Binance’a Singapur ve Cayman Adaları’nda Soruşturma Açıldı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Kripto borsa devi Binance’i araştıran ülkelerin listesi, Singapur ve Cayman Adaları’ndaki düzenleyiciler ticaret platformunu araştırmaya başladıkça büyüyor.

Geçtiğimiz birkaç hafta, borsanın İngiltere, ABD, Japonya ve Almanya’daki düzenleyiciler tarafından inceleme altına alındığını görmüştük, bu haftanın başlarında İngiliz kullanıcılar banka kartları ve fiat açma/kapama rampalarını kullanırken sorun yaşadıklarından şikayet ettiler. Daha sonra sorunun çözüldüğünü Binance tarafından doğrulandı. Ayrıca şirket, Ontario merkezli kullanıcılara hizmetlerini sunmayı bıraktığını da duyurmuştu.

Singapur’daki yetkililerin başka yerlerdeki gelişmeleri not aldıklarını ve davayı takip etmek istediklerini belirtmelerinin ardından Binance için ipler daha da bir gerildi.

Ülkenin merkez bankası ve mali düzenleyicisi Singapur Para Otoritesi’nden (MAS) şu şekilde açıklamada bulundu:

“Diğer düzenleyici makamların Binance’e karşı gerçekleştirdiği eylemlerin farkındayız ve uygun şekilde takip edeceğiz.”

MAS ayrıca, ülkede yerleşik bir firma olan Binance Asia Services’in, ödemesiz bir dönemde nimetiyle her zamanki gibi çalışan bir borsa grubundan biri olduğunu da doğruladı. Düzenleyici, bu gruptaki firmaların, işletme izni başvurularını incelerken her zamanki gibi iş yapmalarına izin vereceklerini açıkladı.

Bir MAS belgesine göre Binance Asia Services, Gemini ve Bitstamp gibi borsa rakipleriyle birlikte “dijital ödeme jetonu hizmeti sağlama” konusundaki ilgisini de raporlarına kaydetti.

Ancak Binance, medya kuruluşuna Binance Asia Services’in “ayrı bir tüzel kişilik olduğunu ve Binance.com web sitesi veya Binance Markets aracılığıyla herhangi bir ürün veya hizmet sunmadığını” doğruladı. Bunun yerine, Singapur merkezli şirket Binance, Singapur’da “yerel blok zinciri ekosistemini büyütmeye ve kullanıcılara hizmet vermeye odaklandığını” belirtti.

Binance tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Düzenleyiciler ile çalışırken işbirlikçi bir yaklaşım benimsiyoruz ve uyum yükümlülüklerimizi çok ciddiye alıyoruz. Bu yeni alanda değişen politikaları, kuralları ve yasaları aktif olarak takip ediyoruz.”

Bu arada MAS, inceleme sürecinde “sağlam standartlar” kullandığını ve söz verilen borsaların “lisans sürecinde ve devam eden denetimde yakından incelemeye tabi olacağını” iddia etti.

Cayman Adaları’nda düzenleyici Cayman Adaları Para Otoritesi (CIMA), Binance’i bir kamu uyarısıyla yayınladı. CIMA, bir dizi medya kuruluşunun Binance’in Caymans tabanlı olduğunu belirtmesine açıkça üzüldüklerini dile getirerek,

“Halkı Binance, Binance Group ve Binance Holdings Limited’in Cayman Adaları’ndan veya içinde bir kripto para borsası işletmek için yetkili makam tarafından tescilli, lisanslı, düzenlemeli veya başka bir şekilde yetkilendirilmemiş olduğunu bilgilendirmek istiyoruz.”

Kripto borsası operatörleri, geçen yıl yürürlüğe giren mevzuat uyarınca CIMA’ya kaydolmalıdır.

“[CIMA] şu anda Binance, Binance Group, Binance Holdings Limited veya bu şirketler grubuna bağlı başka bir şirketin Cayman Adaları’nda veya bu adalarda düzenleyici gözetimimizin kapsamına girebilecek herhangi bir faaliyeti olup olmadığını araştırıyor.” şeklinde ifadelerini kullandı ilgili yetkili.

Cayman Adaları’ndaki düzenleyiciler, ekonomik güçlerin “vergi cenneti” statülerinden vazgeçmeleri için baskı altına girdi. Ülke, geçen yıl Ekim ayında AB’nin kara listesinden çıkarıldı ve hızlı bir geri dönüş yapmamasını sağlamaya hevesli görünüyor.

ABD’de Binance’in ABD Adalet Bakanlığı, İç Gelir Servisi ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından soruşturma altında olduğu bildiriliyor. Resmi olarak, federal kurumlar Binance’i yanlış yapmakla suçlamadı.

Bitcohaber.com olarak bu yazıyı yazdığımız sırada BNB/USDT karşısında 283 dolardan işlem görüyordu. BNB/BTC karşısında ise 0,008480 BTC olarak işlem görüyordu.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu