ADA Coin Nedir? ADA Coin Yorum ve Geleceği 2022

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bu rehberimizde, Cardano (ADA) nedir, Cardano (ADA) ne işe fayda üzere soruların karşılıklarını bulabilirsiniz

Cardano Nedir?

İlginizi Çekebilir

Cardano, merkezi olmayan uygulamalar için dağıtılmış bir hesaplama platformu ve ekosistemdir. Platformun resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Platform, mevcut Blockchain sistemlerinin bilinen tüm sorunlarını, en kıymetlisi ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve esnekliği çözme niyetiyle oluşturulmuştur. Bilimsel bir yaklaşıma odaklanan ve hakemli akademik araştırmaya dayanan yerde inşa edilmiştir.

Cardano, kusursuz ve inançlı varlık transferi, gelişmiş akıllı kontrat fonksiyonelliği ve çok karmaşık DApp’leri bile barındırma ve çalıştırma yeteneğini sağlamayı amaçlamaktadır.

Cardano’nun birtakım eşsiz maksatları şunlardır:

 • Muhasebe ve hesaplamanın farklı katmanlara ayrılması
 • Hakemli araştırma
 • Tıpkı defterdeki birden fazla varlığın hesaba katılması gerektiğini kabul etmek
 • Düzenleyiciler için Bitcoin’den birtakım temel prensiplerden ödün vermeden ticaretle etkileşimde bulunacak sağlıklı bir orta taban bulma
 • Düzenleyici kurumlarla tam ahenk

Cardano proof-of-stake konsensus düzeneği kullanıyor. Kendi pos algoritmalarını geliştirdiler ve bu pos algoritmasına Ouroboros ismini verdiler. Cardano’nun kaynak kodu Haskell’de yazılmıştır ve büsbütün açık kaynak kodlu ve patentsizdir.

Geliştiricilerinin, gelecekteki yükseltmeler (güncellemeler) için büsbütün yeni ve esnek bir şey inşa etmeye çalıştıklarından ve düzenleyici kurumlar ile ağlarını düzenleyici ihtiyaçlara uygun hale getirmek için daima diyalog halinde oldukları için benzeri projelerden çok farklıdır.

Cardano Blockchain’in token’ının ismi birinci bilgisayar programcısı olarak tanınan 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’den alınmış ve ADA olarak belirlenmiştir. Uzun vadede Cardano Blockchain’i birden fazla token’a mesken sahipliği yapabilir.

Kurucuları ve Tarihi

Cardano, Charles Hoskinson’ın projesidir. Hoskinson, Ethereum ve Bitshares’in kurucu ortağıydı Ethereum projesini daha fazla geliştirme uyuşmazlığından ötürü bıraktı ve IOHK şirketini Jeremy Wood ile birlikte kurdu. Bu şirket faal yazılım geliştirmesi yapıyor ve Cardano ekosistemini geliştiren ve yöneten üç tertipten biri.

Oburu ise, düzenleyici otoritelerle takviye ve çalışmayı amaçlayan kar gayesi gütmeyen bir kuruluş olan Cardano Vakfı’dır.

Son olarak, en azından Cardano’nun Blockchain ekosistemine ticari teşebbüsleri ve iş entegrasyonunu kuluçkaya yatıran Emurgo’dır.

Cardanos token satışı neredeyse iki yıl sürdü ve 01 Ocak 2017’de yaklaşık 63 milyon dolarlık bir fon sağlandı.

Cardano ana ağı 29 Eylül 2017 Cuma günü faaliyete geçti.

Cardano Madenciliği Yapılabilir mi?

Hayır, Cardano’nun düzeneği ispat (Proof of stake) niteliğindedir. Platformdaki token’lar madencilik yapılarak çıkarılamaz.

Proof of Stake (Teminat Kanıtı)

Bir kripto para ünitesi için teminat delilini (Proof of stake) kullanmak hararetle tartışılan bir tasarım seçeneğidir, lakin inançlı oylama sağlamak için bir sistem eklediği, ölçeklendirme kapasitesi daha fazla olduğu ve daha egzotik teşvik programlarına müsaade verdiği için, Cardano bunu benimsemeye karar vermiştir.

Cardano’nun teminat delili protokolü Ouroboros olarak isimlendirilmekte ve Edinburgh Üniversitesi’nden Profesör Aggelos Kiayias liderliğindeki beş akademik kurumdan son derece yetenekli bir kriptograf grubu tarafından tasarlanmıştır. Titiz bir kriptografik model kullanarak oluşturulmuş bu protokol inançlı olmanın ötesinde getirdiği temel yenilik, birçok protokolün bileşiminin fonksiyonelliği artırmasına müsaade veren modüler ve esnek bir dizayndır.

Bu modülerlik, yetkilendirme, yan zincirler, abone olunabilen denetim noktaları, hafif istemciler için daha âlâ data yapıları, farklı rasgele sayı oluşturma biçimleri ve hatta farklı senkronizasyon varsayımları üzere özelliklere müsaade verir. Bir ağ, binlerce kullanıcıya ve hatta milyarlarca kullanıcıya sahip olmaktan geliştikçe, mutabakat algoritmasının ihtiyaçları de değişecektir. Bu nedenle, bu değişikliklere ahenk sağlamak için kâfi esnekliğe sahip olmak ve hasebiyle bir kripto para ünitesinin kalbini geleceğe hazır hale getirmek çok değerlidir.

Cardano’yu Öteki Kripto Paralardan Ayıran Nedir?

Cardano büsbütün finanse edilen bir gelişim grubuna sahip ve istekli çalışmaya dayanmamaktadır. Ve en kıymetlisi proje bilimsel bir yaklaşımla inşa edilmiş birinci kripto para projesidir.

Ayrıyeten, yazılım mimarileri benzersizdir, Cardano farklı katmanlarda muhasebe ve hesaplamayı birbirinden ayırır. Bu katmanlı mimari birebir vakitte ölçeklenebilirliğe de sahiptir. Örneğin, Cardano “herkesin tüm bilgilere muhtaçlığı olmadığını” düşünüyor. Bu yaklaşım, verimliliği, suratı ve süreç randımanını artırıyor.

Pozoloji algoritmaları Ouroboros’un Milletlerarası Kriptografi Konferansı’nda kriptografi topluluğu tarafından hakemli olarak değerlendirilip kabul edilen birinci model olduğu tez ediliyor.

Ouroboros protokolü, bir sonraki blok üreticisinin rasgele bir paydaş havuzundan seçildiği zincir tabanlı bir PoS protokolüdür. Bir blok üreticisi olarak seçilme mümkünlüğü sahip olduğu token sayısının büyüklüğüne orantılı olarak artar. Ayrıyeten, ADA sahipleri protokol değişikliklerinde oy kullanma hakkına sahiptir.

Neden Cardano?

Cardano, 2015 yılında ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkma hedefi ise kripto para ünitelerinin tasarlanma ve geliştirilme formunu değiştirme gayretidir. Belli bir yenilik kümesinin ötesinde genel odak noktası, kullanıcılarının gereksinimlerini ve entegrasyon arayan öbür sistemleri daha âlâ açıklayan daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekosistem sağlamaktır.

Pek çok açık kaynak projesinin ruhuna uygun olarak, Cardano kapsamlı bir yol haritasıyla yahut hatta yetkili bir teknik incelemeyle başlamadı. Daha çok, bir tasarım prensipleri, mühendislik en uygun uygulamaları ve keşif yolları koleksiyonunu benimsedi.

Cardano’nun değerli özellikleri şu biçimde maddelenebilir:

 • Muhasebe ve hesaplamanın farklı katmanlara ayrılması
 • Epeyce modüler fonksiyonel kodda çekirdek bileşenlerin uygulanması
 • Hakemli araştırmalarla rekabet etmeyi amaçlayan bir kümeye sahiptir. Bu kümede akademisyenler ve geliştiriciler yer alır
 • Disiplinler ortası gruplar ağır bir biçimde kullanım sağlayabilir
 • İnceleme sırasında keşfedilen sıkıntıları düzeltmek için teknik incelemeler, uygulama ve yeni araştırma ortasında süratli yineleme
 • Ağı yok etmeden sonradan konuşlandırılan sistemleri yükseltme marifetini geliştirme
 • Merkezi olmayan bir finansman sistemi geliştirerek gelecekteki kullanımları amaçlar
 • Makul ve inançlı bir kullanıcı tecrübesi ile taşınabilir aygıtlarda çalışabilmeleri için kripto para ünitelerinin dizaynını düzgünleştirmeye yönelik uzun vadeli bir bakış
 • Paydaşları kripto para ünitelerinin süreçlerine ve bakımına yaklaştırmak
 • Birebir defterde birden fazla varlığı hesaba katma muhtaçlığını kabul etme
 • Mantıklı özellikleri benimseyerek yaklaşık 1.000 altcoin’den bir şeyler öğrenme uğraşı
 • Eski sistemlerin gereksinimlerine ahenk sağlamak için gayretler
 • Ticaretin toplumsal ögelerini keşfetme imkanı sunma
 • Düzenleyicilerin Bitcoin’den miras kalan birtakım temel prensiplerden ödün vermeden ticaretle etkileşime girmesi için sağlıklı bir orta yol bulma

Cardano’yı (ADA) Nereden ve Nasıl Satın Alabilirim?

ADA’yı Türk Lirası ile almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu‘yu kullanabilirsiniz.

Cardano Nasıl Satın Alınır” başlıklı rehberimizle 4 adımda Cardano nasıl satın alabileceğinizi görebilirsiniz.

Cardano’nun Gelecek Planları

Cardano’nun ana platformunu geliştirmenin yanı sıra tezli planları var. Platforma yan zincirleri, sanal bir makineyi, Cardano banka kartı ve insan dostu adresleri entegre etmeyi amaçlıyorlar.

Projenin geniş bir kapsamı var ve epey argümanlı. Tüm bunların başarılıp başarılmadığını vakit gösterecek.

Kıymetlendirmemiz

Cardano, teknolojik bakış açısından heyecan verici bir proje. Çok âlâ düşünülmüş ve fütüristik bir yaklaşıma sahip. Bununla birlikte, şayet pos-algoritmaları büsbütün inançlı olduklarını ispatlarsa bu büyük bir haber olacak.

Proof-of-stake güzel araştırılmış ve işin delili olarak test edilmiş değil. Cardano çok tezli projelerini gerçekleştirebilirse, akıllı kontrat ve data ekosistemi alanında başkanlardan biri olacağından kuşkum yok.

Şimdilik, Cardano yetkili bir takım olduklarını ve bu takımın şimdiye kadar ortaya koyduğu şeyin etkileyici olduğunu gösterdi. Yatırımcıların bakış açısına nazaran, projenin başarılı bir halde gerçekleşmesi beklentisiyle, azamî arzın nispeten yüksek ve piyasa pahası de hayli yüksek olduğu düşünülmelidir.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu