kripto protokolü, gelişmekte olan pazarlarda borç alanlar için kripto kredileri sağlayarak bankasız bankacılık yapıyor.

İlginizi Çekebilir

GFI Coin Kaç TL?

Yeni kripto para piyasası datalarına nazaran 1 GFI Coin 27.66 TL TL’den süreç görüyor. GFI Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -0.13% değişim gösterdi. GFI Coin’in son 24 saatteki süreç hacmi ise 301,225 $ dolar, toplam piyasa kıymeti ise 13,775,144 $ dolar düzeyinde.

GFI Coin Kaç Dolar?

Aktüel kripto para piyasası bilgilerine nazaran 1 GFI Coin 1.69 $ dolardan süreç görüyor.

Goldfinch (GFI) Coin Nedir?

Goldfinch, başlangıçta gelişmekte olan pazarları hedefleyen merkezsiz bir kredi protokolüdür. Oyun teorisi tarafından test edilmiş teşvikler sayesinde Goldfinch, sermaye sağlayıcıları için kripto getirileri sağlarken, birebir vakitte teminat olarak kriptoyu kilitlemesi gerekmeyen kredibiliteli müracaat sahiplerine kripto kredileri sağlayabilir. Protokol idaresi, stake ve likidite sağlayan mükafatlar için kendi ismini taşıyan Goldfinch tokenini (GFI) kullanan platform, sadece borç verme ve ödünç alma sürecini değil, birebir vakitte sigorta sürecini de merkezden uzaklaştırdı. Bu tasarım, klâsik borç verme sanayisinde büyük ölçüde erişilemeyen bir formda Goldfinch kripto kredileri yoluyla sermayeye erişime müsaade veriyor ve bu süreçte bankasız ve yetersiz hizmet alan nüfuslara gerekli hizmetleri sağlıyor.

Goldfinch Kripto Kredilerinin Benzersizliği

Goldfinch’i öbür kripto kredi protokollerinden ayıran şeyin ne olduğunu anlamak için kripto kredi ekosistemini bir bütün olarak incelemeye paha. Tahsilat ve değerlendirmeyi neredeyse imkansız kılan blok zincirinin anonim tabiatı nedeniyle, birçok kripto kredisi zincir üstü varlıklarla çok teminatlandırılmıştır, bu da aldığınız kredi meblağından daha fazla kripto teminatına sahip olmanız gerektiği manasına gelir. Örneğin, bir kripto kredi protokolünden 5.000 TL kredi almak istiyorsanız, bitcoin (BTC) yahut öteki bir onaylanmış kripto para ünitesi biçiminde 10.000 TL (veya daha fazla) pahasında kripto teminatı yatırmanız gerekebilir.

Çok teminatlandırılmış kredilerin (kredi denetimleri olmadan süratli onaylar gibi) yararları olsa da, bunlar klasik borç verme faaliyetinin sırf küçük bir kısmını temsil eder ve nüfusun kıymetli bir kısmını, yani zincirde daha fazla kredisi olmayanları dışarıda bırakır. Bu, bilhassa Goldfinch’in başlangıçta eforlarını odakladığı gelişmekte olan bölgeler için geçerlidir. Goldfinch’in altında yatan fikir, kripto kredilerini likit zincir üstü teminatla sınırlamak değil, bunun yerine riskleri pahalandırmak ve sermaye tahsis etmek için bir insan uyum protokolü oluşturmak, böylelikle tüm kredi yelpazesinin zincir üzerinde, merkezi olmayan bir halde gerçekleşmesine müsaade vermektir.

Goldfinch kripto kredileri, yüksek kredi geri ödeme talihi olan müracaat sahiplerini onaylamak için optimize edilirken, birebir vakitte ortalamadan daha güzel yıllık yüzde getirisi (APY) getirileri yoluyla sermayenin ödünç verilmesini teşvik eder. Proje Aralık 2021’de başladı ve Şubat 2022’ye kadar Nijerya, Meksika ve Güneydoğu Asya’da binlerce Goldfinch kripto kredisi dağıtılmıştı.

Goldfinch, zincir dışı varlıklar, gelir ve prestij (zincir üzerindeki varlıklara karşı) tarafından teminat altına alınan kredileri etkinleştirmenin yanı sıra, başka kripto pazarlarıyla bağsız gerçek dünya işletmelerine borç vererek de kendini farklı kılıyor. Başka kredi protokollerinin birden fazla, faaliyetleri epey refleksif olan ve kripto pazarlarının kendisiyle bağlı olan kripto ticaret firmalarına yahut piyasa yapıcılarına borç verir.

GFI Coin Nedir? Goldfinch (GFI) Coin Yorum ve Geleceği 2022

GFI Coin Nedir?

Bu kripto kredi ekosistemine güç veren Goldfinch tokenidir. GFI tokeni yönetişim için kullanılır ve GFI kripto sahiplerinin topluluk tarafından yönetilen merkeziyetsiz özerk bir tertip (DAO) aracılığıyla protokol değişikliklerine oy vermesine müsaade verir. Ayrıyeten, platform kullanıcılarını GFI kripto mükafatları biçiminde stake etmek, denetlemek ve teşvik etmek için kullanılır.

Goldfinch Kripto Protokollerinin Tarafları

Goldfinch kripto protokolünün dört değerli tarafı vardır: Denetçiler, Destekçiler, Likidite Sağlayıcılar (LP’ler) ve Borçlular. Bu taraflar, GFI kripto mükafatları ve müsadereleri yoluyla etik davranmaya teşvik edilir. Bu kredilere Borçlunun kredi kaidelerini kodlayan akıllı kontratlar olan Borçlu Havuzları denir. Faiz oranlarını, gecikme cezalarını ve geri ödeme planlarını belirlerler. Goldfinch daha sonra, sermayeyi mahallî pazarlara yerleştirmeden evvel fiat para ünitesiyle değiş tokuş ettikleri sabit paraları çeken Borçlulara kripto kredi çizgilerini genişletir.

Rastgele bir potansiyel Denetçi, GFI token’larını stake etmeli ve Goldfinch’in “Benzersiz Varlık Kontrolü” dediği bir doğrulamayı geçmelidir. Bunu yapmanın karşılığında, bu GFI hisse sahipleri, bir borçlunun sav ettikleri kişi olup olmadığını pahalandırmak için rastgele atanır. Bunu dürüstçe yapmaları karşılığında, bir GFI kripto ödemesi alırlar.

Goldfinch Destekçileri Borçlu Havuzlarını kıymetlendirir ve akabinde sermaye sağlamak isteyip istemediklerine karar verir. Bu Destekçiler, müracaat sahiplerini pahalandırmak ve sermaye sağlamak için LP’lerden daha yüksek bir APY ile teşvik edilir. Bununla birlikte, Destekçiler birinci ziyan sermayesi sağladıkları için LP’lerden daha fazla risk alıyorlar, yani kredi temerrüdü durumunda sermayeleri birinci gidecek.

Goldfinch Likidite Sağlayıcıları, protokolün Kıdemli Havuz dediği şeye sermaye sağlar. Kıdemli Havuz, sermayeyi Borçlu Havuzlarına havuz Destekçilerinin sayısına nazaran dağıtır. Tasfiye edilen birinci kripto, Backers’tan geldiğinden, bu ödünç verilen sermaye daha düşük risklidir. Bu nedenle, Kıdemli Havuzun nominal faizinin %20’si Destekçilere yönlendirilir ve bu da onları ek risk aldıkları için daha yüksek bir faiz oranıyla ödüllendirir.

Son taraf Borçludur. Borçlu, protokole erişmek için GFI tokenlerini ödemek zorundadır. Bu, Denetçiye ödeme yapmak, Borçlunun Destekçilere önemli olduğunu göstermek ve istenmeyen postaları ve botları önlemek için yapılır. Kalan GFI, kredi geri ödemesinden sonra Borçluya iade edilir.

Goldfinch (GFI) Coin Yorum ve Geleceği 2022

Goldfinch, yenilikçi tasarımı sayesinde neredeyse herkesin borç veren yahut sigortacı (Backer) olmasına müsaade verir. Ek olarak, gerekli olmasa da Destekçiler, riski daha da azaltmak ve kredi prestijini pahalandırmak için Borçlular ile zincir dışı teminat muahedeleri yapabilir. Goldfinch kanıtlanmış bir kullanım örneği olan bir yenilikçi olsa da, gelişen gerçek dünya varlık kripto kredisi piyasasına girmek isteyen çok sayıda Goldfinch rakibi var. Bununla birlikte, üstte bahsedilen sistemleri ve protokolün “uzlaşma yoluyla güven” prensibini kullanarak, Goldfinch kripto kredi defteri Şubat 2021’den Nisan 2022’ye kadar yüz kat patladı (1 milyon ABD dolarından 100 milyon ABD dolarına çıktı).

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu