Satoshi Nedir? [2021 Rehber Yazısı]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Satoshi denildiği zaman akla Bitcoin gelmelidir. Satoshi nedir? 1 Bitcoin’in yaklaşık olarak 100 milyonda biridir. Tanımına bakılacak olursa Satoshi denildiği zaman akla neden BTC gelmesi gerektiği anlaşılacaktır.

Bitcoin çıktığı günden bu yana, kripto paralar arasında en değerli, en bilinen, en çok kullanılan ve en sevileni olmayı başarmış bir sanal paradır. Sektöre öncülük ettiği için de, BTC’ye karşı bakış açısı her zaman daha farklıdır. Satoshi nedir hakkında daha detaylı bilgi almak için, sizlere hazırladığımız alt başlıkları da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Satoshi Nedir, Ne İşe Yarar?

Dünyada bulunan en değerli sanal para, çıktığı ilk günden bu yana Bitcoin’dir. Bitcoin’in değerinin artması nedeniyle 1 BTC almak herkesin sağlayabileceği bir ekonomik durum olmadığı için, BTC’nin küçük birimleri oluşmuştur.

Satoshi oluşan bu küçük birimlerden bir tanesidir. Adını, Satoshi Nakamoto’dan alan bir birimdir. BTC’nin kurucusu olan Satoshi Nakamoto’nun sürekli olarak akıllarda kalması için böyle bir yol düşünülmüştür.

BTC’nin ufak birimlerde alınıp satılması gerektiği zaman, Satoshi nedir ve ne işe yarar kısmı devreye girecektir. 100 milyon tane Satoshi sahibiyseniz, 1 tane BTC’niz var demektir. Aşağıya bakarak denklem olarak bu olayı görmeniz mümkün;

 • 1 Satoshi = 0.00000001 BTC
 • 10 Satoshi = 0.00000010 BTC
 • 100 Satoshi = 0.00000100 BTC
 • 1000 Satoshi = 0.00001000 BTC
 • 10000 Satoshi = 0.00010000 BTC
 • 100000 Satoshi = 0.00100000 BTC
 • 1000000 Satoshi = 0.01000000 BTC
 • 10000000 Satoshi = 0.10000000 BTC
 • 100000000 Satoshi = 1.00000000 BTC

Satoshi nedir sorusuna verilebilecek en net matematiksel yanıt tam olarak bu denklemlerdir.

Satoshi Nakamoto Hakkında Bilgi

Satoshi Nakamoto, bugün blok zinciri sayesinde kullanmış olduğumuz sanal paraların kurucu babasıdır. Kendinden daha önce de sanal paralar ile ilgili girişimler bulunsa bile, kendisi başarıya ulaşan tek isimdir. 2009 yılında yaptığı BTC atılımı ile dünyanın finans piyasasında devrim niteliğinde bir adım atmasını sağlamıştır.

Satoshi nedir ve kimdir? 2008 yılında yayımladığı merkeziyetsiz blok zinciri makalesinden sonra, adını sık sık duyuran bir isimdir. Yayımladığı makalede, daha önce bu sistemi deneyen ancak hükümetlerin yoğun baskısı üzerine başaramayan kişilere de atıflarda bulunmuştur.

Satoshi, hükümetlerin çıkarmayı düşündüğü proje olan kripto paralara karşı çıkacağını, kendinden önce ki örneklerden bildiği için, anonimliğe oldukça önem vermiştir. Anonimlik konusunda halen sıkıntı çekmeyen bir isim olduğunu söylemek de mümkün. Çünkü halen kendisinin nerede olduğu ve BTC cüzdanında ne kadar parası olduğunu kimse bilmiyor.

BTC Hakkında Bilgiler

Bitcoin 2009 yılında kurulmuş bir kripto para oluşumudur. 2010 yılında 10.000 BTC karşılığında, 1 pizza siparişi veren Satoshi Nakamoto, ilk BTC transferini gerçekleştirmiştir. BTC’nin madencilik sonrası üretilebileceği toplam 21.000.000 (21 milyon) adedi bulunmaktadır.

21 milyondan sonra, BTC üretimi tamamen durmuş olacaktır. BTC’nin 21 milyon rakamına ulaşması için de tahmini olarak 2040 yılına kadar kazım işlemlerinin süreceği düşünülmektedir. Satoshi nedir, neden bu kadar önemli gibi soruları anlamak için;

 • BTC merkeziyetsiz sistem getirerek her sektör, her ülke ve herkes için büyük özgürlükler sunmuştur.
 • Herhangi bir merkeziyeti olmadığı için, komisyon ücretleri neredeyse yok denilecek kadar azdır.
 • Daha az bilgi ile daha fazla işlem yapma özgürlüğünü de kişilere tanımaktadır.

Daha fazla yazı ve daha fazla bilgi için Bitco Haber‘i seçin.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu