Altcoin Nedir? 2021 En İyi Altcoinler

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bitcoin’in 2009 yılında hayatımıza girmesiyle birlikte, hayatımızda pek çok şey değişti. Bitcoin’in ardından ise hayatımıza altcoin kavramı girmeye başladı. Altcoin nedir? Altcoin, Bitcoin’den sonra çıkmış olan tüm coinlere verilen genel addır.

Yani anlayabileceğiniz üzere, Bitcoin’in coin sektöründe ki ağırlığı tartışılmaz. Altcoin nedir, niye ihtiyaç duyulur? Sorularını metnimizin ilerleyen bölümlerinde ele alacağız. Tam anlamıyla altcoin ile ilgili rehber bir yazı okumak istiyorsanız, metnimizi tamamlamanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir

En İyi Altcoinler

Altcoin hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce, sektörde iz bırakan ve halen devam eden altcoin incelemelerimizi yapmak istiyoruz. İnceleyeceğimiz coinlerin hepsi, Bitcoin’den sonra çıkmış olsa bile, bazı özellikleriyle BTC’nin çözemediği sorunları çözebilmektedirler.

En iyi altcoinler:

1)     Ethereum (ETH)

ETH, uzun zamandır BTC’nin ardından gelen en iyi altcoin konumundadır. 30 Temmuz 2015 yılında piyasaya sürülen ETH, kripto para borsalarında oldukça büyük bir etki oluşturmuştur. Günümüze kadar oluşturduğu etki artarak devam etmiş ve en iyi coinler arasında 2. sıraya (BTC’den sonra ilk) yükselmiştir.

2)     Binance (BNB)

Binance adlı kripto para borsasının kendi coini olan BNB, en iyi 3. coin konumundadır. Aynı zamanda en iyi altcoinler arasında 2. Sıradadır. BNB’nin kullanımı ile sunduğu avantajlar sayesinde, Binance kullanıcılarının sık sık alımını yaptığı bilinmektedir. BNB’yi kullanan Binance kullanıcıları, daha az komisyon ödemektedir.

3)     Tether (USDT)

1 Amerikan doları her zaman 1 USDT’ye eşittir. Zaman ve mekandan bağımsız olarak daima Amerikan dolarının birim fiyatı üzerinden işlem görür.

4)     Cardano (ADA)

Yeni çıkan teknolojiler ile donatılmış olması nedeniyle oldukça sık tercih edilen bir altcoindir. En iyi altcoinler arasında da yer almaktadır.

Altcoin Nedir, Neden İhtiyaç Var?

Sıra geldi, altcoine neden ihtiyaç duyulduğuna. Altcoin nedir, neden ihtiyaç var? Bitcoin’in sistemine alternatif olarak geliştirilen altcoin sistemleri, BTC’nin çözemediği bazı sorunlara çözüm oluşturmaktadırlar.

Altcoinler arasında başarılı olan sistemlere bakıldığı zaman, ölçeklenebilirlik problemine çözüm sundukları görülür. Ölçeklenebilirlik problemi, bir blok zincirinde saniye başına yapılan işlem adedi sınırı olarak düşünülebilir. Ölçeklenebilirlik sorun olduğu zaman, 1 saniye başına düşen işlem sayısı, toplam yapılan işlem sayısının oldukça altında kalır. Bu durumda da, aksamalar ve gecikmeler meydana gelir.

Altcoinler sayesinde, ölçeklenebilirlik problemini ortadan kaldırabilecek sistemler kurulmuştur. Altcoin sistemlerinin bir diğer yararı ise PoW yerine PoS sistemini getirmeleri. PoW sistemi, iş gücüne dayalı olarak ödüllendirme üstüne kurulmuştur. Yani ne kadar çok ekipmanınız varsa o kadar çok coin kazanma olasılığınız olacaktır. PoS sisteminde ise elinizde bulundurduğunuz hisse kadar coin üretme imkanınız olur.

PoS sistemi, PoW sistemine nazaran kullanıcıları daha çok blok zincirinde tutar. Örnek olarak BTC madenciliği yapan bir kişi, elektrik faturasını ve diğer ihtiyaçlarını ödemek veya lüks bir hayat yaşamak için BTC’sini bozdurur. PoW sisteminde bu bir sorun teşkil etmez. Fakat, bozdurulan her BTC sonrasında, piyasa değer kaybı yaşayabilir.

PoS sisteminde ise altcoinler için mining yapan kişiler, coinlerini bozdurmaktan çekinirler. Çünkü, ellerinde bulundurulan miktar kadar üretme hakları olduğu için, bu oranın düşmemesini isteyeceklerdir. Yalnızca ihtiyaç halinde coin satımı yapan bu kişiler, coinlerini sistemde tutarak hem kendilerine hem de borsaya katkıda bulunurlar.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu