Blockchain Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Blockchain teknolojisi, ekonomiyi baştan aşağı değiştirecek gibi duruyor. Blockchain nedir? Blok zincirinin en önemli özellikleri arasında, merkeziyetsiz olması yer almaktadır. Blokchain içerisinde yer alan bloklar, özel yazılımlar ve kriptografi sayesinde birbirleriyle bağlantı kuruyorlar.

Blokların genel bir merkeziyet sistemi olmadığı için, blockchain herkes için finansal özgürlük sunuyor. Blockchain nedir ve nasıl çalışır gibi sorulara daha net yanıtları, yazımızın ilerleyen kısımlarında da sizlere aktaracağız.

İlginizi Çekebilir

Bu zinciri, bir veri tabanı olarak ele almak da mümkün. Blok zincirinin ilk kökenleri 1991 yılında iki araştırmacı tarafından atılmıştır. Bu araştırmacıların isimleri sırasıyla Stuart Haber ve W.Scott’tur.

Blockchain Teknolojisi Kullanım Alanları

Hayatımızda ödeme yapıp, ödeme aldığımız kurumların neredeyse tamamı, bir merkeze bağlı kurumlardır. Blok zinciri sayesinde, merkeziyete bağlı olmadan işlem yapmak, finansal özgürlüğü beraberinde getirmektedir.

Blockchain teknolojisi genellikle, kripto paralarda kullanılmaktadır. Kripto para örneklerinden herkes tarafından en azından bir kere duyulmuş olan Bitcoin’de temel olarak blok zincirini kullanmaktadır.

Peki, sistemin kusursuz bir biçimde işlemesi nasıl sağlanıyor;

  • Öncelikli olarak blok zinciri, ödüllendirme sistemi ile kullanıcılara avantajlar sağlıyor.
  • Blok zincirlerinde, madencilik yapan kişiler, belirli ödül havuzlarından yararlanıyorlar.
  • Sistem, madencilik yapan kişilerin, kayıt defterlerine yeni veriler eklemesi ve yeni bloklar oluşturması üzerine kurulu.
  • Bitcoin madenciliği ve benzeri kripto para madencilikleri, bu sebeplerden dolayı oldukça ilgi görüyorlar.

Blockchain teknolojisi aynı zamanda pek çok banka ve yine pek çok finansal kuruluşu da rahatsız etmekte. Çünkü, bu kuruluşların hali hazırda oturtmuş olduğu ve yüksek kar oranları elde ettikleri sistemleri bulunmaktadır. Fakat, oluşturulmuş olan bu sistemler, herkese finansal açıdan özgürlük sağlamaktan öte, belirli bir merkeziyete kazanç sağlamak üzerine kurulmuştur.

Blockchain Nedir, Nasıl Çalışır? | Detaylı

Ne olduğundan ve nasıl çalıştığından sizlere bahsettik. Fakat, bu alt başlıkta biraz daha detaylara inmek istiyoruz. İlk olarak, Blockchainin bir ağ olduğunu bilmemiz gerekiyor. Blok zinciri adı verilen bu ağda, Bitcoin, ETH ve benzeri kripto paralar, özgürce işlem yapabiliyorlar.

BTC, ETH ve benzeri kripto paraların, kendilerine özel blok zincirleri bulunuyor. Bu blok zincirlerinde yapılacak işlemler, kullanıcıların oluşturmuş olduğu bilgisayarlar tarafından onaylanıyor. Bu onay işlemi için ise oldukça düşük maliyet gerektiği için, merkeziyetli sistemlere nazaran, merkeziyetsiz olan blok zinciri tercih ediliyor.

Blockchain nedir ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer bilgi ise insan hatasının olmadığından, neredeyse tamama yakınının doğru bilgi olduğudur. Tamamen bilgisayarlar aracılığı ile verilerin bütünleştirildiği bu platformlar sayesinde, insan bazlı hatalar söz konusu olmuyor.

Çalışanları insan olmadığı için, blok zinciri 365 gün ve 24 saat boyunca aktif olarak çalışabiliyor. Bu da herkes açısından daha iyi sonuçlar doğuruyor. İnsan yerine makinelerin kullanıldığı sistemlerin tatile ihtiyaçları yok.

Blok zincirlerinde, madencilik ve diğer tüm sistemler için belirli enerjiler gerekiyor. Bu enerjilerin karşılanması, Blockchainin en büyük maliyeti denilebilir.

Aynı zamanda blockchain teknolojisi hemen her alanda da ilgi görüyor. Şu an için her ne kadar büyük finans kuruluşları bunun önüne geçmeye çalışsa bile, ileri tarihler için hemen her yerde kripto ödeme sistemi bulunacaktır.

 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu