Mining Nedir? |Kripto Para Madencilik Rehberi 2021

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Mining ile ilgili pek çok şey duymuş olmanız oldukça normal. Hatta yakın çevrenizde mining yapanlar bile bulunuyor olabilir. Mining nedir? Kripto paraların blok zincirlerine yeni bloklar eklemek, işlem kaydı tutmak, işlem onayı vermek gibi hizmetler, bilgisayar sistemleri tarafından yapılmaktadır. Bu bilgisayar sistemleri, kripto parala kullanıcılarına ait ve amaca özel olarak tasarlanmıştır.

Mining nedir? Sorusuna diğer bir yanıt; amaca özel olarak tasarlanmış cihazların, karmaşık problemleri çözmesi sonucu, blok oluşturması, işlem kaydı tutup, işlem onayı almasıdır. BTC mining işlemi için bakılacak olursa miningi yapan kişiler yine BTC’nin kendi kullanıcılarıdır. Mining işlemleri sonucunda BTC tarafından, kullanıcıların tarafına ödüller gönderilir. Bu diğer blok zincirleri için de geçerliliğini koruyan bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir

Mining Nasıl Yapılır?

Mining süreci için öncelikli olarak gerekli ekipmanların toplanması şartı bulunur. Her bilgisayar ve her ekran kartı mining yapmaya elverişli değildir. Miningin nasıl işlediğini merak edenler için, bu alt başlığımızı özel olarak hazırladık. Alt başlıklar halinde mining nasıl yapılır?

1)     Mining Sistem Özellikleri

Mining yapmak adına, öncelikli olarak gerekli sistem özelliklerini karşılayabilmeniz gerekmektedir. Eskiden CPU üzerinden sıkça mining işlemi yapılsa bile, günümüzde mining sistem kurmak isteyen kişiler GPU tarafına yönelmelidirler.

GPU (Ekran kartı) fiyatlarında ki artışın ve stok sıkıntısının temel sebebi de mining olarak gösterilebilir. Genellikle yüksek bit ve ram değerine sahip ekran kartları mining için verimli sonuçlar verir. RTX 30 serisi ekran kartları buna oldukça güzel bir örnektir.

Günümüzde sıfırdan mining sistem kurmak oldukça zordur. Bunun ilk sebebi fiyat gibi gözükse bile, parayı bulsanız da, stok bulamama ihtimaliniz vardır.

2)     CPU ve GPU Mining Nedir?

GPU ve CPU’lar yardımıyla mining yapmak mümkündür. CPU mining; bilgisayarların işlemcileri ile yapılan mining türüdür. CPU üzerinden yapılan bu işlemler, günümüzde tercih edilmemektedir. Bunun en temel sebebi ise kazandırdığı rakamların, elektrik, eskime ve benzeri masrafları karşılamamasıdır.

GPU mining günümüzde de sık sık kullanılan bir sistemdir. Ekran kartlarının kendi içlerinde yer alan işlemci, ram ve bit değerleri sayesinde, oldukça zor problemleri bile, oldukça hızlı bir şekilde çözebilirler.

Miningin temelinin de problem çözmeye dayalı olduğu düşünülürse GPU ve CPU arasında ki fark daha net anlaşılabilir.

3)     Bulut Madenciliği

Uzakta kurulmuş olan sunucular vasıtasıyla mining yapmak mümkündür. Bu sisteme ise bulut madenciliği denilmektedir. Bulut madenciliği için kişinin gereksinimi belirli bir miktar yatırımdır. Belirli bir miktar yatırım yaptıktan sonra, sizlerin adına uzak sunucularda çalışacak cihazlar kiralayabilirsiniz.

Mining sistem giderleri göz önünde bulundurulduğunda, bulut madenciliği kulağa daha mantıklı gelmektedir. Fakat, şu anlık bu tür madenciliğin yoğun talep görmemesinin sebebi, madencilik sonucunda elde edilen miktarın, madencilik için kiralanan sistemi bile karşılayamamasıdır.

Bu sistemi tercih eden kişilerin amacı ise kazım yaptıkları coinin ileride değerinin artacağını ve kar edeceklerini düşünmeleridir. Şu an için, bulut madenciliği yerine, kendi sisteminizi toplamanız ve o şekilde mining yapmanız daha mantıklıdır.

Sizlere mining hakkında bilmeniz gereken temel seviye tüm bilgileri sunmaya çalıştık. Yazımız hoşunuza gittiyse ve kripto paralar hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz tıklayabilirsiniz.

 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu