ADA Coin Nedir? [CARDANO 2021 Rehber Yazısı]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

ADA coin hakkında bilmeniz gereken ilk olgu, kendi blok zincirini kullanan sanal bir para birimi olduğudur. ADA Coin nedir? Charles Hoskinson tarafından kurulan ve devamlı gelişime açık olan blok zincirinin (ADA) sanal para birimine ADA Coin denilmektedir.

ADA Coin nedir sorusu hakkında daha fazlasını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Charles Hoskinson’un kuruculuğunu yaptığı Cardano hakkında daha detaylı bilgileri yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

ADA Coin’in Kurucusu Charles Hoskinson Kimdir?

Charles Hoskinson, Amerikalı bir matematikçi olarak bilinmektedir. 1987 yılının Kasım ayında doğan Charles, kripto para dünyası için oldukça önemli bir isimdir. Kripto para piyasalarında oldukça büyük ses getiren Ethereum’u hepiniz duymuşsunuzdur. ADA Coin’in kurucusu Charles, aynı zamanda Ethereum’da da eş kurucu ortaklardan bir tanesidir.

Charles’in öncülüğünde Cardano geliştirilmeye başlanmıştır. 2015 yılında Cardano (ADA) gelişimine henüz başlanan yeni bir projeyken 2017 yılında piyasalarda boy göstermeye başlamıştır. ADA Coin’in kurucusu olan Hoskinson’un üst düzey kriptografi bilgisi ve ileri görüşlülüğü sebebiyle ADA Coin şu an dünyada ki en fazla hacme sahip olan coinlerden bir tanesidir.

Cardano akıllı sözleşmeler ile ilerleyen bir blok zinciri olarak bilinmektedir. Bu blok zincirinin aynı zamanda açık kaynaklı olması sebebiyle proje daima gelişmeye açıktır. Projenin merkezinde bulunan Cardano Vakfı ise İsviçre’de bulunmaktadır.

ADA Coin ile Bitcoin Farkları?

ADA Coin ve BTC arasında bulunan en temel farklardan biri PoW ve PoS sistemidir. PoW’un açılımı Proof of Work yani işin kanıtı olarak yapılabilir. PoS’un açılımı ise Proof of Stake yani hisse kanıtı olarak yapılmaktadır.

ADA Coin ile Bitcoin farkları arasında yer alan PoW ve PoS konusunu yakından incelemek gerekirse:

  • PoW sisteminde bulunan ve kazım yapan kullanıcılar, herhangi bir sınırlama olmadan problem çözme ile üretim yapabilirler.
  • PoW sisteminde herhangi bir sınır olmaması ve problem çözebilmenin yeterli olması, sistemin tekelleşmesine ve yoğun enerji harcanmasına sebebiyet vermektedir.
  • PoS sisteminde ise kullanıcılar sahip oldukları hisse değeri kadar mining yapabilirler.
  • PoS’un sunduğu bu özellikler sayesinde, kullanıcılar elinde daha fazla coin tutmaya çalışacak ve bu sistem ile de piyasanın değeri artacaktır.

ADA ile BTC arasında yer alan bir diğer fark ise ölçeklenebilirlik konusudur. Bitcoin’in blok zincirinde saniyede yapılabilen işlem sayısı, ileri yıllarda gecikmelere ve tıkanmalara sebebiyet verecek gibi durmaktadır. Cardano’nun getirdiği sistem ise teorik olarak BTC’den çok daha hızlıdır. Yani, ADA Coin bir nevi ölçeklenebilirlik sorununa da çözüm getirmektedir.

ADA Coin Yorum ve ADA Coin Geleceği

Herhangi bir coinin geleceği hakkında doğrudan yorum yapmak neredeyse imkansızdır. Fakat elde bulunan verilere bakılarak ADA Coin yorum hakkında fikir yürütmek mümkündür. Elde bulunan verilere bakılırsa ADA Coin’in geleceği parlak olarak yorumlanabilir.

ADA Coin geleceği konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için, ADA Coin grafikleri dikkatli bir biçimde incelenmelidir. Gerekli teknik analiz yaptıktan sonra, genel kripto para piyasalarının da durumu göz önüne alınmalıdır.

Yazımızın herhangi bir kısmı veya tamamı yatırım tavsiyesi değildir. ADA Coin hakkında yazdığımız bu bölümde de herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu