ICO Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

ICO ile IPO arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. ICO nedir? İlk para teklifi, yani ilk harka arz edilen miktara ICO denilebilir. Para toplama yöntemi olarak projelerin başlangıç aşamasında, projelere büyük faydalar sağlar.

ICO’ların kullanıcılar tarafından önemsenmesinin sebebi, genellikle oldukça düşük fiyatlardan alım yapılabilmesidir. Genellikle ICO’lar yatırımcılara teklif edilmekte, yatırımcının ilgisini çekerse satın alım yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

ICO nedir, nasıl çalışır gibi sorularınıza detaylı yanıt arıyorsanız, makalemizin tamamını okumanızda fayda var. Makalemiz içerisinde, ICO’nun çalışma prensiplerine ve sık sık karıştırılan ICO ile IEO arasında ki farklara da değineceğiz.

İşleyiş Prensipleriyle ICO Nedir?

Kripto para girişimcileri, kendilerine destek bulmak için, ICO yardımıyla para toplama yoluna giderler. ICO ile para toplama sürecinde, genel olarak proje hakkında bilgi verilmektedir. Projenin tamamlanmasının ne kadar tutacağı da, bu süreç içerisinde yatırımcılara bilgi olarak sunulur.

İşleyiş prensipleri ile ICO nedir;

 • Proje hakkında detaylı bilgiler verilmelidir.
 • Projenin, total maliyeti hakkında da bilgiler, kullanıcılara sunulmalıdır.
 • Yatırımcı olacak kişilere, ilerleyen tarihlerde, proje tamamlandığı zaman, hangi tür paralarda işlem yapılabilecekleri belirtilmelidir.
 • Kabul olacak para tiplerinden ziyade, kurucuların kaçar token tutacağı da belirtilir.
 • Kullanıcılara sunacağı avantajlardan da bahsedildikten sonra, projenin tahmini süresi belirlenmelidir.

Dijital para birimleri ile yatırımcıların jeton alması, ICO’nun başarılı bir yol izlediğinin göstergesidir. Bu jetonları, geleneksel sektörlerde ki hisse senetleri ile bir tutmak mümkündür. Eğer, toplanan maksimum para, belirlenen parayı karşılamıyorsa para yatırımcılara geri iade edilebilir. Bu durumda ICO’yu başarısız olarak göstermek mümkündür.

IEO ile ICO Arasında Bulunan Farklar

IEO ile ICO birbirleriyle karıştırılabilir. Aslına bakılacak olursa IEO ve ICO birbirinden oldukça ayrı konulardır.

IEO’yu bir borsa platformu olarak düşünürseniz, ICO’yu token düzenleyicilerinin web sitesi olarak düşünebilirsiniz. Aslında tam olarak durum budur. IEO borsa, ICO ise token düzenleyicilerinin web sitesi görevini üstlenmektedir.

IEO ile ICO nedir, arasında ki farkları neler;

 • ICO proje bazlı değişiklikleri içerisinde barındırırken, IEO AML ve KYC gibi yölendirmeler ile yapılmaktadır. AML’yi risk yönetimi, KYC’yi de müşteri tanıma olarak ele almak mümkündür.
 • ICO üzerinde yapılacak olan kişisel satışları, proje yöneticileri belirleyebilmektedir.
 • IEO’da yapılacak işlemler ise yalnızca kripto para borsaları üzerinden gerçekleştirilebilir.
 • ICO uygulanacağı zaman, yatırımcıların dikkatini çekecek büyük projeler ile para toplanmak zorundadır.
 • IEO kısmında, yalnızca kripto para borsaları üzerinden gelir sağlamak mümkündür.
 • ICO kısmında elde bulundurulan tokenlerin işlemi için, şahıs birebir olarak borsaya ulaşmalıdır.
 • IEO kısmında ise elde bulunan tokenlerin işlemi, listelenen her kripto para borsası üzerinden mümkün olacaktır.

Yani yatırımcı açısında n bakmak gerekirse IEO oldukça daha mantıklı bir yatırım gibi durabilir. ICO nedir, neden tercih edilir? Tahminlere göre ICO kısmında, IEO’ya nazaran daha avantajlı, uygun fiyatlardan token erişimi sağlanabilir.

IEO ve ICO karıştırılmamalıdır. Birisi yalnızca proje yöneticilerinin düzenleyebileceği olayken diğeri ise tüm kripto para borsalarında işlem görebilir.

Sitemizi ziyaret ederek ICO ve IEO gibi pek çok bilgi alabilirsiniz. Coinlerin güncel fiyatları ve gelecekte ki fiyat tahminlerini de, sitemizde yer alan metinler içerisinden bulabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu