Türkiye’nin Aldığı Kripto Para Düzenlemesi Kararının Perde Arkası!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Geçtiğimiz günlerde gece yarısı Resmî Gazete üzerinden yayınlanan kripto para birimleri düzenlemesinin ardında ne olabilir?

Resmî Gazete’de yayınlanan kripto para düzenlemesinde yer alan Madde 1’deki “ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına” yönelik gerçekleştirilen yasal düzenleme de Turkcell’in elektronik bankası olan Paycell’in sorunun sorumlusu olduğu belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Dünya Gazetesi’nden Barış Erkaya’nın yazdığı habere göre, kripto para birimlerinin yasaklanmasının Turkcell’in Paycell servisi körükledi. Bildiğiniz üzere Turkcell, daha öncesinde Paycell uygulaması üzerinde Bitcoin ve altcoin alım satım özelliğini entegre etmişti.

Kripto Paralarla Ödeme Yapılmasının Yasaklanma Sebebi Turkcell Paycell Mi?

Barış Erkaya’nın haberine göre, Turkcell’in Paycell üzerinden kripto paralar ile ödeme yapma özelliğinin sunulması, mecliste kripto para konusunun açılmasına sebep olduğunu belirtiyor. Turkcell’in bu yöndeki çalışmaları sonrası diğer firmaların da bu tarz çalışmaları sonrası Türkiye Merkez Bankası’nın da bu nedenden dolayı önlem aldığını belirti.

Yine daha önce de bildirildiği üzere Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto paralara yönelik yeni düzenlemelerin geleceğini açıklamıştı.

Yazar Barış Erkaya, kripto para varlıklarına kısıtlama getiren diğer üç ülkeye de dikkat çekti:

“Çin, Hindistan ve Nijerya. Çin’deki yasağın pratikle uyuşmadığını; dünyada BTC madenciliğinin ciddi bir kısmının bu ülkede yapıldığını belirtiyor. Hindistan konusunda ise ülkenin merkez bankasının 2018’de kriptoları yasakladığına, ancak kararın mahkemece iptal edildiğine dikkat çekiyor. Nijerya ise Bitcoin borsalarının faaliyetlerini durdurduğu, sonuç olarak ise kripto yatırımcılarının yurt dışında faaliyet gösteren borsaları kullanmaya başladığına dikkat çekiliyor.”

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu