Token ve Coin Farkı Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Coin ve tokenler birbirleriyle sık sık karıştırılsalar bile, birbirlerinden farklı iki kripto para terimidirler. Token ve coin farkı projeler için oldukça önemli bilgileri içinde saklar. Birbiri yerine sıklıkla kullanılan bu iki kavram arasında bulunan farkları öğrenmek için yazımızın tamamını okumanız yeterli.

Token ve coin farkı temel olarak tokenin başka bir blok zincirine, coinin ise kendi blok zincirine sahip olmasıdır. Blok zinciri içerisinde yer alan 3 ana çeşit token bulunur. Bu tokenlerin ilki hisse senedi ile ilgili, ikincisi menkul kıymetler ile ilgili, üçüncüsü ise hizmet ile ilgili tokenlerdir.

İlginizi Çekebilir

Coin Nedir?

Coinlerin kendi blockchain teknolojisine sahip olduğunu söylemiştik. Peki tam olarak Coin nedir? Bağımsız bir ağ ya da bağımsız bir blok zinciri üzerinde kullanılmak üzere oluşturulan sanal para birimlerine coin denir. Coinlerin ilk örneği BTC’dir. BTC’nin ardından gelen ve altcoin olarak adlandırılan ETH, XRP, Ripple ve benzeri sistemler kendi blok zincirlerini kullanmaktadırlar.

Her blok zincirini birbirinden ayıran çeşitli özellikler bulunmaktadır. Bu sebeple yeni bir coin oluşturmak isteyen kişiler, blok zincirlerine istedikleri özellikleri ekleyebilmektedirler. Coinler alım-satım, yatırım veya transfer gibi işlemler için kullanılabilirler.

BTC ve ETH en başarılı coinler arasında olup, şu ana kadar en çok hacmi bulunan coinlerdir. ETH çıkardığı yenilikçi teknolojiler sayesinde, altcoinler arasında kısa sürede en yüksek sıralamayı yakalamayı başarmıştır.

Token Nedir?

Tokenin hali hazırda yürürlük göstermekte olan bir blok zinciri altında çalıştığını sizlere söylemiştik. Token nedir? Bulundukları blok zinciri teknolojisine bağımlı olarak gelişim gösteren sanal birimlere token denilir. Tokenler kendi ekosistemleri içerisinde ödeme yapmak amacıyla kullanılabilir.

Tokenler belirli bir amaç veya amaçlar için üretilirler. Örnek olarak elinizde bir sinema tokeni olduğu zaman, yalnızca sinemaya gidebilirsiniz. Sinema tokeniniz ile restorandan yemek yemeniz mümkün değildir. Tokenler tam olarak bu mantıkla çalışmaktadırlar.

Tokenler genellikle ICO ve IPO’da şirketlerin halka arzlarında kullanılmaktadır. Kitle satış fonları üzerinden gelir elde etmek isteyen şirketler, token üretimi yaparlar. Bu sayede kullanıcılar satın aldıkları tokenler sayesinde, şirketten pay sahibi olabilirler. Yatırımcılar ellerinde ki token sayısına bağlı olarak şirket içi alınacak kararlarda oy verme ve benzeri haklara sahip olabilirler.

Coin ve Token Farkı Hakkında Daha Fazla Bilgi

coin ve token farkı
coin ve token farkı

Tokenler, kullanıcıları ağa katılmak ve ağda daha fazla işlem yapabilmelerine olanak tanımak adına ortaya çıkarlar. Coinler ise genel olarak her yerde rahatlıkla işlem yapabilme amacı taşırlar. En temel coin ve token farkı kullanılabilirlik alanları olarak da belirtilebilir. Tokenlerin bulundukları ağda sınırlı kullanım hakları olsa bile, coinlerin veremeyeceği pek çok özelliği kullanıcılara sağlayabilirler.

Özet Olarak

Coinler ödeme metodu olarak kullanılmaktadır. Tokenler ise şirket hisse paylaşımı, ürün ve hizmetlere erişim yetkisi ve daha pek çok özel fonksiyon taşıyabilir. Fakat, burada dikkat edilmesi gereken konu, tokenlerin yalnızca bulundukları ağ ve hizmet içerisinde işlem yapabildiğidir. Coinler ile hemen tüm ağlarda işlem yapmak olasıyken tokenlerde durum böyle değildir.

Coin ve token farkı hakkında sizlere yeni bilgiler sunmaya çalıştık. Yazımızı beğendiyseniz, daha fazla yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu