Bollinger Bantları 2021 [Rehber Yazı]

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

John Bollinger’in 1980 yılında geliştirdiği ve teknik analizde kullanılan bantlar bugün ki konumuz. Bollinger bantları teknik analiz yapmak amacıyla, ortalamanın üstüne ve de altına yerleştirilmektedir. Volatilite bandı olarak da adlandırabileceğimiz bu bantlar, volatilite azaldığında daralmakta arttığında ise genişlemektedir.

1980 yılında geliştirilen bu analizden yıllar sonra 2011 yılında John Bollinger adına patentlenen bantlardır. Bollinger bantları grafikte fiyatlar ile ilgili bilgiler sağlamaktadır. Sağladığı bilgilerin başında, fiyatın düşük mü yoksu yüksek mi olduğunu belirtmek en önemli özellikleri arasında sayılabilir.

İlginizi Çekebilir

Bollinger Bandı Nedir?

Bollinger ile ilgili bilmeniz gereken temel kavram ve temel bilgileri bu alt başlıkta sizler için ele alacağız. Bollinger bandı nedir? Herhangi bir ürünün veya hizmetin fiyatının ikili standart sapma ile çizilebilen dizi eğilim çizgisidir. Teknik analiz aracı olarak kullanılan bu bant, olumlu veya olumsuz standart sapmalar yardımıyla çizilebilmektedir.

Bantlar yatırımcılara doğrudan ürünün ne kadar fazla satılıp, ne kadar fazla alındığını göstermek adına birebirdir. Bu bilgiler ışığında pek çok yatırım daha doğru ve daha mantıksal biçimde gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda Bollinger bantları yatırımcıya daha önceden var olan verilerin ortalamasını sunduğu için de avantaj sağlamaktadır.

Bantları oluşturan 3 adet çizgi bulunmaktadır;

  • Ortalamayı alan bant,
  • Alt kısmı alan bant,
  • Üst kısmı alan bant

Bu bantlar 20 günlük basit hareket ortalamaları baz alınarak ortaya çıkmaktadır.

Bollinger Bantları Nasıl Hesaplanmakta?

John Bollinger’in kurmuş olduğu bu sistem sayesinde, pek çok analiz daha verimli bir biçimde ortaya konulabilmektedir. Peki Bollinger bantları neye göre hesaplanıyor? Kullanıcıların son 20 günde yapmış olduğu işlemler sonucu ortaya çıkan basit hareketler baz alınarak hesaplanmaktadır.

Bollinger’in formülasyonuna bakacak olursak;

  • Orta bandın hesaplanması için, yalnızca 20 günlük basit hareketlerin ortalaması alınması yeterlidir.
  • Üst bandın hesaplanması için, 20 günlük basit hareket ortalamasına, 20 günlük fiyatın standart sapması iki ile çarpılara eklenir. ( 20 günlük ortalama + (standart sapma x 2) )
  • Alt bandın hesaplanması için ise 20 günlük hareket ortalamasından, standart sapma ikiyle çarpılarak çıkarılmalıdır. ( 20 günlük basit hareket ortalaması – ( standart sapma x 2) )

Bollinger bantları bu şekilde formülüze edilebilirler.

Faydası Nedir?

Geldik en önemli kısım olan, Bollinger indikatörünün ne öneme sahip olduğunu sizlere aktarmaya. Bu indikatörün önemini özetleyecek olursak; ilk olarak fiyatın ortalamasının bilinmesine yardımcı olur. İndikatör sayesinde, işlem yapacağınız yatırımınızın, ortalama en yüksek ve de ortalama en düşük değerlerini görebilirsiniz.

Pek tabii Bollinger bantları da tek başına bir grafiğin tamamını yorumlamak için yeterli değildir. Bollinger indikatörünün yanı sıra, diğer indikatörlerde kullanılarak yapılacak olan analizler daha güzel sonuçlar verecektir.

Bollinger indikatörünü kullanmak istiyorsanız, Binance ve benzeri kripto para borsalarının akıllı grafiklerinden yardım alabilirsiniz. Hemen hemen her türlü modern kripto para borsasının grafiğinde, Bollinger bantları seçeneğini aktif etmenize yarayan kısım bulunmaktadır.

Bollinger indikatörünü aktif etmek için bazen de kısaltmasını bilmeniz gerekebilir. Bollinger’in kısaltması (BOLL) olarak bazı borsalarda bulunmaktadır. Bu seçeneğe tıklamanız halinde bantlar karşınıza çıkacaktır.

bolinger bandı nedir

Daha fazla bilgi ve ek makaleler için tıklamanız yeterli.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu