Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Türkiye’de kripto paralar için vergi ödenmesi hakkında ortaya çıkan iddialar sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi bir açıklama yaptı.

Kaynağı Webtekno olan haberi bizler de bugün paylaştık. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama henüz gelmemiş ve bir çok yatırımcının aklında ise, “Türkiye’de kripto paralar vergilendirilecek mi? Bitcoin’e vergi mi geliyor?” soru işaretleri iz bıraktı. Bu sorulara karşılık ise resmi bir açıklama ile son buldu.

İlginizi Çekebilir
[ilgilikarti2 id=”5985″]

Bakanlık tarafından yayınlanan bildiride kripto varlıklar, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanıldığına değinerek söz konusu bilgi talebinin MASAK tarafından yapıldığını ve bu talebin vergilendirmeyi değil bu suçlarla mücadele için istendiğini belirten bir duyuru yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi bildirisinde şu açıklamalara değindi:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı

“Bugün bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında kripto varıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür. Günümüz dünyasında birçok ülkede mali istihbarat birimleri (Financel Intelligence Unit -FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektedir.

Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığınca yürütülmektedir. MASAK, anılan fonksiyonları icra edebilmek içim uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunmaktadır.

MASAK mali ve finansal birçok alanda çalışma yürütmektedir. BU anlamda son yıllarda gündemde yer alan kripto varlıklar, özellikleri itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da, özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısıyla suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de yoğun olarak kullanılabilrmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu suçlarla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyet gösteren piyasa aktörlerinden konuya ilişkin olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASA’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunmaktadır.”

[post_kaynak url=”https://www.hmb.gov.tr/haberler/basin-aciklamasi-6/” baslik=”https://www.hmb.gov.tr/haberler/basin-aciklamasi-6″]

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu