FOMO Nedir? Kripto Borsalarında FOMO

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

FOMO oldukça sık kullanılan bir terimdir. Peki, FOMO nedir? “Fear of Missing Out” şeklinde açılımı yapılabilen, kaçırma korkusunu anlatan terimdir. FOMO, geleneksel borsalarda ve kripto para borsalarında sık sık görülen bir durumdur.

FOMO nedir ile ilgili daha fazla detay öğrenmek ve çözüm yollarına bakmak için okumaya devam ediniz. Deneyimlerden eksik kalma korkusu, pişmanlık duygusuyla birleşince, ani ve gereksiz kararlar almanıza sebebiyet verebilir. FOMO ile ilgili daha fazla öğrendikçe, bu huydan vazgeçmeniz mümkün.

İlginizi Çekebilir

FOMO Ne Demek?

Fear of Missing Out açılımı yapılan bu terimin Türkçe karşılığına şimdi bakacağız. FOMO ne demek? FOMO’yu kaçırma korkusu olarak tanımlamak mümkün. Diğer insanların deneyimlediği durumları ve öğrendikleri bilgiyi kaçırmaktan duyulan endişeye FOMO denir.

İster sosyal medya olsun isterse de kripto para borsası, FOMO aynı konuyu temel alır. Trendi yakalayamama, trend olanı öğrenememe FOMO’nun temelidir. FOMO anında kişi, diğer herkesin mükemmel bir fırsat/iletişim ağı bulduğunu fakat kendinin bunu kaçırdığını düşünür.

Kişi kaçırma korkusuna yenilirse sürekli ekrana bakmak ve sürekli her yeniliği takip etme gereksinimi duyacaktır.

FOMO Nedir Kripto Borsalarını Nasıl Etkiler?

Kaçırma korkusunun kendisini net bir biçimde belli ettiği alanların başında, borsalar da gelmektedir. FOMO nedir kripto konusuna bakılacak olursa kişilerin kaçırma duygu durumuna kapılıp, hatalı kararlar alması olarak görülebilir.

Bir örnek ile bu konu daha net anlaşılabilir; Ali bir yatırımcı olsun. Ali, X coininin artacağını düşünerek X coinine, kendi bütçesi içerisinde ciddi yatırımlar yapsın. Ali’nin yatırımını yapması sonrasında X coini düşüşe geçsin. Ali korku ve kaygısına kapılıp, kaçırma duygusuna yenilirse coini satacaktır. Bu durum FOMO yani kaçırma korkusunun bir etkisi olarak da gözükebilir.

FOMO ve Korku Endeksi

FOMO ve korku endeksi, kişilerin sürekli olarak yanlış pozisyon almasına sebebiyet vermektedir. Kaçırma korkusu ve korku endeksi ilişkisine bakıldığı zaman, kişilerin neden yanlış kararlar aldığı görülecektir.

FOMO nedir kripto konusunda, FOMO’ya sebebiyet verebilecek durumlar:

  • İnsanoğlu doğası gereği kimi zaman açgözlü davranabilir. Aç gözlü olmak FOMO’yu tetikleyen en büyük unsurlar arasında yer alır.
  • Aşırı derecede korku duyma durumu da FOMO’yu tetikler.
  • Kaygı ve stres de bu durumu tetikleyecektir.
  • Sabırsız bir kişiliğe sahip olan insanlarda da sık sık görülmektedir.
  • Başkalarının ulaştığı başarıları kıskanıp, bir an önce onlara ulaşma dürtüsü de FOMO’ya neden olabilir.

FOMO Etkisi

FOMO terimi, kişiler ile alakalı bir terimdir. Yani, kişilerin bireysel duygu durumlarını yansıtmaktadır. Kripto para piyasasında kişi mantıksal davranmayı bırakıp, duygusal davranmaya başladığı zaman, FOMO etkisi sık sık görülür.

FOMO nedir konusu anlaşıldığı zaman, önlem alınabilir bir konu olur. Eğer, sizlerde kendinizde bu tarz etkileri görüyorsanız, bunların ani duygu değişimleri olduğunu hesaba katmalısınız. Ani duygu değişimleri olduğu zaman piyasalarda işlem yapmaktan uzak durmak, bu durumun önüne geçmenize yardımcı olabilir. (Korku, kaygı, stres ve endişe gibi ani duygu değişimleri.)

Web sitemizde FOMO etkisi gibi daha pek çok kripto borsa terimini bulabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz, diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu