Kripto Para Terimleri

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Kripto para borsalarında işlem yaparken veya yapacağınız yatırım için en doğru kaynağı araştırırken bazı terimler karşınıza çıkar. Genellikle yabancı kelimelerden oluşan bu kelimelerin anlamlarını bilmeniz, yapacağınız yatırımlarda sizleri ileri seviyelere taşıyacaktır. Bu sebeple, kripto para terimleri ile ilgili bir yazıyı sizler için kaleme almak istedik.

Terimlerin anlamlarını, hangi zamanlarda kullanıldığını bilmeniz, işlem olarak erken pozisyon almanıza yardımcı da olacaktır. Yani kripto para terimleri konusunda kendinizi geliştirmeniz, yatırımınızı korumanız veya yatırımınızı doğru yapmanız adına oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir

En Sık Kullanılan Kripto Para Terimleri

Tüm terimleri ne yazık ki tek bir metin de toplamamız neredeyse imkansız. Bunun için, en sık kullanılan terimleri sizlere sunmak adına seçmeye çalıştık.

En sık kullanılan kripto para terimleri:

1)     Mining / Madenci

Mining veya madenci olarak kullanılan terim, kripto para kazım işlemleri için kullanılır. Mining nedir? Hakkında detaylı bilgi alarak bu terimin ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. En basit tabirle anlatmak gerekirse; mining, kullanıcıların problem çözmesi karşılığında, kullanıcılara ödül veren bir sistemdir.

2)     Block Reward

Blok ödülü olarak da adlandırabileceğimiz bu terim, madencilere verilen ödülü temsil eder. Madenciler yeni bir blok oluşturmayı başardıkları zaman, block reward ile ödüllendirilmektedirler. Kripto para terimleri arasında oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir.

3)     Airdrop

Airdrop, kripto para projelerinin veya büyük yatırımcıların, ücretsiz ya da ufak tanıtımlar sonrasında, kullanıcıların cüzdanına gönderdikleri hediyelerdir. Bu hediyeler genellikle yeni çıkacak bir projenin tanıtım amaçlı gönderdiği kendi coini ve benzeri olabilir.

Airdrop kimi zaman ise piyasalarda manipülasyon etkisi için kullanılmaktadır. Bedava airdrop bulmak için, yeni çıkacak coinlerin sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsiniz.

4)     Public Key

Banka hesaplarınızda nasıl IBAN numarası mevcutsa kripto para cüzdanlarınızda da public key denilen ve ödeme almanıza olanak sağlayan cüzdan numaraları mevcuttur. Public key değerinizi karşı tarafa verdikten sonra, karşı taraftan ödeme almanıza olanak sağlar. Veya ödeme yaptığınız zaman, ödemeyi sizin yaptığınızı da ispatlamanıza yarayabilir. (Durumdan duruma değişebileceği için, transferden önce konuşun.)

5)     Private Key

Özel anahtar olarak Türkçeye çevrilebilecek bu terim, kripto para cüzdanınızın şifresidir. Kripto para terimleri konusunda oldukça önem göstermeniz gereken bu terimi, yani private keyinizi kimseyle paylaşmamalısınız. Herhangi bir kişi veya kurum sizlerden kripto para cüzdanınıza ait private keyi isterse onlara bu değerleri vermeyiniz! Vermeniz halinde, hesabınızda yer alan yatırımları kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

6)     Arbitrage

Bu terimi anlamak için, ufak bir örnek vermemiz yeterli olacaktır. Örnek olarak x borsasında yer alan y coini 1.0 TL olsun. Z borsasında ise aynı y coini 1.2 TL’den işlem görüyor olsun. X borsasından satın alıp, Y borsasından bu coini satarak kendinize kar elde edebilirsiniz. Kripto para terimi arbitrage bu farklılıktan yararlanıp, kar elde etmeyi anlatan terimdir.

7)     Bear / Ayı Piyasası

Fiyatlar düşerken kullanılan terimdir. Fiyatların daha da düşmeye devam edeceğini anlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Kripto para terimleri arasında ayı piyasası, hemen hemen tüm kullanıcıların nefretini kazanmayı başarmış bir terimdir.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu