HODL Ne Demek?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

HODL, Game of Thrones hayranlarından çıkmış ve kripto para piyasalarında yer edinmiş bir sözdür. HODL ne demek? HODL aslında yanlış yazım sonucu ortaya çıkmış fakat bu popülerliği nedeniyle düzeltilmemiş bir terimdir. HOLD yani tutmak kelimesinden gelen bu terim, 2013 yılında Bitcoin düşüş yaşarken bir kullanıcının açtığı konu başlığı ile piyasalarda yer edinmiştir.

Konu başlığı ise “I’AM HODLING!” şeklinde olduğu için, HOLD yerine HODL olarak kalmıştır. Başlıktan da anlaşılabileceği gibi, kişi ben tutuyorum demek istemiş ve elinde bulunan BTC’yi satmamıştır. HODL ne demek, nasıl bir stratejidir ve benzeri sorular için okumaya devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

HODL Nedir?

HODL yapıyorum, HODL yapmalısın, HODL yapacağız… gibi cümleler kripto para piyasalarında etkisini sürdürmektedir. HODL nedir? Elinde bulunan yatırımın, günü geldiğinde oldukça karlı bir hal alacağı ve şimdiden bu yatırımı satmamak gerektiğini anlatan terimdir.

HODL yapmak, yani elde tutmak riskli olsa bile, kripto paraların gelecekte ki değerlerinin daha da artacağı, hemen herkes tarafından olağan görülen bir ihtimaldir. Bu riski alıp, HODL yaparsanız, gelecekte yatırımınızın artacağına inanıyorsunuz demektir.

HODL nedir? Kısaca özetlemek gerekirse elinizde bulunan varlığı, ne kadar değer kaybederse kaybetsin, satmayın anlamına gelmektedir.

Forum kullanıcısı, açtığı başlık sonrasında ünlenmiş ve sene 2020’lere geldiğinde ise haklılığını ispatlamıştır.

HODL Ne Demek? Riskleri ve Avantajları Neler?

Risklere ve avantajlara bakıldığı zaman HODL daha iyi anlaşılabilmektedir. Bahsettiğimiz forum kullanıcısının nicki “GameKyuubi” olarak bilinir. Bu kullanıcının yaptığı hata sonrasında, kripto parala sektörü yeni bir terim kazanmış olur.

HODL nedir, riskleri ve avantajları neler;

 • Siz her ne kadar yatırımınızı tutsanız bile, planınız tutmayabilir.
 • Plan tutmayınca, yatırımınız sürekli değer kaybedecek hiçbir zaman değeri artmayacaktır.
 • Tam tersi senaryoda ise yıllar geçse bile, yatırımınız büyük karlılık oranlarına gelecektir.
 • Büyük karlılık oranlarına geldiğinde ise iyi ki tutmuşum ve iyi ki HODL diyebilirsiniz.
 • HODL genellikle zarar durumlarında kullanıldığı için, kısa vadede sonuç çok da olumlu olmayabilir.
 • Kısa vade yerine, uzun vadeyi bekleyebilecek birikiminiz ve sabrınız varsa kazanabilirsiniz.
 • Her ne kadar uzun vadeyi bekleseniz bile, kaybetme olasılığınızda devam edecektir.
 • Bu sebeple, HODL yapmak hem sabır hem de yüksek riski göze almak ile eş değerdir.

Avantajları

HODL nedir
HODL nedir

Eğer tahmininiz doğru çıkarsa yıllar sonra bile oldukça karlı bir yatırım yaptığınızı anlayabilirsiniz. HODL nedir, neden doğru bir stratejidir sorularının baş kahramanı olmanız bile mümkün. Elinizden zararla çıkarmak yerine beklediğiniz yatırımınız, değer kazandığı zaman, ekstra kar etmiş olmaz mısınız? Elbette, ekstra kar etmiş olursunuz.

İlk olarak zarar etmemiş, ikinci olarak ise zarar edecek durumdan karlı duruma geçmiş olmanın verdiği rahatlamayı yaşayabilirsiniz.

Riskleri

Risklerini kısaca özetlemek gerekirse;

 • Hali hazırda düşüşte olan yatırımınız, daha da kötüye gidebilir.
 • An itibariyle zararınız 1x ise ilerleyen dönemlerde 2x, 3x, 4x bile zarar edebilirsiniz.
 • Risk faktörünü göze alıp ekstra bekledikten sonra, resmen herhangi bir değeri kalmamış bir yatırıma da sahip olabilirsiniz.

Bunlar ise HODL nedir, riskleri neler? Sorusuna verilebilecek en güzel cevaplar arasında yer almaktadır.

Daha fazla kripto para içeriği için tıklamanız yeterli.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu