Kripto Para Borsaları Şüpheli İşlemleri Bildirmezlerse Ceza Uygulanacak!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

MASAK’ın yayınladığı kripto para rehberine göre, kripto para borsaları şüpheli işlemleri bildirmezlerse borsalara ceza uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto paralarla ilgili yükümlüklerin bulunduğu bir rehber yayınladı. MASAK, 1 Mayıs tarihinde kripto para borsalarının suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesine karşı tedbirlerinden yükümlü kılınmıştı.

Buna göre; kripto para borsaları, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler ile aynı yükümlülükler altına girmişti.

MASAK’a Göre Borsalar Şüpheli İşlemleri Bildirmezse Ceza Uygulayacak

  • Kripto para platformları, şüpheli işlemleri, en geç 10 iş günü içinde, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde ise derhal MASAK’a bildirecek.
  • Şüpheli işlemlerde tutar gözetmeksizin ve toplamı 75 bin lirayı aşan her işlemde kimlik tespiti yapacak.
  • Yükümlülüğünü yerine getirmeyene 4 milyon TL’ye kadar para cezası uygulanacak.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu