Airdrop Nedir? | Kripto Paralarda Airdrop

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Airdropun Türkçesine bakıldığı zaman, yukarıdan düşen/gelen gibi bir çeviri yapmak mümkündür. Peki, kripto para borsalarında Airdrop nedir? Özellikle yeni çıkan coin ve tokenlerin, isimlerini duyurmak adına, kullanıcıların cüzdanına ücretsiz veya ufak bir tanıtım karşılığında coin veya para yollamasıdır.

Airdrop kazanan kişilerin, neden bu kadar mutlu olduklarını, airdropun tanımı çok güzel biçimde açıklamaktadır. Çünkü bu kişiler, neredeyse tamamen şans yoluyla para kazanmış olurlar. Airdrop nedir benzeri tüm soruları, makalemizin ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Airdrop Coin Yapan Şahısların Amacı Ne Olabilir?

Kriptolarda airdrop hakkında bilmeniz gerekenlerin başında, airdropların manipülasyon adına kullanılabileceği gerçeği de bulunmaktadır. Belirli bir coinde büyük miktarda yatırımı olan bir kişi, ücretsiz olarak kullanıcılara o coini göndererek, piyasanın yönünü değiştirmeyi hedefleyebilir.

Airdrop coin piyasasında ani hareketlenmelere ve yatırım yönelmelerine neden olabilir. Bu hareketlenme sonucunda, büyük yatırımcı bir anda tüm coinleri piyasadan çeker. Piyasadan çektiği/sattığı coinleri sebebiyle, sanal olan coin fiyat artışı, ani bir düşüşe geçer ve korku endeksi devreye girer.

Bu sebeplere bakıldığı zaman, airdrop konusunda dikkat edilmesi gereken konu, manipülasyonlara kapılmamaktır. Bunun için, şahısların değil de, kurumların yaptığı airdroplara daha çok ilgi göstermek gerekir. Aksi taktirde, kişilerin manipülatif hamlelerinden dolayı pek çok kişi zarara uğrayabilir.

Yeni Coin ve Tokenler İçin Airdrop Nedir, Önemi Ne?

Piyasaya henüz girmemiş olan, tanınması gereken coin ve tokenler için airdrop bulunmaz bir fırsattır. Yeni çıkan coinler için airdrop nedir, ne gibi artıları bulunur;

Bilinirliğin Artması

Airdroplar sayesinde, bilinirlik oldukça hızlı bir biçimde artabilir. Bu verilecek olan ücretsiz hediyelere ve yapılacak tanıtımların airdrop ile ödüllendirilmesine bağlıdır. Eğer, yeni bir proje, kendini tanıtacak kişilere, ufak miktarlarda olsa bile airdrop desteği sağlarsa projeyi tanıtacak kişi sayısı artacaktır.

Tanıtacak kişi sayısı arttıkça, bilinirliğin artması kaçınılmazdır. Ve bu bilinirlik, şirketlere veya projelere genellikle olumlu yönde etki ettiği için, airdrop coin piyasasında sık sık kullanılmaktadır.

Piyasanın Hareketlenmesi

Piyasalar airdroplardan sonra harekete geçebilir. Piyasaların alım-satım hacminin artması, marka bilinirliğini arttıracaktır. Marka bilinirliğinin artması ise özellikle yeni projeler için oldukça önemli olacaktır.

Piyasalar harekete geçtikçe, coin veya token daha fazla yatırım alır. Daha fazla yatırım alan ve işlem hacmini arttıran projeler ise uzun soluklu olarak başarılı olabilirler. Uzun soluklu olmak adına, airdrop oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Kullanıcı Memnuniyeti ile Daha Fazla Kullanıcı Çekme

Birisi, ücretsiz olarak airdrop aldığı bir coin veya token ismini sizlere söylese ne yapardınız? Muhtemelen o projeyi takip etmeye veya araştırmaya başlardınız. İşte bu gibi sebepler ile airdrop nedir, neden bu kadar önemli? Sorularının yanıtları, kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Kripto para sektöründe, en sık kullanılan reklam araçlarından bir tanesi olan airdrop sayesinde, kişiler projelerden yakın çevrelerine bahsedecektir. Bilinirlik ve piyasa hareketlenmesini görecek olan bu kişiler de, coine yatırım yapmak isteyebilirler.

Airdrop coin piyasası için bilinirlik, kullanıcı memnuniyeti ve piyasa hareketlenmesi birbirinden ayrılamaz konulardır. Bu konuların her biri, bir diğerini tetikleyici unsurdur. Ve tüm bunlara projeler airdrop yaparak sahip olabilirler.

Bu Twitter adresinden, airdropları takip etmeniz de mümkün. Kripto paralarda bilgilerin

izi güncel tutmak için, sizlere özel olarak yayımladığımız diğer içeriklerimize de göz gezdirebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu