Bug Bounty Nedir? Hata Ödülü Rehber Yazısı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Bug ve bount iki ayrı kelime olarak ele alınabilir. Bug bounty nedir? Programların açıklarını bulduktan sonra, bu açıklar üzerinden kazanılan ödüllere bug bounty denilir. Kripto paralar içinde sıkça kullanılan bir sistemdir.

Bug bounty? Hazine avcılığı gibi de düşünülebilecek olan bu sistem, kripto para sektöründe de yazılımların açıklarını bularak ödül almayı hedefleyen sistemlerdir. Kripto paraların blok zincirleri, kripto para cüzdanları, kripto para borsalarının kendi yazılımları için bug bounty uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Bug Bounty Nasıl Yapılır?

Bug bounty yapan kişilerin geneline beyaz şapkalı hacker demek mümkündür. Beyaz şapkalı hacker ve siyah şapkalı hacker tanımlarına kısaca değinmek istiyoruz. Beyaz şapkalı hacker, sistemlerin veya programların açıklarını bulduktan sonra, tamamen legal yollar izleyerek bu açıkları sistem veya program sahiplerine bildirir.

Siyah şapkalı hacker ise sistem açıklarından faydalanarak illegal ve haksız biçimde bu açıklıkları, kendi çıkarları doğrultusunda kullanır. Bug bounty nasıl yapılır? Beyaz şapkalı hackerlar, sistemlerin veya programların açıklarını bulduktan sonra bildirme işlemine geçtiklerinde, karşı taraftan genellikle ödül ücreti alırlar. Kripto para sistemlerinde de durum tam olarak böyledir.

Ülkemizde hizmet veren BTC Türk’de doğrudan bug bounty sonuçlarını paylaşarak ödül kazanabileceğiniz sistemler bulunmaktadır. Bug bounty nasıl yapılır hakkında da çok fazla bilgiyi BtcTurk PRO sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bug Bounty Nedir? Yeni Başlayanlar İçin İzlenecek Yollar Ne?

Eğer, sistem açıklıklarını bularak para kazanmak istiyorsanız, yabancı dil bilginizin üst düzey olması gerekir. Çünkü, konu üzerinde uzmanlaşmak için gerekli olan kaynakların neredeyse tamamı, İngilizce dilinde yazılmış kaynaklardır.

Bug bounty nedir, nasıl başlayabilirim? Sorusunu soran kişiler arasındaysanız, web siteleri hakkında temelden ileri seviyeye kadar tüm bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Öğrendiğiniz bilgiler ışığında, sistemlerin güvenlik zafiyetlerini ölçebilirsiniz.

Sistemlerin güvenlik açığını öğrenmek için ise Php, JavaScript, HTML, CSS ve Python dillerinin bazılarında uzmanlığa sahip olmanız gerekebilir. İnternet üzerinden bu yazılım dilleri hakkında detaylı bilgi edinmeniz, hatta pek çoğunu ücretsiz biçimde öğrenmeniz bile mümkündür.

Eğer, dilleri öğrenirken sorularınıza cevap almak istiyorsanız, Udemy ve benzeri öğretmen ile öğrenciyi buluşturan platformları tercih edebilirsiniz.

Bug Bounty Yapacak Kişinin Özellikleri Ne Olmalı?

Bug bounty yapma fikri sizlere mantıklı geliyorsa bazı özelliklerinizi geliştirerek bug bounty konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Bug bounty nedir, yapmak isteyen kişilerde olması gereken özellikler ne;

  • Programlama dillerinin en az birinde üst düzey bilgi sahibi olmalısnız.
  • Web sistemlerinin hakkında temel seviyeden ileri seviyeye kadar tüm bilgilere hakim olmalısınız.
  • Herkesin bakmayacağı detaylara bakmayı bilmeli, ufak detaylardan, büyük açıklar çıkacağını unutmamalısınız.
  • Dürüst bir kişiliğinizin olması ve bulduğunuz açık sonrasında başkaları yerine, doğrudan şirket veya işletme sahipleriyle iletişime geçmeniz de bir diğer gereksinimdir.
  • Bug bounty nasıl yapılır hakkında tüm bilgileri edindikten sonra bile, her gün yeni çıkan bilgiler için kendinizi güncel tutmalısınız.
  • Özellikle yeni çıkan kripto para borsaları ve benzeri sistemlerde pek çok açık olabildiği için, kripto para alanında rahatlıkla bug bounty yapabilirsiniz.

Ödül avcılığı olarak da adlandırabileceğimiz bu sistem, sizlere güzel bir gelir kapısı oluşturabilir. Daha fazla içerik okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu