Lütfi Elvan’dan Ekonomi Reform Paketi Açıklaması

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook'ta ve Instagram‘da takip edin veya Telegram kanalımıza katılın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hukuk ve ekonomi alanları için vaat ettiği reform paketlerinden ekonomi ile ilgili olan program için sıcak gelişme yaşandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, resmi Twitter hesabından paylaştığı tweet’te “Ekonomi reformlarımızın takvimini tamamladık. Bakanlığımızın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir
Lütfi Elvan'da Ekonomik Reform Paketi Açıklaması
Lütfi Elvan’da Ekonomik Reform Paketi Açıklaması

Dijital paraların altyapısı hakkındaki görüşler ise bakanlık sitesinde yer alan takvimde Merkez Bankası dijital para için 31 Aralık 2021’e kadar gereken altyapının kesin bir şekilde oluşturulmasını plânlandığı belirtilmektedir.

Ekonomik Reform Paketi’nde Dijital Para Var Mı?

Hazine ve Malive Bakanlığı, Ekonomik Program için hazırlanan plan listesinde Aralık 2021’e kadar Merkez Bankası sorumluluğunda dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturulacağını program kapsamında belirtti. Bakanlık sitesinde paylaşılan PDF dosyasının 3.4 bendi’nde yer alan açıklamaya göre, “Merkez Bankası dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturucaktır.” şeklinde söylenmiştir. Tarih olarak da en geç 31 Aralık 2021’e kadar dijital paranın altyapısının kanun yoluyla ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin de destekleriyle oluşturulması plânlandığı öne sürülmektedir.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak Rekabet Kurumu’nun sorumluluğunda belirtilen bir diğer maddenin 9.1.a. bendinde ise “Dijital piyasalarda rekabetçi ve adil bir ortam oluşturulacak, güçlü platformların bu güçlerini kötüye kullanmalarının önüne geçilecektir. Platformlarda tutulan verilerin amacı dışında ya da rekabeti kısıtlayacak şekilde kullanılmasını önleyecek düzenlemeler yapılacaktır.” ifadelerine yer verilmiştir.

Bakanlık Sitesinde Yer Alan Ekonomi Reform Paketi İfadeleri Şu şekildedir:

Lütfi Elvan'da Ekonomik Reform Paketi Açıklaması
Lütfi Elvan’da Ekonomik Reform Paketi Açıklama

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcohaber.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcohaber.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Bitcohaber.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Bitcohaber.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Bitcohaber.com’un haber içerikleri kaynak gösterilip, link verilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu