SEC Yetkilisi, Önemli Bir Bitcoin Açıklaması Yaptı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Hester Peirce’in üyesi olduğu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yıllardır, ülkenin borsaları ve finans firmalarının popüler dijital para birimi Bitcoin performansını izleyen menkul kıymetleri listeleme başvurularını reddetti.

Daha önce, örneğin 10 yıl önce, potansiyel piyasa manipülasyonu ve likidite ile ilgili endişeler mantıklı gelmiş olabilir, ancak işler bu noktada değişti.

“Muhtemelen aldığım en büyük, en sık sorulan soru bu: SEC, bitcoin borsasında işlem gören bir ürünü ne zaman onaylayacak?” Komisyon Üyesi Peirce Perşembe günü CNBC ile yaptığı röportajda şu sözleri kullandı.

“Standartlarımızı diğer ürünlere uyguladığımız gibi uygulasaydık, bir veya daha fazlasını zaten onaylamış olacağımızı düşündüm. Geçmişte onaylamama gerekçemiz her geçen gün biraz daha zayıflıyor.”

SEC, dijital varlıklarla ilgili dosyalamalara “benzersiz, yükseltilmiş bir standart” uyguladığını 2020’de yazdı. Ve ajansın borsalardan ve olası ETF sponsorlarından geleneksel, öz sermayeye dayalı taleplerin ötesinde güvenceler istediğini savundu.

Peirce, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Düzenleyici zihniyete sahip insanlar, bunun gibi yeni bir şeyle karşılaştıklarında, ‘Ah, bir dakika bekleyin: Bitcoin pazarı alıştığımız pazarlardan biraz farklı görünüyor’ derler.”

Şimdi, bitcoin piyasasının daha çok kurumsal ve ana akım perakende yatırımcılardan daha fazla katılımı olan yerleşik bir piyasaya benzediğini ekledi.

Peirce, “Yani, piyasaların biraz olgunlaştığını düşünüyorum” dedi.

SEC onaylı bir bitcoin ETF için yenilenen çağrılar, düzenleyicinin VanEck’in Chicago Borsası’nın BTZ Borsası’ndaki Bitcoin Trust hisselerini listelemek için bir başvurusunu onaylayıp onaylamama kararını tekrar erteleyeceğini söylemesinden birkaç hafta sonra geldi.

Düzenleyiciler 16 Haziran tarihli bir mektupta halktan yorum almak için ek süre alacaklarını söylediler. SEC, yatırımcılardan ve akademisyenlerden, bitcoin ETF’lerinin manipülasyona karşı savunmasız olup olmayacağı veya bitcoin’in kendisinin yeterince dağılmış olup olmadığı ve dolayısıyla benzer el altından kurcalamaya karşı dirençli olup olmadığı konusundaki görüşlerini soruyor.

Ancak eski Başkan Donald Trump tarafından SEC’in beş komisyon üyesinden biri olarak atanan bir Cumhuriyetçi olan Peirce, bitcoin ürünleri söz konusu olduğunda kendi ajansında çifte standart olarak gördüğü şeyi uzun zamandır kınadı.

Belki de en dikkat çeken itirazı, SEC’in Chicago Borsası’nın Bats BTZ Borsası tarafından Winklevoss Bitcoin Trust’ın hisselerini listelemek ve takas etmek için yapılan bir başvuruyu onaylaması gerektiğini savunduğu 2018’deki muhalefetinde geldi.

“Öngörülebilir gelecek için kripto para birimi tabanlı ETP’lerin onaylanmasını engelleyerek, Komisyon liyakat düzenlemesine giriyor. Bitcoin yeni bir fenomen ve uzun vadeli uygulanabilirliği belirsiz. Başarılı olabilir; başarısız olabilir. Ancak Komisyon, bitcoin veya başka herhangi bir varlık için her iki sonucun da olasılığını değerlendirmek için iyi bir konumda değil.”

Üç yıl sonra, mevcut VanEck başvurusu – Fidelity, Cathie Wood’s Ark Invest ve diğer birkaç şirketin bekleyen bitcoin ETF başvurularına benzer şekilde – endüstri tarafından şu anda bir kripto para birimi uzmanı olan Başkan Gary Gensler tarafından yönetilen bir SEC’in turnusol testi olarak görülüyor.

Başkan Joe Biden tarafından SEC’e liderlik etmek için aday gösterilmesi ve ardından Senato’da onaylanması, yeni finansal kuralların hazırlanmasında deneyimli bir el olarak görüldüğü için kripto topluluğundaki birçok kişi tarafından iyimserlikle karşılandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde kripto dersleri veren Gensler, belki de en çok Obama yönetimindeki Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkanlığındaki etkili göreviyle tanınıyor. Oradayken, Gensler, finansal krizden önce büyük ölçüde düzenlenmemiş olan takas piyasası için yeni bir gözetim rejiminin tasarlanmasına ve kurulmasına yardımcı oldu.

Bu nedenle, Demokrat Gensler, her konuda Trump tarafından atanan Peirce ile mutlaka aynı fikirde olmasa da, bitcoin düzenlemesi söz konusu olduğunda daha proaktif bir SEC isteme konusunda anlaşabilirler.

Bitcoin ETF uygulamalarını reddetmek, yalnızca çifte standart riskini taşımakla kalmaz, aynı zamanda binlerce yatırımcıyı daha az, daha tehlikeli alternatiflerle baş başa bırakabilir.

“Bir başvuruyu onaylamamanın zorlukları daha da güçleniyor, çünkü insanlar borsada işlem gören bir ürünle yapacakları aynı şeyleri yapmanın başka yollarını arıyorlar” dedi. “İçeri girip çıkması o kadar kolay olmayan diğer ürün türlerine bakıyorlar, belki de bir şekilde bitcoin veya kripto ile daha geniş bir şekilde bağlantılı şirketlere bakıyorlar.”

Bitcoin’in kendisi yaza şiddetli bir başlangıç ​​yaptı ve fiyatının son üç ayda %40’tan fazla düştüğünü gördü. En aktif olarak işlem gören dijital varlıklardan biri olmaya devam etse de, bazı piyasa gözlemcileri Bitcoin’in kritik bir kavşakta olduğunu söylüyor.

NYSE kat operasyonlarından sorumlu UBS direktörü, “30.000 dolarlık bir yeniden teste hazırlanıyor gibi görünüyor ve bu kritik olabilir” dedi.

Art Cashin Perşembe günü söyledi. “30.000 doları kırarsanız, tüccarlar bunu takip eden bir tuzak, kademeli satış olup olmadığına bakacaklar.”

SEC Yetkilisi, Önemli Bir Bitcoin Açıklaması Yaptı
SEC Yetkilisi, Önemli Bir Bitcoin Açıklaması Yaptı

Ödeme şirketleri Square ve PayPal da dahil olmak üzere artan sayıda işletme ve banka, bitcoin işlemlerini kolaylaştırmaya başlasa bile, baş döndürücü iniş ve çıkışlar yaşanıyor.

Bu arada Bank of New York Mellon, Şubat ayında, hem ülkenin en eski bankası hem de saklama bankacılığında lider olduğu için önemli bir gelişme olan bitcoin’i finanse etmeye başlayacağını söyledi.

Cumartesi sabahı Bitcoin, %5.8 artışla 34.598 dolar civarına kadar yükseliş eğilimi gösterdi.

Para biriminin değişken fiyat dalgalanmalarına rağmen, Peirce bir bitcoin ETF’sinin geciktiğine ikna olmuş durumda.

Perşembe günü, özellikle borsalar yatırımcıları dolandırıcılıktan korumak için yasal gereklilikleri karşılıyorsa, yatırımın esasına dayalı olarak başvuruları onaylamak veya reddetmek SEC’in işi değil, dedi.

“Bitcoin artık çok merkezi değil. Bitcoin’e dahil olan düğümlerin sayısı çok ve bu işi merkezi olmayan şekilde tutmakla ilgilenen insan sayısı çok fazla. İnsanlar kendi kararlarını vermeli: İnsanlar manipüle edildiğini düşündükleri için bitcoin satın almak istemiyorlarsa, bitcoin almamalılar.”

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu