Kripto Para Grafik Okuma Nasıl Yapılır?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Kripto paraların grafikleri, onlar ile ilgili pek çok gizli bilgiyi de içerilerinde barındırmaktadır. Kripto para grafik okuma konusunda uzmanlaşmış kişiler, grafiklerin analizini yaptıktan sonra, yüksek doğruluk oranlarında gelecek tahminlerinde bulunabilirler.

Kripto para grafiklerinin analizi esnasında temel olarak yapılan şey, geçmiş verilerin analizi yapılıp, gelecek verilerin tahmin edilmeye çalışılmasıdır. Kripto para grafik okuma işinde uzmanlaşmak için, ciddi manada mesai ayırmak gerekmektedir. Tek bir yazı okumayla grafik okuma hakkında ki tüm detaylara ne yazık ki hakim olmak mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir

Kripto Para Grafik Okuma Temel Bilgiler

Grafik okuma ile ilgili temel bilgilere, bu alt başlık vasıtasıyla erişebilirsiniz. Kripto para borsalarında yer alan grafikler ve onlar hakkında bulunan temel bilgiler oldukça önemlidir. Yapılacak olan yatırımın olası karlılığı veya olası zararı, grafik yorumlayarak tahmin edilebilir.

Kripto para grafik okuma temel bilgileri ise şöyle;

  • Grafik okuma, teknik analiz olarak da adlandırılabilmektedir.
  • Teknik analiz yapmak demek, trendi yakalamaya ve anlamaya çalışmak demektir.
  • Teknik analiz esnasında baz alınan fiyatların döngüler ya da paternler içinde hareket ettiği kabul edilir.
  • Teknik analiz esnasında, insan psikolojisini de atlamamak gerekir.
  • Korku, endişe ve benzeri durumlardan kaynaklı pek çok hareketlilik piyasalarda gözlemlenebilir.
  • İnsan psikolojisinde heyecan ve mutluluk da olduğunu hesaba katmalısınız.
  • Sadece negatif durumlarda değil, pozitif durumlarda da insan psikolojisi piyasaya yön verebilir.

Temel Hareket Ortalama Grafikleri

Kripto paralarda temel olarak 2 tane hareket ortalaması bulunmaktadır. Bu ortalamalardan birincisi SMA, ikincisi ise EMA olarak adlandırılmıştır. Hareketli ortalamaların temel olarak kullanım amacı ise trendin değişim zamanını tahmin etmektir. Kripto para grafik okuma da trendi yakalamanın önemi SMA ve EMA ile daha net anlaşılabilir.

SMA (Simple Moving Avarage)

Türkçeye basit hareketli ortalama olarak çevirebileceğimiz bu hareketler, hareketli ortalamaların en sade halleridir. Hesaplaması kolaylığı nedeniyle sık sık tercih edilmektedirler. Basit hareketli okuma, grafik üzerinde noktaları birleştirerek kolaylıkla gözükmektedir.

EMA (Exponential Moving Avarage)

Üssel hareketli ortalama olarak da anılabilen bu ortalama, SMA’ya nazaran biraz daha zor yorumlanmaktadır. Bu türde de genel olarak kapanış fiyatları baz alınsa bile, zaman katlanması ve daha birçok durum üssel hareketli ortalamayı etkilemektedir.

Kripto para grafik okuma konusunda EMA ve SMA hakkında araştırarak daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Grafik Okumanın Önemi ve Yazı Özeti

Grafikleri doğru biçimde okumak yalnızca kripto paralarda değil, itibari para birimlerinin borsalarında da oldukça işinize yarayacaktır. Kripto paralarda okuyabileceğiniz grafik sayısını artırmak, teknik bilgiler hakkında bilgi sahibi olup, teknik analiz yapabilecek düzeye ulaşmak, sizleri bambaşka bir seviyeye getirecektir.

Kripto para grafik okuma konusunda uzmanlaşmak için ise ciddi bir zamanı, grafikler ile ilgili teknik konulara ayırmanız gerekmektedir.

Grafik okumanın önemine ve sizlere kazandırabileceklerine baktığınız zaman, harcadığınız zaman ve emeğin karşılığını alabilirsiniz. Pek tabii kripto para borsaları, itibari paralara nazaran daha fazla dalgalıdırlar. Bu sebeple, siz her ne kadar grafik okursanız okuyun, bir tweet bile piyasaları sallayabilir.

Kripto para grafik okuma yanında, güncel olarak Twitter’ı da takip etmenizi sizlere öneriyoruz. Daha fazla yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu