ETC Ağındaki Bu Değişiklik, Onu Bitcoin ve Ethereum’dan Daha Büyük Yapabilir!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Ethereum Classic (ETC) ağı, güvenliğini artırmak için önerilen bir algoritma kaymasına yakalandı.

Ağ geçmişte %51 saldırılarına karşı oldukça savunmasızdı ve bu nedenle güvenliğini artırmak için ECIP 1049 önerisi, “kötü aktörlerin ağa saldırma şansını büyük ölçüde azaltmak” için SHA 3’e (Güvenli Hash Algoritması 3) geçişi için övdü. Açıkça, ağ geçen yıl Ağustos ayında başarılı saldırılara tanık olduğunda, yatırımcıların ETC’ye olan güveni sarsıldı.

Nitekim, ETC, ETC’nin PoW mirasını ileriye taşıdı ve aynı şey ağa pek fayda sağlamadı. PoW’un doğası ve sürekli olarak fikir birliğine varabilen “güvenli” bir sistem yaratma “ihtiyacı”, SHA 3 Classic Coalition’ı zorlamanın ana nedenleriydi. Koalisyona liderlik eden Alex Tsankov, ilerleme ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Temelde, kodla işimiz bitti. SHA 3 için kod mevcuttur. Testnet’te çalışıyor ve henüz topluluk fikir birliği oluşturma aşamasındayız.”

Tsankov ayrıca, aynı şeyin test ağında olağanüstü derecede iyi” gittiğini iddia etti. Zaman çizelgesi ve fiili uygulama ile ilgili olarak şunları ekledi:

“Gelecek yıl en geç geçişin gerçekleşeceğine inanıyorum.”

Tsankov’a göre, SHA 3 muhtemelen Ethereum Classic ile olabilecek “en büyük” değişikliklerden biri olabilir. ECIP 1049, gelişmiş ve güvenli bir ekosistemin yolunu açacaktır. Temel olarak, ağın hash oranı da artacak ve madencilik donanımı havuzu da çeşitlenecektir. Alex Tsankov, açıklamalarına şu sözlerle devam etti.

“Bence, potansiyel olarak Bitcoin veya Ethereum’dan bile daha büyük bir sistem haline gelmesi için ETC’de olması gereken tek değişiklik bu.”

ETC Ağındaki Bu Değişiklik, Onu Bitcoin ve Ethereum'dan Daha Büyük Yapabilir!
ETC Ağındaki Bu Değişiklik, Onu Bitcoin ve Ethereum’dan Daha Büyük Yapabilir!

İlginç bir şekilde, BitInfoCharts’ın verileri, ETC hash oranının (Nisan sonunda) saniyede 12 tertahash’tan, yazı yazılırken saniyede 24,7 tertahash’a iki katına çıktığına işaret etti. Algoritmanın “üstünlüğünü” daha da onaylayan Tsankov, şunları ekledi:

“SHA 3’ten daha iyi bir hash algoritması yoktur. Dolayısıyla, fikir şu ki, ETC PoW olarak kalacaksa, ki öyledir, o zaman yapabileceğimiz en yüksek performanslı en iyi algoritma SHA 3’tür.”

Tsankov ayrıca, SHA 3’ün uygulanmasıyla %51 saldırılarının “bir daha olmayacağını” savundu. Nitekim, ETH madencileri geçiş yapmak ve ETC ağına saldırmak için aynı algoritmayı kullandığı için ilk saldırıların gerçekleştirilmesi “çok kolay” oldu, ancak şimdi, algoritma değiştiğinde geçiş o kadar kolay olmayacak.

“ETC’nin gerçekten başarılı olması için ETH’den ayrı kendi algoritmamıza sahip olmamız gerekiyor.”

ETC Ağındaki Bu Değişiklik, Onu Bitcoin ve Ethereum'dan Daha Büyük Yapabilir!
ETC Ağındaki Bu Değişiklik, Onu Bitcoin ve Ethereum’dan Daha Büyük Yapabilir!

Tsankov, ETC ağında ek akıllı sözleşmelerin konuşlandırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Temel olarak, ETC’nin onu desteklemek için daha fazla cüzdana ihtiyacı var. Benim teorim her zaman şuydu: ETC, ETH ile aynı seviyede cüzdan desteği alırsa, bence çok daha fazla insan ETC’yi kullanır.”

İlginç bir şekilde, yazı yazılırken ETH toplam 745.38k aktif adrese sahipken, ETC için aynısı sadece 35.94k idi. Büyük fark, yukarıdaki grafik tarafından iyi bir şekilde kanıtlanmıştır ve farkın kapanması kesinlikle zaman alacaktır. Bununla birlikte, gerçek güncelleme gerçekleştiğinde aynı oranda üstel bir artış beklenebilir.

Bitcohaber.com olarak bu yazıyı yazdığımız sırada, ETC 57.56 dolardan işlem görürken, ETH 2.522.15 dolardan işlem görüyordu.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu