Terra’daki 90 Milyon Dolarlık Saldırı, 7 Ay Boyunca Fark Edilmedi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Terra’daki DeFi protokolü Mirror Protocol’ün uğradığı 90 milyon dolarlık taarruz yedi ay sonra fark edildi.

Terra topluluğu üyesi ve “FatMan” tarafından dikkat çekilen olay, Ekim 2021’de DeFi uygulaması Mirror Protocol’ün 90 milyon dolarlık kayıpla sonuçlanan bir atağa maruz kaldığını gösteriyor. Öbür taraftan bu akın yedi aydır fark edilmedi. Güvenlik firması BlockSec de süreçleri tahlil ederek olayın nitekim yaşandığını doğruladı.

İlginizi Çekebilir

Nasıl Gerçekleşti?

Biri Mirror’da bir pay senedinde süreç yapmak istediğinde, UST, LUNA Classic (LUNC) vb. teminatı en az 14 gün boyunca kilitlemek zorundadır. Süreç tamamlandıktan sonra kullanıcılar, fonları geri almak için teminatın kilidini açabilir ve tüm bunlar ise akıllı mukaveleyle oluşturulan kimlik numaralarının yardımıyla yapılır. 

Fakat, kelam konusu kusur nedeniyle Mirror’ın kilitleme kontratının, birisinin çekim yapmak için birebir kimliği birden fazla sefer kullanıp kullanmadığını denetim edemediği sav ediliyor. Öbür bir deyişle saldırgan, sahip olduklarından yüzlerce kat daha fazla teminatı tekrar tekrar açmak için bir yinelenen kimlikler listesi kullanabileceğini fark etti ve bu da saldırganın rastgele bir yetkilendirme olmaksızın para çekebileceği manasına geliyordu. Takip edilen süreçlere nazaran saldırgan bu formda toplam 90 milyon dolar harcadı. 

Piyasa yorumcuları kelam konusu olayı, büyük bir hücumun uzun müddet açıklanmadığı seçkin olaylardan biri olarak ele alıyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu